SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

REbuild wydrukował pierwszy w Polsce betonowy budynek. Koszty niższe o połowę

Polski startup REbuild jako pierwszy w naszym kraju zaprezentował betonowy budynek stworzony w technologii druku 3D. Firma wykorzystała przy projekcie zbudowaną przez siebie specjalistyczną drukarkę oraz autorską mieszankę betonu. Zaprezentowane rozwiązanie ma pozwalać na stawianie konstrukcji mieszkalnych, których koszt jest nawet o 50 procent niższy niż w wypadku tradycyjnych technik budowlanych.

Zespół inżynierów polskiego startupu REbuild ukończył pierwszy wielkoformatowy wydruk z użyciem autorskiej, w pełni funkcjonalnej drukarki 3DCP (3D Construction/Concrete Printing) do betonu. Jest to pierwszy w Polsce budynek wydrukowany z użyciem tej technologii.

Budynek ma 7 mkw. Do jego wydruku zużyto ok. 6 ton betonu. Konstrukcję można zobaczyć go w siedzibie firmy w Otrębusach pod Warszawą.

Jeden pokój w 13 godzin

Jak zaznaczono w komunikacie beton to jeden z najpowszechniejszych materiałów wykorzystywanych w budownictwie. Stawianie budynków to obecnie proces wymagający znacznego zaangażowania wykwalifikowanego personelu, środków oraz surowców.

Wykorzystanie druku 3D może w tym względzie zrewolucjonizować oblicze branży i znacznie ją zautomatyzować. Inżynierowie REbuild szacują, że ich wynalazek pozwoli na wydrukowanie domu, którego koszty mogą stanowić jedynie połowę (do 80 proc.) obecnej ceny budowy, a wydruk podobny do tego w Otrębusach zajmie nie więcej niż 13 godzin.

Własna drukarka i mieszanka

Zespół REbuild rozpoczął prace nad własną maszyną w 2018 r., jednak kluczowe dla rozwoju drukarki okazało się ostatnie 5 miesięcy od czasu pozyskania inwestorów i 250 tys. euro na rozwój wynalazku.  

Środki te pozwoliły przyspieszyć prace rozwojowe nad ekstruderem (głowica drukująca), systemem podawania mieszanki czy napędami. REbuild jest także w trakcie procesów certyfikacji i pisania norm dla druku 3D w budownictwie oraz ma na swoim koncie badania ponad 60 mieszanek i kilka autorskich zapraw. Spółka przygotowała również kilkanaście wniosków patentowych (w tym dwa międzynarodowe), a w najbliższym czasie planuje tę liczbę powiększyć.

- Branża budowlana jest jednym z ostatnich wielkich segmentów, który nie został zautomatyzowany – podkreśla dr inż. Michał Kowalik, prezes zarządu REbuild. - Obserwując trendy rynkowe i rozwój koncepcji typu Przemysł 4.0 podjęliśmy wyzwanie polegające na połączeniu budownictwa i druku 3D. Stworzyliśmy drukarkę 3DCP i autorską mieszankę betonową, a zwieńczeniem tego etapu prac jest ten wydrukowany budynek. Do tej pory maszyna drukowała mniejsze obiekty, takie jak ławki, stoły czy grille. Jej przeznaczeniem są jednak budynki i pod tym kątem jest ona stale rozwijana. To pierwszy tego typu wydruk w Polsce z wykorzystaniem betonu.

Według zapowiedzi zespół REbuild ma w najbliższych planach dalszy rozwój technologii 3DCP. Przede wszystkim chcą oni jako pierwsi na świecie wdrożyć technologię automatycznego układania zbrojenia i budowy szalunków. Inżynierowie spółki stawiają na dalszy rozwój własności intelektualnej (IP), sprzedaż drukarek i usług typu druk na zamówienie wyposażenia ogrodowego, małej architektury, nietypowych elementów konstrukcyjnych czy małych budynków.

Dołącz do dyskusji: REbuild wydrukował pierwszy w Polsce betonowy budynek. Koszty niższe o połowę

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Jarocin
O, i to jest postęp! Brawo!
odpowiedź
User
maciej przybylski
Nie no super jak na początek. Jednak co do kosztów? Sciany wymagają wyrównania, ocieplenia i tynkowania. Kable na wierzchu. A co z wentylacją i pionem wod-kan? :) daje mocne 5 (1-10)
odpowiedź