SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Rafał Zasuń, Katarzyna Bosacka, Maciej Samcik laureatami konkursu „Libertas et Auxilium”

Rafał Zasuń z „Gazety Wyborczej” oraz Katarzyna Bosacka z „TVN Style” zostali laureatami siódmej edycji konkursu „Libertas et Auxilium”. Nagrodę specjalną przyznano Maciejowi Samcikowi z „Gazety Wyborczej”.

„Zaangażowanie dziennikarzy w szerzenie wiedzy z zakresu prawa antymonopolowego zauważalnie przekłada się na postawę uczestników rynku” - tymi słowami Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel prezes UOKiK otworzyła galę wręczenia nagród dla dziennikarzy w siódmej edycji konkursu „Libertas et Auxilium”.

Zorganizowany przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów we współpracy z Centrum im. Adama Smitha, Stowarzyszeniem Dziennikarzy Polskich, Instytutem Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego oraz Stowarzyszeniem Prawa Konkurencji konkurs miał na celu nagrodzenie najlepszych artykułów prasowych oraz audycji radiowych i telewizyjnych w dwóch kategoriach: ochrona konsumentów i ochrona konkurencji. Wyboru zwycięskich prac dokonało kolegium pod przewodnictwem Prezes UOKiK. W tym roku pod obrady jury poddano 80 prac z: mediów lokalnych, ogólnopolskich, specjalistycznych i branżowych. Dokonując wyboru, kolegium wzięło pod uwagę poziom warsztatu dziennikarskiego, znaczenie tematyki dla opinii publicznej, nowatorski charakter oraz poziom merytoryczny prac. Laureaci otrzymali dyplomy i nagrody pieniężne o łącznej wartości 24 tys. złotych brutto.

W kategorii „ochrona konkurencji” najwięcej głosów uzyskał artykuł Rafała Zasunia pt. „Zmowa elektryczna” opublikowany w lutym 2011 roku w „Gazecie Wyborczej”. W tekście oraz autorskim komentarzu dziennikarz próbuje znaleźć odpowiedź pytanie: jakie czynniki decydują o poziomie cen energii w Polsce? Kapituła postanowiła nagrodzić właśnie ten tekst z uwagi na walor poznawczy jak również wyjątkowość warsztatu dziennikarskiego. W tej kategorii nominowane do nagrody ponadto były: artykuł Rafała Zasunia i Leszka Baja pt. „Jak z Państwem uratowaliśmy LOT” opublikowany w „Gazecie Wyborczej” oraz tekst Marka Jankowskiego pt. „Prawdy i mity o konkurencji” opublikowany w magazynie „Branża dziecięca”.

W kategorii „ochrona konsumentów” za najlepszy uznano program Katarzyny Bosackiej pt. „Niezły pasztet” wyemitowany w marcu 2011 roku w „TVN Style”. Jury uznało, że na uznanie zasługuje warsztat, sposób przekazu, a także fakt, że programy autorki zmieniają postawy polskich konsumentów. W tej kategorii nominowani byli również: Maciej Samcik za tekst pt. „Do czego bank czasem się przydaje” oraz Marek Wielgo za artykuł pt. „Mieszkania na bank” - oba opublikowane w „Gazecie Wyborczej” a także Przemysław Jarasz i Jakub Lazar z tekstem pt. „Praktyki Praktikera”, który ukazał się w „Głosie Zabrza i Rudy Śląskiej”.

W tym roku prezes UOKiK przyznała także nagrodę specjalną za promowanie tematyki konsumenckiej. Otrzymał ją Maciej Samcik z „Gazety Wyborczej” za konsekwencję w prześwietlaniu branży finansowej i stałe rozwijanie dziennikarskiego talentu.

Uroczystość wręczenia nagród odbyła się w poniedziałek w Warszawie.

Dołącz do dyskusji: Rafał Zasuń, Katarzyna Bosacka, Maciej Samcik laureatami konkursu „Libertas et Auxilium”

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl