SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

„Random” - pierwszy polski serial łączący słuchowisko i film od 14 lutego w Storytel

Doceniona przez krytyków, 21-letnia reżyserka Natasza Parzymies to jedna z najciekawszych polskich twórczyń młodego pokolenia. Jej internetowy serial „Kontrola” podbił świat, osiągając kilkadziesiąt milionów wyświetleń na jej kanale YouTube. Artystka powraca z nowatorskim projektem „Random”, który jest połączeniem coraz bardziej popularnej formy słuchowiska z filmem. Historia przedstawiona w audio w serwisie Storytel, kończy się finałowym odcinkiem wideo na kanale YouTube autorki.

Article

Podobnie jak „Kontrola”, projekt „Random” podąża tą samą drogą komunikacji i eksponuje tematy ważne dla pokolenia Z i milenialsów. To opowieść o uczuciu rodzącym się pomiędzy dwojgiem użytkowników fikcyjnej, głosowej aplikacji Random. Rozmówcy dobierani są w niej losowo, na podstawie wybranej kategorii. Bohaterowie nie widząc siebie nawzajem, rozmawiając o codziennych problemach, pasjach i pragnieniach, zbliżają się do siebie. Dodatkowo, akcja opowieści toczy się w czasach pandemii koronawirusa. Niepewność, poczucie izolacji i potrzeba kontaktu z drugim człowiekiem  warunkują nasze zachowanie w tych niespokojnych czasach. Powyższe tematy stanowią tło dla scenariusza autorstwa Nataszy Parzymies i Alicji Sokół.


(na zdjęciu: Julia Wieniawa i Maciej Musiałowski)

„Random” to projekt skierowany przede wszystkim do młodych odbiorców. Treść słuchowiska skupia się wokół relacji dwudziestolatków w dobie mediów społecznościowych, komunikatorów internetowych oraz wszechobecnych w ich życiu nowoczesnych technologii. Oprócz fabuły odzwierciedlającej ich codzienność i problemy, zadbano również o formę przekazu. To unikatowe połączenie pięcioodcinkowego słuchowiska dostępnego w serwisie Storytel, z finałową odsłoną w postaci szóstego odcinka filmowego. Kontent video w sieci jest doskonałą formą dotarcia do młodych. YouTube jest jedną z najczęściej wybieranych przez nich platform, będących źródłem wiedzy i rozrywki. Dlatego też  stanowi doskonałe narzędzie do zwrócenia ich uwagi na formę słuchowiska oraz przedstawienia im oferty pobudzającej wyobraźnię i otwierającej ich na nowe kategorie doznań.

Jak doszło do powstania tego niestandardowego projektu, łączącego słuchowisko dostępne w serwisie Storytel z contentem video na platformie YouTube? Jakub Barzak, Dyrektor Marketingu Storytel, przybliża całą koncepcję: „To niesamowite doświadczenie dla nas obserwować jak zdolni, młodzi i ambitni ludzie dostają przestrzeń do kreowania dialogu, który jest tak ważny w obecnych czasach, i robią to z wielką pasją i zaangażowaniem. To sytuacja bez fałszu i zakłamania, pokazująca co czują i jak widzą trudną, dzisiejszą rzeczywistość. Jest też poszukiwanie miłości, która w czasach pandemii nie ma wcale łatwo, ale jednak dopada młodych ludzi w onlinie… Cieszę się, że Storytel mówi właśnie o tym w dzień miłości głosem młodych osób pragnących żyć normalnie”.


(na zdjęciu: Jakub Barzak, Dyrektor Marketingu Storytel)

„Random” doskonale odzwierciedla prawdziwe życie młodych ludzi. Forma audio wybierana przez bohaterów słuchowiska nie tylko pobudza wyobraźnię rozmówcy, ale przede wszystkim pozwala skupić się na wewnętrznych wartościach drugiego człowieka, zwłaszcza w  dzisiejszym świecie skoncentrowanym głównie na wizualnych bodźcach. Czy miłość w sieci ma szansę przetrwać w zderzeniu z rzeczywistością? Tego odbiorcy dowiedzą się pod koniec lutego w finałowym, filmowym odcinku serii. Będą mieli szansę zobaczyć nie tylko jak wyglądają bohaterowie słuchowiska, ale także jak potoczy się historia, która swój początek miała w audio.

Natasza Parzymies tak tłumaczy ideę projektu: „Miłości nie da się opisać słowami. Widzimy ją oczami wyobraźni, czujemy. Dlatego słuchowisko wydało mi się idealnym pretekstem do opowiedzenia o uczuciu, które wisi gdzieś pomiędzy bohaterami oddalonymi od siebie o setki kilometrów. Wszystko kryje się między słowami - w za długich pauzach, zawahaniach i szczerych wyznaniach. Jantar91 i Buka12 nie widzą się, nie znają nawet swoich prawdziwych imion, ale to co rodzi się między nimi jest prawdziwsze niż niejedno uczucie w realnym świecie”.


(na zdjęciu: Julia Wieniawa i Maciej Musiałowski)

Role głównych bohaterów zostały powierzone najpopularniejszym obecnie aktorom młodego pokolenia: Julii Wieniawie - młodej aktorce, znanej między innymi z „Wszyscy moi przyjaciele nie żyją” czy głównej roli w horrorze „W lesie dziś nie zaśnie nikt” oraz Maciejowi Musiałowskiemu, który po świetnych recenzjach filmu „Sala samobójców. Hejter”, powraca do tematyki mediów społecznościowych. Głosu aplikacji randkowej użyczyła Agnieszka Woźniak-Starak. Co skłoniło ją do przyjęcia tej roli? „Z fascynacją obserwuję świat, szczególnie w czasach pandemii. Z jednej strony część z nas poczuła silną potrzebę kontaktu z naturą i przedefiniowała swoje priorytety, a z drugiej - przestrzeń wirtualna chyba nigdy nie była tak oblegana, jak teraz. W czasach ograniczeń i lockdownów, wielu ludzi nawiązało w internecie nowe znajomości. Niektórym ktoś pomógł przetrwać samotność, inni być może znaleźli przyjaźń, a nawet miłość... Bo czemu nie? - mówi Agnieszka Woźniak-Starak.


(na zdjęciu: Natasza Parzymies i Julia Wieniawa)

Do współpracy przy projekcie, Storytel nie bez powodu wybrał Nataszę Parzymies. Jest ona jedną z najciekawszych polskich twórczyń młodego pokolenia. Jej internetowy serial „Kontrola” podbił świat. Siedem odcinków udostępnionych w latach 2018-2020 wyświetlono w serwisie YouTube w sumie ponad 40 milionów razy. Produkcję przetłumaczono na wiele języków i pokazywano na festiwalach filmowych na całym świecie. „Kontrola” zdobyła również uznanie krytyków, którzy nazwali ją „ważnym elementem współczesnej popkultury” i uplasowała się także w rankingu dziesięciu najlepszych seriali roku 2020 według portalu Onet  Kultura. Perspektywa młodej i wrażliwej reżyserki pozwoliła spojrzeć na kwestie nierówności, nietolerancji, inności, wyobcowania, a także ogólnie uczuć, w nowym świetle. Gdy w głównym nurcie wciąż mówi się problemach osób LGBT+ w szablonowy i mało odkrywczy sposób, artystka ta udowadnia, że optyka młodych, kreatywnych artystów ma dużo większy potencjał i znajduje aprobatę wśród licznego grona odbiorców.

Dwa dodatkowe filmy krótkometrażowe, opublikowane na kanale YouTube Nataszy Parzymies w dniu premiery, mają na celu wprowadzenie odbiorcy w świat fikcyjnej aplikacji „Random”, z której korzystają główni bohaterowie historii. W odcinkach specjalnych zobaczymy Magdalenę Boczarską, Katarzynę Nosowską, znanego z roli w „Bożym Ciele” Jana Hrynkiewicza oraz Sylwię Golę.  Następnie widz przekierowywany jest do głównego produktu Storytel - pięcioodcinkowego słuchowiska. Na finałową odsłonę odbiorca powraca do formy filmowej umieszczonej na kanale autorki.

„Random” będzie miał również swoją muzyczną odsłonę. Piosenka autorstwa Macieja Musiałowskiego, którą aktor w słuchowisku sam wykonuje, zostanie wydana jako singiel. Utwór w zupełnie innej aranżacji niż w słuchowisku, razem z aktorem wykona Julia Wieniawa. Teledysk do numeru promującego „Random” będzie można zobaczyć już na początku marca.

Twórcy projektu „Random”:
Scenariusz - Natasza Parzymies i Alicja Sokół
Reżyseria - Natasza Parzymies i Marcin Kardach
Kreacja - Jakub Barzak
Title Designer - Szymon Kuczmierczyk
Animacja - Grzegorz Nowiński

Film krótkometrażowy „Wróżka” z udziałem Magdaleny Boczarskiej i Katarzyny Nosowskiej:

Film krótkometrażowy „Urodziny” z udziałem Sylwii Goli i Jana Hrynkiewicza:

Dołącz do dyskusji: „Random” - pierwszy polski serial łączący słuchowisko i film od 14 lutego w Storytel

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Aaaaa
kolejny gniot dla małolat, kreujący krzywy światopogląd i psychikę.
zresztą przy tej obsadzie nie może być inaczej
odpowiedź
User
Artur
Uf, jak dobrze, że nikogo to nie obchodzi.
odpowiedź