SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Ranking funduszy emerytalnych

Za nami pierwszy miesiąc nowego roku, który nie był zbyt udany dla większości funduszy emerytalnych. Na 14 funduszy, tylko jeden wypracował wynik dodatni, a wszystkie pozostałe osiągnęły stopy zwrotu słabsze od benchmarku złożonego w 70% z indeksu giełdowego WIG i 30% indeksu obligacji skarbowych IROS. Średnia stopa zwrotu funduszy wyniosła -0,87%.

Ranking funduszy emerytalnych

Zachowaniu jednostek rozrachunkowych nie sprzyjała sytuacja na rynkach kapitałowych. Niepewność odnośnie sytuacji finansowej w krajach peryferyjnych strefy Euro, strach przed dalszą eskalacją zamieszek w północnej Afryce oraz, na krajowym podwórku, brak akceptacji inwestorów dla zmian w systemie emerytalnym osłabiły główne indeksy giełdowe. Notowane na warszawskim parkiecie blue chipy straciły -1,43%. Lepsze rezultaty osiągnięte przez małe i średnie spółki nie spowodowały znaczącej poprawy ogólnie słabych nastrojów i indeks szerokiego rynku WIG osłabił się o -0,7%.

Niezbyt pozytywne informacje napływały również z rynku długu. Spadki były szczególnie silne w pierwszej połowie miesiąca. W krytycznym momencie wyprzedaży, dochodowości obligacji 10-letnich przekroczyły poziom 6,4%, czyli najwyższy od lipca 2009 roku. Podczas gdy indeks IROS-10 zmniejszył swą wartość w styczniu o -1,72%, indeks grupujący papiery o 2-letnim terminie do wykupu poniósł jedynie symboliczne straty sięgające -0,03%. Indeks obligacji skarbowych spadł w efekcie o -0,65%.

Wszystko to, przełożyło się na słabe wyniki z zarządzania w OFE. Funduszem, który jako jedyny mógł się pochwalić zyskiem był OFE Polsat. Zawdzięcza to strukturze portfela akcyjnego, w którym dominują akcje małych i średnich spółek. A to właśnie indeksy mniejszych spółek zachowywały się w styczniu najlepiej. Indeks giełdowych maluchów sWIG80 zyskał +2,5%, a giełdowych średniaków mWIG40 + 0,7%. Sześć funduszy emerytalnych zakończyło miniony miesiąc z wynikiem poniżej -1%. Najsłabsze były Amplico OFE oraz PZU Złota Jesień OFE, których jednostki straciły odpowiednio -1,25% i -1,1%.

 
Komentarz do rankingu 
Styczeń przyniósł wiele zmian w naszym comiesięcznym rankingu opartym na wskaźniku Information Ratio, łączącym zysk i ryzyko inwestycji. Największym wygranym został Allianz Polska OFE, który od wielu miesięcy utrzymywał dobrą ocenę 4a w horyzoncie 3-letnim. Największe zmiany zaszły w jego ocenie rocznej, jeszcze rok temu należał bowiem do najsłabszych funduszy w krótkoterminowym zestawieniu. Dzięki istotnemu ograniczeniu ryzyka oraz poprawieniu krótkoterminowych wyników fundusz ten znalazł się w gronie najlepszych z oceną 5a. Również nota 3-letnia uległa poprawie do 5a i jest to obecnie jedyny fundusz z najlepszymi notami w obu horyzontach.

Poprawę pozycji w naszym rankingu obserwujemy również w przypadku ING OFE, które najwyższą ocenę w rocznym zestawieniu otrzymuje od kilku miesięcy. Dzięki poprawie wyników fundusz ten sukcesywnie notuje wzrost wskazania wskaźnika IR liczonego dla 3 lat, o który opiera się nasz ranking, a co za tym idzie poprawiają się jego noty długoterminowe (w styczniu otrzymał 4a). Delikatną poprawę widać również w przypadku funduszu OFE Warta, którego nota 12-mies. wzrosła w styczniu do 4a, a długoterminowa od dwóch miesięcy nie jest najsłabsza (2a).

Niestety nie wszystkie fundusze mogą się pochwalić poprawiającymi się notami. Do osłabiających swoją pozycję należy przede wszystkim  Amplico OFE, który jeszcze 3 miesiące temu należał do grona liderów, a w styczniu otrzymał w obu horyzontach przeciętne oceny 3a. 
   
Zespół Analiz Online

.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Ranking funduszy emerytalnych

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl