SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Skandynawia na czele rankingu cyfryzacji, Polska awansowała na 23. miejsce

W przygotowanym przez Komisję Europejską tegorocznym Indeksie Gospodarki Cyfrowej i Społeczeństwa Cyfrowego na czołowych miejscach znalazły się kraje skandynawskie. Polska jest w tyle stawki na 23. pozycji, choć awansowała o jedno miejsce w porównaniu z rankingiem z 2016 roku.

Indeks Gospodarki Cyfrowej i Społeczeństwa Cyfrowego (Digital Economy and Society Index - DESI) to ranking prezentujący postęp krajów UE w dziedzinie cyfryzacji.

Lista opracowywana jest na podstawie pięciu czynników składowych: łączność -stałe sieci szerokopasmowe, mobilne usługi szerokopasmowe, prędkość i ceny łączy szerokopasmowych; kapitał ludzki - korzystanie z internetu, podstawowe i zaawansowane umiejętności cyfrowe; wykorzystanie internetu - korzystanie przez obywateli z treści internetowych, komunikacja i przeprowadzanie transakcji przez internet; integracja technologii cyfrowej - cyfryzacja przedsiębiorstw i handel elektroniczny oraz cyfrowe usługi publiczne - e-administracja.

W raporcie stwierdzono, że obecnie w Europie 98 proc. populacji posiada dostęp do stałego łącza szerokopasmowego, nieco niższy odsetek (76 proc.) może korzystać z łączy o wysokiej przepustowości (co najmniej 30 Mb/s).

84 proc. mieszkańców Europy jest w zasięgu mobilnych sieci 4G, z kolei 79 proc. Europejczyków korzysta regularnie (przynajmniej raz w tygodniu) z internetu. Jednak wciąż 44 proc. mieszkańców starego kontynentu nie posiada odpowiednich kompetencji i wiedzy potrzebnych do efektywnego korzystania z sieci.

W tegorocznym indeksie DESI na pierwszych trzech miejscach znalazły się kraje - Dania, Finlandia i Szwecja. W pierwszej 10-tce są także m.in. Holandia, Belgia i Wielka Brytania. Stawkę zamykają z kolei Rumunia, Bułgaria i Grecja.

Polska zajmuje 23. miejsce w rankingu DESI 2017. Raport podkreśla, że nasz kraj poczynił postępy w zakresie kapitału ludzkiego, korzystania z internetu, jak również w zakresie łączności.

Polska poprawiła swoje wyniki dotyczące wdrażania szybkich połączeń internetowych, korzystania z mobilnych usług szerokopasmowych, a także przydzielania częstotliwości na potrzeby mobilnych usług szerokopasmowych. Główne wyzwania, przed jakimi stoi Polska, to wprowadzanie technologii cyfrowych przez przedsiębiorstwa i rozwój cyfrowych usług publicznych.

Polska poprawiła swoje miejsce w indeksie o jedno oczko w porównaniu z poprzednią edycją DESI, jest w poszczególnych elementach składowych rankingu nasz kraj jest poniżej średniej europejskiej.


Zgodnie z raportem w Polsce odnotowano znaczne postępy we wdrażaniu szybkich połączeń internetowych. Poprawa nastąpiła również w wykorzystaniu mobilnych usług szerokopasmowych i w przydzielaniu częstotliwości na potrzeby mobilnych usług szerokopasmowych. Polska pozostaje jednak w tyle w rozwoju sieci stałych łączy szerokopasmowych i ich wykorzystania.

Z indeksu wynika, że coraz więcej obywateli w Polsce korzysta z internetu, ale ogólny poziom umiejętności cyfrowych pozostaje na niskim poziomie.


Zgodnie z DESI 2017 coraz więcej Polaków czyta wiadomości w internecie, korzysta z bankowości internetowej i robi zakupy przez internet, jednak ciągle nie w tak wysokim stopniu jak inni Europejczycy.


Według raportu proces digitalizacji polskich przedsiębiorstw postępuje dużo wolniej niż w większości innych państw UE. Poziom wykorzystania handlu elektronicznego przez MŚP jest również znacznie poniżej średniej.


Dołącz do dyskusji: Skandynawia na czele rankingu cyfryzacji, Polska awansowała na 23. miejsce

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
www
Finlandia w Skandynawii - brawo.
odpowiedź