SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Eksperci CTIR: Ransomware głównym cyberzagrożeniem w drugim kwartale 2021 roku

Grupa ekspertów ds. bezpieczeństwa z zespołu Cisco Talos Incident Response alarmuje, że ataki ransomware odpowiadały w drugim kwartale br. za prawie połowę (46 proc.) wszystkich cyberincydentów.

Ataki DDoS mogą być narzędziem szantażu (fot. Pixabay) Article

Ransomware to oprogramowanie, które blokuje dostęp do systemu bądź uniemożliwia odczyt zapisanych w nim danych, a następnie żąda od ofiary ataku okupu za przywrócenie pierwotnego stanu.

Według ekspertów CTIR przypadki ransomware występowały w drugim kwartale br. trzy razy częściej niż kolejny typ zagrożeń ujęty w zestawieniu. Ofiarą ataków padały organizacje z wielu branż: transportowej, telekomunikacyjnej, maszynowej, chemicznej, produkcyjnej, technologicznej, nieruchomości, rolnictwa, usług komunalnych, służby zdrowia, a także instytucje rządowe i placówki edukacyjne.

Trzeci kwartał z rzędu najczęstszymi obiektami ataków były organizacje służby zdrowia. Drugie miejsce zajęły instytucje rządowe. CTIR wskazuje, że ma to związek z pandemią: zaatakowane jednostki były bardziej skłonne do zapłacenia okupu w zamian za jak najszybsze przywrócenie dostępu do usług i zasobów.

Potrzebne wieloskładnikowe uwierzytelnianie

Cyberprzestępcy korzystali z rozwiązań open-source i komercyjnych narzędzi, a także aplikacji zainstalowanych na urządzeniu ofiary. Inne zaobserwowane rodzaje ataków obejmowały wykorzystywanie znanych podatności, mocy obliczeniowej urządzeń ofiary do kopania kryptowalut czy danych do logowania.

Czytaj też: Eksperci liczą na Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości

Eksperci CTIR po raz pierwszy od kilku lat zaobserwowali kilka przypadków naruszenia cyberbezpieczeństwa z użyciem urządzeń USB zainfekowanych trojanami.

CTIR zaznacza, że jedną z największych przeszkód na drodze do stworzenia skutecznego systemu cyberbezpieczeństwa w biznesie jest brak uwierzytelniania wieloskładnikowego (MFA). Niektórym atakom ransomware można było zapobiec dzięki wdrożeniu tego rozwiązania w kluczowych usługach.

Cisco to amerykańska firma technologiczna. Na początku roku jej eksperci ostrzegali, że w 2021 roku zwiększy się liczba ataków hakerów.

 

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Eksperci CTIR: Ransomware głównym cyberzagrożeniem w drugim kwartale 2021 roku

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl