SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Brzoska, Mensah i Pawiński odznaczeni przez prezydenta. Za biznes i filantropię

Szef InPostu Rafał Brzoska i prezes Maspeksu Krzysztof Pawiński zostali odznaczeni Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za działalność biznesową i charytatywną. Takie samo odznaczenie otrzymała Omenaa Mensah, realizująca projekty filantropijne m.in. wspólnie z Brzoską.

Rafał Brzoska został odznaczony „za wybitne zasługi w działalności na rzecz rozwoju polskiej gospodarki, za działalność społeczną i charytatywną”. Brzoska jest założycielem i prezesem firmy logistycznej InPost, dostarczającej przesyłki m.in. w ramach swojej sieci Paczkomatów.

InPost, od ponad sześciu lat kontrolowany właścicielsko przez amerykański fundusz Advent, w połowie 2021 roku za 513 mln przejął euro francuskiego operatora logistycznego Mondial Relay, a latem br. zrealizował kolejną akwizycję w Wielkiej Brytanii - za 49,3 mln funtów kupia 30 proc. udziałów Menzies Distribution Group. Firma w zeszłym kwartale przekroczyła 2 mld zł przychodów, na koniec września miała 32,9 tys. Paczkomatów, z czego 22,2 tys. w Polsce.

- Cieszę się, że nasze znaczące wysiłki w budowanie polskiego biznesu i promowanie go poza granicami Polski, zaangażowanie w pomoc społeczną i wsparcie na Ukrainie zostały docenione i uhonorowane tak ważnym odznaczeniem - komentuje Rafał Brzoska w komunikacie prasowym.

- To wyraz lokalnego patriotyzmu. Zarówno w biznesie, jak i w działalności filantropijnej, niezależnie od różnic narodowych czy politycznych, naszym celem jest niesienie dobra społeczeństwu. To nie jest kwestia polityki, ale moralności i oddania. Nie osiadamy na laurach. Mamy zamiar kontynuować nasze wysiłki i apelujemy do innych, aby dołączyli do nas, żeby impakt pomocy był jeszcze większy. A tych, którym nasze starania i sposób w jaki pomagamy nie podoba się, prosimy o to, aby nam nie przeszkadzali w działaniach na rzecz pomocy innym - dodaje Brzoska.

Działalność charytatywną biznesmen prowadzi wspólnie ze swoją żoną, prezenterką pogody w TVN Omenaą Mensah. Krótko po wybuchu wojny w Ukrainie zorganizowali dostawę do tego kraju żywności, leków i innych środków pierwszej potrzeby w pociągu złożonym z 34 wagonów. Ponadto uruchomili dzienny ośrodek wsparcia i edukacji RiO Edu Centrum dla kobiet i dzieci, które uciekły przed wojną.

Omenaa Mensah została odznaczona za wybitne zasługi w działalności filantropijnej i charytatywnej - jest prezeską Omenaa Foundation i OmenaArt Foundation. - Jako kobieta o ciemnym kolorze skóry, od najmłodszych lat musiałam stawiać czoła różnym wyzwaniom w Polsce, ale dzięki pozytywnemu nastawieniu oraz otwartości do świata nie przestałam wierzyć w jego pozytywną zmianę. Jestem znana z otwartości i dość liberalnych poglądów, zwłaszcza w kwestiach równości płci, tolerancji, akceptacji i różnorodności. Tym bardziej cieszy mnie, że praca moja i naszych zespołów z fundacji na rzecz najbardziej potrzebujących została doceniona - komentuje Mensah.

- To odznaczenie jest dla mnie dowodem, że pomaganie może być realizowane ponad wszelkimi podziałami społecznymi, biznesowymi, politycznymi i światopoglądowymi. Nasze przekonania nie muszą stanowić przeszkody w działalności charytatywnej. Relacja z moim mężem jest doskonałym przykładem, że możemy różnić się na polu światopoglądowym, ale cele mamy te same i wspieramy się w ich realizacji. Pomaganie na rzecz społeczeństwa jest ważne. Łączy, inspiruje i nie jest powodem do konkurowania - podkreśla.

Rafał Brzoska i Omenaa Mensah zorganizowali dwie edycje Wielkiej Aukcji Charytatywnej Top Charity, na których zebrano prawie 37 mln zł na wsparcie różnych projektów z dziedziny zdrowia i edukacji w Polsce (m.in. na rzecz dzieci i młodzieży z domów dziecka, wybitnie uzdolnionych stypendystów Rafał Brzoska Foundation, a 30 proc. zebranych środków dla Konsorcjum Filantropijnego zrzeszającego 24 fundacje z całego kraju) oraz za granicą (m.in. na rzecz dzieci w Ghanie).

Z kolei Krzysztof Pawiński, szef i jeden z głównym udziałowców koncernu spożywczego Maspex, został odznaczony „za wybitne zasługi dla rozwoju polskiej gospodarki i przedsiębiorczości, za działalność filantropijną i społeczną”.

Maspex jest największą polską prywatną firmą w branży spożywczej oraz jedną z największych w Europie Środowo-Wschodniej. Ma w portfolio 70 marek i ponad 4 tys. produktów, które obecne są w ponad 70 krajach na całym świecie. Wśród posiadanych marek są Tymbark, Kubuś, Lubella, Łowicz, Krakus, Żubrówka, Soplica, Kotlin, Puchatek, DecoMorreno, Cremona, Plusssz oraz La Festa, Relax, Bucovina, River, Queens, Olympos, Apenta czy Vellingrad.

Produkty z portfolio Maspex powstają w 17 zakładach produkcyjnych w Polsce i za granicą. Rocznie wytwarza się w nich ponad 2,03 mld litrów soków, nektarów i napojów, ponad 280 tys. ton makaronów, wyrobów zbożowych i instant oraz niemal 170 tys. ton dżemów i przetworów. Dwa lata temu firma przejęła koncern alkoholowy CEDC, do którego należą marki Żubrówka, Soplica, Absolwent oraz Bols.