SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Reduta Dobrego Imienia w oparciu o nowelizację ustawy o IPN pozywa argentyński dziennik

Reduta Dobrego Imienia złożyła do Sądu Okręgowego w Warszawie pozew przeciwko argentyńskiemu dziennikowi „Pagina12”. Organizacja podkreśla, że to pierwszy pozew złożony w oparciu o nowelizację ustawy o IPN, która niedawno weszła w życie.

Mira Wszelaka, fot. Telewizja wPolsce.plMira Wszelaka, fot. Telewizja wPolsce.pl

Pozew Reduty Dobrego Imienia dotyczy zdjęcia zamieszczonego w „Pagina12” 18 grudnia ub.r. przy tekście autorstwa Federico Pavlovsky’ego o zbrodni w Jedwabnem. Jest to fotografia wykonana przez UB przedstawiająca żołnierzy z oddziału Mieczysława Dziemieszkiewicza „Roja” (patrol „Tygrysa”) poległych 25 lutego 1950 roku.

- Połączenie tych dwóch wątków: informacji o zbrodni na Żydach w Jedwabnem w czasie okupacji niemieckiej oraz przedstawienie poległych żołnierzy podziemia niepodległościowego jest manipulacją, działaniem na szkodę narodu polskiego i naruszeniem dobrego imienia polskich żołnierzy. To celowe nadużycie, które ma potwierdzić i utwierdzić w czytelnikach polski antysemityzm. Redakcja bezrefleksyjnie i celowo połączyła dwa okresy historyczne: II wojnę światową (Jedwabne - 1941r.) i czasy komunistyczne (fotografia pochodzi z 1950r.) - podkreśla Reduta Dobrego Imienia w komunikacie na swojej stronie internetowej.

Organizacja podkreśla, że „Pagina12”, publikując ilustrację w takim kontekście, wykazała się ogromną ignorancją historyczną, za którą wydawca dziennika powinien oficjalnie przeprosić wszystkich Polaków.

- Jest to pierwszy proces w którym korzystamy z nowego prawa, jakie wynika z nowelizacji ustawy o IPN. Ustawa, która wczoraj weszła w życie, uprawnia organizacje zajmujące się obroną dobrego imienia Polski, czyli takie jak Reduta Dobrego Imienia, do występowania w sprawach sądowych jako Powód. Świadkowie wydarzeń nieuchronnie odchodzą, teraz także my jako organizacja możemy wystąpić z pozwem sądowym przeciwko oszczerstwom historycznym. I tak właśnie zrobiliśmy w tym przypadku - opisuje Mira Wszelaka, prezes Reduty Dobrego Imienia.

Dołącz do dyskusji: Reduta Dobrego Imienia w oparciu o nowelizację ustawy o IPN pozywa argentyński dziennik

31 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Aleksandra
Argentyna wstrzymała oddech! Już trzęsąs portkos przed polskąs prokuratoros!!! Hehehe
odpowiedź
User
jd
A nie lepiej po prostu wytłumaczyć Argentyńczykom, co zrobili nie tak? Oczywiście wtedy nie zarobią zaprzyjaźnieni prawnicy, a może o to tu chodzi.
odpowiedź
User
Nick
I tym sposobem narracja o "zamrożeniu ustawy" wzięła łeb. Ciekawe jak zareaguje Tel Awiw.
odpowiedź