SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Ziemkiewicz i Ogórek ułaskawieni? Kancelaria prezydenta utajnia szczegóły

W połowie grudnia prezydent Andrzej Duda ułaskawił dwie osoby skazane na grzywnę za zniesławienie. Najprawdopodobniej chodzi o Rafała Ziemkiewicza i Magdalenę Ogórek, którym sąd wymierzył kary za wypowiedzi w TVP Info o aktywistce Elżbiecie Podleśnej.

Jak podała „Rzeczpospolita”, w komunikacie z 18 grudnia kancelaria prezydenta poinformowała, że Andrzej Duda zastosował prawo łaski wobec dwóch osób skazany z 1 i 2 paragrafu art. 212 Kodeksu karnego, mówiącego o odpowiedzialności prawnej za zniesławienie z użyciem środków komunikacji masowej. Na mocy decyzji prezydenta darowano im grzywny i zatarto skazanie.

Uzasadniono, że przy podjęciu tej decyzji Andrzej Duda „miał na uwadze zasady sprawiedliwości oraz racjonalności represji karnej, a także incydentalny charakter czynu osób skazanych”.

Kancelaria prezydenta w komunikacie nie podała żadnych danych ułaskawionych osób. Rafał Ziemkiewicz potwierdził natomiast „Rzeczpospolitej”, że wspólnie z Magdaleną Ogórek wystąpili do prezydenta o prawo łaski. Nie dostał natomiast jak na razie żadnej informacji, że zostało ono zastosowane.

Ogórek i Ziemkiewicz skazani za zniesławienie aktywistki

W maju ub.r. sąd drugiej instancji podtrzymał orzeczenie z pierwszej instancji, prawomocnie skazując Magdalenę Ogórek i Rafała Ziemkiewicza za zniesławienie Elżbiety Podleśnej. Każdy ze skazanych miał zapłacić 10 tys. zł grzywny.

Ogórek i Ziemkiewicz wypowiadali się o Podleśnej w lutym 2019 roku w programie „W tyle wizji”, krótko po tym jak aktywistka uczestniczyła w proteście przed siedzibą TVP Info, w którym słownie zaatakowano Ogórek. Publicyści stwierdzili, że mają wrażenie, iż Podleśna jako psycholog i psychoterapeutka przyprowadza swoich pacjentów „na rozmaite eventy”, a oni sami „zachowują się, jakby mieli pranie mózgu fachowo zrobione".

- Wrażenie takie możemy odnosić i jeżeli jest to wykorzystywanie własnych umiejętności, tutaj de facto quasi-lekarskich, do manipulowania ludzką psychiką, to ja czekam cały czas na reakcję Towarzystwa Psychologicznego w takiej sprawie - mówili.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Podleśna zawiadomiła sąd o podejrzeniu zniesławienia jeszcze w 2019 roku, ale sprawa została umorzona. Jednak we wrześniu 2021 roku Sąd Rejonowy Warszawa Śródmieście rozpatrzył skargę aktywistki na to umorzenie i nakazał sądowi rejonowemu ponownie zająć się sprawą. Wyrok pierwszej instancji, skazujący Ziemkiewicza i Ogórek na po 10 tys. zł grzywny, zapadł w grudniu 2022 roku. -Sąd uznał, że przekroczono dozwoloną krytykę, a ich słowa nie były oparte na prawdzie i podważyły zaufanie do Podleśnej jako psychoterapeutki - komentowała wówczas Sylwia Gregorczyk-Abram, reprezentująca w tej sprawie Elżbietę Podleśną.

W maju ub.r. Rafał Ziemkiewicz prawomocny wyrok skazujący nazwał na platformie X „czymś więcej niż skandal”. -  Zobaczcie to w kontekście: banda agresywnych kodziarzy napada na wychodzącą z pracy dziennikarkę. Sąd uniewinnia prowodyrkę, która szczuła do tej napaści i przewodziła jej. Następnie to ona pozywa Ogórek za to, że na antenie opisała, co ją spotkało - i tu sądy w dwóch instalacjach przyznają przywódczyni napaści rację i odszkodowanie. (…) Za agresywnym zadymiarzem staje polityk w todze i łańcuchu z godłem RP, i zachęca: nie mitygujcie się, w razie czego zawsze was uniewinnimy. To coś więcej niż skandal, to niszczenie prawa i porządku publicznego – skomentował.

- Zamierzam złożyć wniosek o zamianę grzywny na areszt. Pieniądze są mi potrzebne na studia córek, a na starość (coraz już bliższą) chciałbym wrócić do powieściopisarstwa, więc takie doświadczenie może mi się przydać - zapowiedział w rozmowie z Wirtualnemedia.pl.

Dołącz do dyskusji: Ziemkiewicz i Ogórek ułaskawieni? Kancelaria prezydenta utajnia szczegóły

13 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Tropek
Jaka ona jest cienka i blata jak sciana oglądać nie idzie
odpowiedź
User
Gorszek
Dajcie 500+ dla osób niepełnosprawnych panie TUSK kiedy będzie ?
odpowiedź
User
H
Dajcie 500+ dla osób niepełnosprawnych panie TUSK kiedy będzie ?

Gorszek 2024-01-10 18:19

Jak Rydzyk, były egzorcysta, konkubiny, ojcowie, matki i kuzyni działaczy PiS oddadzą do państwej kasy. Na czele z Mateuszem, posłanką L i resztą bandy pijawek.
odpowiedź