SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Polska spada w rankingu korupcji (wideo)

Polska spadła z 29. na 36. miejsce w tegorocznym Indeksie Percepcji Korupcji opublikowanym przez Transparency International. W rankingu obniżono również o 9 pozycji lokatę Węgier, które znalazły się w tym roku na 66. miejscu.

fot. Shutterstock.com Article

Polska obniżyła swój wynik z 62 do 60 pkt. (na 100 możliwych), do poziomu z 2013 r. Węgry natomiast w ostatnich sześciu latach spadły o 10 pkt., do poziomu 45 pkt. (z 55 pkt. w 2012 r.).

Najnowsze wyniki indeksu plasują obecnie Węgry niżej niż Czarnogórę – kraj, w którym sytuację Komisja Europejska oceniła jako "(...) przejawiającą znamiona 'zawłaszczenia państwa' (...), gdzie korupcja występuje na każdym szczeblu rządu i administracji publicznej", co stanowi jedną z głównych przeszkód w dążeniach do członkostwa w UE.

"Erozja rządów prawa na Węgrzech skutkuje zalewem korupcji sponsorowanej przez państwo. Rumunia i Polska niebawem znajdzie się w tej samej sytuacji, biorąc pod uwagę niepokojące ruchy władz w kierunku ograniczenia niezależności sądownictwa, swobody działania organizacji społecznych i wolności mediów. Ostatnie sześć lat pokazuje jak niewiele instrumentów w ręku ma Unia, gdy państwa członkowskie rzucają wyzwanie podstawowym wartościom, na których opiera się Unia. Konkretne działania na rzecz wzmocnienia rządów prawa i zapobiegania korupcji muszą znaleźć się w centrum przyszłej perspektywy finansowej i polityki Unii." - stwierdził Carl Dolan, dyrektor Transparency International, EU.

Najnowsze wyniki Indeksu Percepcji Korupcji, poza wspomnianymi wyjątkami, pokazują lekką poprawę sytuacji w Europie, przy czym dotychczasowi europejscy liderzy rankingu - Dania i Finlandia - nieco pogorszyli swoje notowania. Globalnym liderem jest Nowa Zelandia, a na ostatnim miejscu znalazła się Somalia.

Indeks Percepcji Korupcji Transparency International (Corruption Perceptions Index) jest globalnym rankingiem postrzegania korupcji w życiu publicznym. Ocenia państwa na skali od 0 do 100 pkt., gdzie 0 pkt. oznacza najwyższy poziom postrzeganej korupcji, natomiast 100 pkt. – najniższy.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Polska spada w rankingu korupcji (wideo)

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
TEZ
Czyli za pis mniejsza korupcja, za PO wyższa. Korupcja to rak narodu!
8 8
odpowiedź
User
Olo
Czyli za pis mniejsza korupcja, za PO wyższa. Korupcja to rak narodu!

Na pewno przeczytałeś ze zrozumieniem ?
8 8
odpowiedź
User
Marek P...
Tak. Na czym się opiera ocena? Bo nie lubimy tego co dzieje się w Polsce. Zero merytorycznych ocen. Tylko to co uważamy!
11 9
odpowiedź
User
jabu
Jeśli ktoś twierdzi że w Polsce występują "niepokojące ruchy władz w kierunku ograniczenia niezależności sądownictwa, swobody działania organizacji społecznych i wolności mediów" , to trudno go traktować poważnie. Użytecznych idiotów nie brakuje...
8 8
odpowiedź