SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Polska spada w rankingu korupcji (wideo)

Polska spadła z 29. na 36. miejsce w tegorocznym Indeksie Percepcji Korupcji opublikowanym przez Transparency International. W rankingu obniżono również o 9 pozycji lokatę Węgier, które znalazły się w tym roku na 66. miejscu.

fot. Shutterstock.comfot. Shutterstock.com

Polska obniżyła swój wynik z 62 do 60 pkt. (na 100 możliwych), do poziomu z 2013 r. Węgry natomiast w ostatnich sześciu latach spadły o 10 pkt., do poziomu 45 pkt. (z 55 pkt. w 2012 r.).

Najnowsze wyniki indeksu plasują obecnie Węgry niżej niż Czarnogórę – kraj, w którym sytuację Komisja Europejska oceniła jako "(...) przejawiającą znamiona 'zawłaszczenia państwa' (...), gdzie korupcja występuje na każdym szczeblu rządu i administracji publicznej", co stanowi jedną z głównych przeszkód w dążeniach do członkostwa w UE.

"Erozja rządów prawa na Węgrzech skutkuje zalewem korupcji sponsorowanej przez państwo. Rumunia i Polska niebawem znajdzie się w tej samej sytuacji, biorąc pod uwagę niepokojące ruchy władz w kierunku ograniczenia niezależności sądownictwa, swobody działania organizacji społecznych i wolności mediów. Ostatnie sześć lat pokazuje jak niewiele instrumentów w ręku ma Unia, gdy państwa członkowskie rzucają wyzwanie podstawowym wartościom, na których opiera się Unia. Konkretne działania na rzecz wzmocnienia rządów prawa i zapobiegania korupcji muszą znaleźć się w centrum przyszłej perspektywy finansowej i polityki Unii." - stwierdził Carl Dolan, dyrektor Transparency International, EU.

Najnowsze wyniki Indeksu Percepcji Korupcji, poza wspomnianymi wyjątkami, pokazują lekką poprawę sytuacji w Europie, przy czym dotychczasowi europejscy liderzy rankingu - Dania i Finlandia - nieco pogorszyli swoje notowania. Globalnym liderem jest Nowa Zelandia, a na ostatnim miejscu znalazła się Somalia.

Indeks Percepcji Korupcji Transparency International (Corruption Perceptions Index) jest globalnym rankingiem postrzegania korupcji w życiu publicznym. Ocenia państwa na skali od 0 do 100 pkt., gdzie 0 pkt. oznacza najwyższy poziom postrzeganej korupcji, natomiast 100 pkt. – najniższy.

Dołącz do dyskusji: Polska spada w rankingu korupcji (wideo)

7 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
TEZ
Czyli za pis mniejsza korupcja, za PO wyższa. Korupcja to rak narodu!
odpowiedź
User
Olo
Czyli za pis mniejsza korupcja, za PO wyższa. Korupcja to rak narodu!

Na pewno przeczytałeś ze zrozumieniem ?
odpowiedź
User
Marek P...
Tak. Na czym się opiera ocena? Bo nie lubimy tego co dzieje się w Polsce. Zero merytorycznych ocen. Tylko to co uważamy!
odpowiedź