SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Raport: spadek cen oraz rozmiaru nowych mieszkań

Narodowy Bank Polski (NBP) oczekuje zmniejszenia się cen mieszkań oraz rozmiaru produkcji, wynika z raportu na temat sytuacji na rynku nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych w Polsce w II kwartale 2011 r.

"Oczekujemy zmniejszenia się cen mieszkań oraz rozmiaru produkcji. Należy pamiętać, iż krótkookresowe dostosowania utrudnia kilkuletnie opóźnienie pomiędzy wystąpieniem bodźca do rozpoczęcia inwestycji a jej sfinalizowaniem. Ponadto, ze względu na silną koncentrację produkcji, polski rynek jest słabo konkurencyjny, a ceny wykazują dużą sztywność względem spadku popytu. Część firm, zwłaszcza mniejszych, w obliczu niedostatecznej informacji o popycie, kierując się wysoką ceną, zwiększa produkcję. Szacujemy, że w dłuższej perspektywie wymusi to kolejne dostosowania cenowe" - czytamy w raporcie.

NBP wskazuje, że przewidywane problemy ze sprzedażą mieszkań i koniecznością obniżek cen spowodują spadek zyskowności produkcji, a w efekcie wpłyną na ograniczenie rozmiarów budownictwa mieszkaniowego.

"Procesy te jednak będą następowały stopniowo - w III kw. br. można się jeszcze spodziewać utrzymania akcji kredytowej (efektu wzrostu wartości podpisanych nowych umów kredytowych, natomiast spadek popytu będzie następował zapewne od IV kw. br., po pełnym wejściu w życie nowych zasad programu Rodzina na Swoim" - czytamy dalej.

Wcześniej Instytut Ekonomiczny NBP wskazywał, że oczekuje konsolidacji w branży deweloperskiej - bardziej można spodziewać się fuzji i przejęć w tym sektorze niż bankructw, zaznaczono w "Raporcie o sytuacji na rynku nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych w Polsce w 2010 r."

Dołącz do dyskusji: Raport: spadek cen oraz rozmiaru nowych mieszkań

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl