SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Nowa planszówka "Odbuduj Ukrainę!". Jej twórcami są... Ukraińcy. "Nie chcemy zarabiać na tragedii"

Odbuduj gospodarkę i przemysł Ukrainy po wojnie - to główny cel nowej gry planszowej, która wkrótce ma trafić do sprzedaży. "Rebuild Ukraine!" przygotowują Ukraińcy. Zapowiedź wywołała mieszane komentarze. Jedni doceniają gest twórców planszówki, inni piszą, że to żerowanie na ludzkiej tragedii.

Article

Od dwóch tygodni użytkownikom Facebooka może się wyświetlać reklama nowej gry planszowej. Post jest oznaczony jako sponsorowany. I trafia do internautów z różnych europejskich krajów. "Chcemy zaprezentować Wam nasz nowy projekt: grę planszową 'Odbuduj Ukrainę!'. To gra ekonomiczno-strategiczna. Stworzyliśmy ją i dedykujemy silnej i odważnej Ukrainie. Spróbuj odbudować gospodarkę i przemysł współczesnego państwa europejskiego w okresie powojennym" - czytamy treść postu. Jest też link do strony, na której wyświetla się grafika. Wynika z niej, że pierwsza edycja gry ukaże się w kilku wersjach językowych: polskiej, angielskiej, włoskiej, francuskiej i niemieckiej. Jak zapewniają twórcy, rosyjskiej nie będzie.

Pod postem pojawiło się ponad 120 komentarzy. Andre: "To wygląda jak próba zbicia kapitału na tragedii wojennej". Glen: "Nie za szybko?". Christos: "Czy to seria gier? Bo chyba przegapiłem Syrię, Palestynę, Irak, Jugosławię, Afganistan".

"To nie jest tylko gra dla zabawy"

Wydawcą planszówki "Rebuild Ukraine!" jest Master Games. W opisie firmy można przeczytać, że stoi za nią Igor Grushetskyy, a jej siedziba jest we Włoszech. "Jesteśmy wydawcą gier planszowych z Ukrainy. Sami doświadczamy konsekwencji tej strasznej wojny, a część naszego zespołu stanowią uchodźcy. Jako ukraińscy twórcy nie skupiamy się na strasznych wydarzeniach, bo cały świat już wie, co tu się dzieje. Ale nie poddajemy się i marzymy o szczęśliwej przyszłości dla naszego państwa. Dlatego robimy wszystko, co możliwe, aby wesprzeć gospodarkę Ukrainy w tym trudnym czasie. Ukraina już zaczyna odbudowywać swoją gospodarkę i przemysł, aby wygrać tę wojnę, by nasi ludzie dalej nie ginęli. Wierzymy w nasze zwycięstwo, a Wy? To nie jest tylko gra dla zabawy - to okazja do przykucia uwagi świata i zebrania funduszy na pomoc naszemu krajowi. Proszę okażcie szacunek dla naszego celu" - napisali pod postem twórcy nowej gry.

Siedziba Master Games znajduje się w Iwano-Frankiwsku w zachodniej Ukrainie. "Przyjaciele z Włoch pomagają nam w dystrybucji gry na świat" - wyjaśniają w jednej z odpowiedzi.

Informacja o grze z dopiskiem "wkrótce" pojawia się na stronie Kickstartera. To jedna z najbardziej znanych platform crowdfundingowych na świecie, za pomocą której wielu twórcom udaje się sfinansować np. produkcje planszówek.

Zapytaliśmy firmę Master Games, ile gier do tej pory wyprodukowali, w jaki sposób pieniądze z zakupu "Rebuild Ukraine!" mają wspomóc Ukrainę i do kogo konkretnie trafią. Chcieliśmy też dowiedzieć się, czy prezentacja takiej gry nie jest nietaktem w czasie, gdy toczą się walki i giną ludzie. Do chwili publikacji artykułu nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

"Ukraińcy bez poczucia humoru to nie Ukraińcy"

Za to w jednym z postów twórcy gry wyjaśniają kilka kwestii. Ludzie z Master Games zapewniają, że "uwielbiają planszówki, posiadają duże zbiory różnych gier i tworzą też własne".

"Dwie osoby z naszego zespołu - Valeria i Anton - znalazły się w środkowej Ukrainie i musiały opuścić swój dom z powodu wojny i przeprowadzić się na zachód Ukrainy, więc teraz są z nami w Iwano-Frankiwsku. Uwierzcie nam: poczuliśmy wszystkie dramaty wojny i nie chcemy zarabiać na tragedii" - piszą.

Twórcy wyjaśniają też, skąd pomysł na projekt "Rebuild Ukraine!": - Nie chcieliśmy stworzyć gry wojennej opartej na konflikcie między Rosją a Ukrainą. Naszym celem i głównym pomysłem było stworzenie gry o rozwoju i odnowieniu Ukrainy, o naszej przyszłości. W grze skupiamy się na czasie pokoju, którego wszyscy pragniemy.

Master Games odpowiada też na pytanie, po co tworzyć rozrywkę o Ukrainie w tak trudnych dla jej mieszkańców czasach: - Ukraińcy bez poczucia humoru to nie Ukraińcy, choć dziwnie może to zabrzmieć w tej sytuacji, ale tak jest. Taka jest nasza mentalność - szukamy pozytywów, nawet w trudnych chwilach i wierzymy w zwycięstwo. Tak, nadal czujemy strach, ale czy naprawdę z tego powodu nic nie możemy robić? Nasze pozytywne podejście ma na celu podtrzymanie na duchu Ukraińców. Mamy do tego prawo, bo wiemy wprost, że nie obrazi to uczuć naszych rodaków, a wręcz doda im odwagi i nadziei na przywrócenie pokoju.

Producenci gry wyjaśniają też, skąd wzięła się nazwa "Odbuduj Ukrainę!". - Wcale nie jest związana bezpośrednio z wojną czy polityką. W grze proponujemy odbudowę przemysłu i gospodarki, wykorzystując realne możliwości naszego kraju. Zachęcamy ludzi do patrzenia na Ukrainę nie przez pryzmat wojny i cierpienia, ale jako czas pokoju i perspektyw. Jesteśmy wdzięczni każdemu, kto wspiera nasz projekt i dobrze nas rozumie. Wasze komentarze sprawiają, że projekt "Rebuild Ukraine!" będzie lepszy.

Na razie nie podano daty premiery gry "Odbuduj Ukrainę!".

Dołącz do dyskusji: Nowa planszówka "Odbuduj Ukrainę!". Jej twórcami są... Ukraińcy. "Nie chcemy zarabiać na tragedii"

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Jumanji
To nie jest śmieszne, te igranie ze śmiercią, a Ci co wpadli na ten diabelski pomysł, to chyba nie wiedzą, z czym się mierzą.
odpowiedź
User
Ej
To nie jest śmieszne, te igranie ze śmiercią, a Ci co wpadli na ten diabelski pomysł, to chyba nie wiedzą, z czym się mierzą.

Nie ze.... się z wrażenia!
odpowiedź