SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Kiwi.com zwycięzcą rankingu „Technology Fast 50 Central Europe” 2017, trzy polskie firmy w pierwszej dziesiątce

Czeska internetowa wyszukiwarka lotów Kiwi.com wygrała tegoroczny ranking najszybciej rozwijających się firm technologicznych „Technology Fast 50 Central Europe” prowadzony przez firmę Deloitte. W pierwszej dziesiątce głównego zestawienia znalazły się trzy polskie spółki - Tooploox, Absolvent.pl oraz Cloud Technologies.

Article

Tegoroczna edycja „Technology Fast 50 Central Europe” jest 18 w historii tego rankingu. Zestawienie skupia najszybciej rozwijające się środkowoeuropejskie przedsiębiorstwa technologiczne na podstawie wzrostu przychodów operacyjnych.

W skład rankingu wchodzą trzy kategorie: główna „Technology Fast 50” oraz dwie podkategorie - „Wschodzące Gwiazdy” i „Wielka Piątka”. Firmy same zgłaszają chęć udziału w rankingu, a eksperci Deloitte weryfikują dane przesłane przez firmy. Laureaci rankingu Central Europe automatycznie wezmą udział w rankingu o szerszym zasięgu geograficznym „Technology Fast 500 EMEA”, którego pełne wyniki zostaną ujawnione w grudniu br.

Zwycięzcą „Technology Fast 50 CE” 2017 jest internetowa wyszukiwarka lotów Kiwi.com z Czech, która rok wcześniej debiutowała w kategorii „Wschodzące Gwiazdy”. Spółka osiągnęła wzrost przychodów na poziomie niemal 7,2 tys. proc. (przychody od 2013 do 2016 r.).

Na 2. miejscu uplasował się debiutant – litewska firma Deeper. 3. miejsce należy do czeskiej firmy Prusa Research. W pierwszej 10-tce znalazły się polskie firmy: wrocławski producent oprogramowania Tooploox (4. miejsce), platforma z bazą ofert pracy i staży Absolvent.pl (5. miejsce) oraz Cloud Technologies (9. miejsce) specjalizująca się w obszarze reklamy internetowej.

Średni wzrost przychodów firm, które znalazły się w tegorocznym głównym zestawieniu wyniósł 1127 proc. (lata 2013 - 2016). Rok wcześniej było to 1057 proc.

- Już drugi rok z rzędu średnia dynamika wzrostu przychodów w naszym zestawieniu przekracza 1000 proc., co pokazuje, w jak mocno wzrostowej fazie znajduje się branża nowych technologii. Niemal połowa spółek z tegorocznego rankingu już rozwija swoją działalność i analizuje możliwości jej rozszerzenia poza rynki Europy Środkowej. Eksport technologii stanowi optymistyczny prognostyk na przyszłość dla regionu - zaznacza Agnieszka Zielińska, partner w dziale doradztwa finansowego i lider programu Central European Fast 50 w Deloitte.

Średni wzrost przychodów polskich firm, które znalazły się w głównej części zestawienia wyniósł ponad 790 proc. Aby znaleźć się w rankingu każda spółka musiała osiągnąć wzrost na poziomie co najmniej 310,4 proc.

Jak podkreślono w komunikacie podobnie jak w poprzednich latach tegoroczny główny ranking „Technology Fast 50” zdominowały firmy zajmujące się rozwiązaniami IT, w tym tworzące aplikacje mobilne i UX-design, budujące platformy e-commerce, automatyzację procesów marketingowych czy rozwiązania w zakresie Data Science, Big Data, Internet of Things w oparciu o rozwiązania w chmurze. Stanowią one aż 78 proc. wszystkich spółek, które znalazły się w zestawieniu (rok wcześniej 74 proc.).

W rankingu znalazły się również spółki z rozwiązaniami technologicznymi w zakresie innowacyjnych rozwiązań światłowodowych, rozpoznawania głosu, radiologii cyfrowej, platform fin-tech czy precyzyjnych instrumentów pomiarowych dla kosmonautyki.

Poniżej szczegółowe zestawienia zwycięzców tegorocznej edycji rankingu Deloitte w regionie Europy Środkowej.

Kategoria główna „Technology Fast 50”
Kryteria dla firm w kategorii głównej:
Działa na rynku co najmniej od czterech lat (brano pod uwagę przychody z lat 2013-2016)
W rozpatrywanych okresach rocznych osiąga przychody operacyjne nie mniejsze niż 50 tys. euro.

Kategoria „Wschodzące Gwiazdy”
Kryteria dla firm w podkategorii „Wschodzące Gwiazdy”:
Historia działalności nie jest krótsza niż 3 lata,
W rozpatrywanych okresach rocznych osiąga przychody operacyjne nie mniejsze niż 30 tys. euro.

Kategoria „Wielka Piątka”
Kryteria dla firm w kategorii „Wielka Piątka”:
Działa na rynku co najmniej od 4 lat,
W rozpatrywanych okresach rocznych osiąga przychody operacyjne nie mniejsze niż 50 tys. euro, z tym że w ostatnim rozpatrywanym roku przychody nie mogą być niższe niż 25 mln euro.

Dołącz do dyskusji: Kiwi.com zwycięzcą rankingu „Technology Fast 50 Central Europe” 2017, trzy polskie firmy w pierwszej dziesiątce

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl