SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Rafał Woś laureatem Nagrody im. Dariusza Fikusa

Laureatem tegorocznej edycji Nagrody im. Dariusza Fikusa za dziennikarstwo najwyższej próby został Rafał Woś.  Nagrodzono go za cykl wywiadów publikowanych w „Dzienniku Gazecie Prawnej”, w których desakralizuje liberalne dogmaty ekonomiczne dominujące w polskiej debacie.

Rafał WośArticle

Nagroda im. Dariusza Fikusa jest przyznawana za artykuły wydrukowane w języku polskim i w polskiej prasie w poprzednim roku. Rafał Woś znalazł się wśród trojga finalistów wyłonionych głosami kapituły. Najwięcej głosów oprócz niego otrzymali: Magdalena Rigamonti za publikacje w tygodniku „Wprost” i Paweł Reszka za materiały opublikowane w „Tygodniku Powszechnym”.

Nagrodę specjalną otrzymała natomiast Bianka Mikołajewska, dziennikarka „Gazety Wyborczej”. Nagrodzono ją za dziennikarstwo śledcze najwyższej próby, odwagę, dociekliwość, rzetelność i nieustępliwość. Bianka Mikołajewska jako pierwsza (od 2004 roku) pisała  o nieprawidłowościach w systemie SKOK. Publikacje ukazywały się w tygodniku „Polityka”.

Ogłoszenie nazwiska tegorocznego laureata i wręczenie nagrody odbyło się podczas gali, która została zorganizowana 21 kwietnia br. w Warszawie. Zwycięzca otrzymał plakietkę oraz 10 tys. zł.

W składzie kapituły Nagrody im. Dariusza Fikusa są: Jerzy Baczyński („Polityka”), Bogusław Chrabota („Rzeczpospolita”), Paweł Siennicki („Polska The Times”), Marta Fikus (córka Dariusza Fikusa), Piotr Gabryel („Do Rzeczy”), Marcin Dzierżanowski („Wprost”), Marcin Lewicki (Press Club Polska), Piotr Mucharski („Tygodnik Powszechny”), Piotr Pacewicz („Gazeta Wyborcza”) oraz Jadwiga Sztabińska („Dziennik Gazeta Prawna”).

Właścicielem Nagrody jest rodzina Fikusa, a organizatorem konkursu - Press Club Polska.

Pierwszą laureatką Nagrody im. Fikusa była Maria Wiernikowska, w kolejnych latach otrzymali ją m.in.: Ryszard Kapuściński, prof. Jerzy Pomianowski, Jerzy Baczyński, Mariusz Walter, Jerzy Jurecki, Anna Marszałek, Krzysztof Skowroński i Bogdan Rymanowski, Bronisław Wildstein, ks. Adam Boniecki, Anna Ferens i Ewa Stankiewicz, Ewa Siedlecka, Joanna Solska, Łukasz Cieśla i Wacław Radziwinowicz.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Rafał Woś laureatem Nagrody im. Dariusza Fikusa

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
k
Brawo, Rafał! Zapracowałeś, gratuluję.
odpowiedź
User
takie to media
Gratulacje! Chociaż w Wirtualnych wiadomościami dnia są głównie te o reklamach!
odpowiedź
User
Kto wykańcza dziennikarstwo?
Ciekawe czy Woś za swój wywiad dostaje tyle co dziennikarz na śmieciówce bez kolegów w redakcji DGP, któremu po wykonaniu pracy obcinają już i tak głodową kasę o połowę, a z samego wywiadu redaktor robi kupę, bo przecież konkurencję trzeba w zarodku udupić. Ile to obecnie egzemplarzy DGP sprzedaje?
odpowiedź
User
do "kto wykańcza dziennikarstwo"
A jaki związek z sukcesem Rafała ma ten wylew frustracji?
odpowiedź
User
do do "kto wykańcza dziennikarstwo"
Nie wiem, czy to wylew frustracji, ale jaki byłby sukces Rafała, gdyby dostawał za swoje teksty 500 złotych? Ile czasu mogłby nad każdym wywiadem spędzić? Ile przeznaczyć na przygotowanie i research? Ile na dopracowanie samego tekstu? Bo oczywiście Rafał nie jest niczemu winien, że koledzy w redakcji śmieciarzom tak redagują teksty, że wyglądają gorzej niż przed redakcją. Oczywiście Rafał nie jest niczemu winien, że jednodniową spisywankę połączoną z tłumaczeniem z angielskiego kolega policzy mu na tyle samo co śmieciarzowi za tydzień pracy na własnym komputrze, płacącemu samemu za prąd itd. Ten sukces ma więc wiele twarzy.
odpowiedź