SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Rejestracja działalności gospodarczej przez internet

Już niedługo wniosek o rejestrację działalności gospodarczej będzie można złożyć przez internet

Zarejestrowanie drobnej firmy oznacza kilka dni poświęconych na wędrówkę po urzędach. Już niedługo wniosek o rejestrację działalności gospodarczej będzie można złożyć przez internet

W większości urzędów dzielnicy, w których uzyskuje się niezbędny wpis do rejestru działalności gospodarczej, trzeba pojawić się dwukrotnie. Już niedługo się to zmieni, formalności będzie można załatwić w prostszy sposób. Na początek wystarczy wypełnić formularz na stronie internetowej.
Zamów Newsletter Wirtualnemedia.pl
wersja bezpłatna
- wysyłany codziennie do 7.00
- aktualne wiadomości ze świata mediów, internetu i reklamy na Twój adres emailowy
- informacje o konkursach
- inne dodatkowe "ekskluzywne" informacje

       

W pole "adres-email" należy wpisać adres emailowy i następnie zatwierdzić (trzeba wcisnąć przycisk).

Po wykonaniu tych czynności na podany adres emailowy przyjdzie email z prośbą o potwierdzenie.

- Myślę, że składanie wniosków za pośrednictwem komputera będzie możliwe w październiku - mówi Jarosław Brysiewicz, dyrektor miejskiego Biura Działalności Gospodarczej i Zezwoleń. Nie znaczy to, że osoba, która chce uzyskać wpis do rejestru, w ogóle nie będzie musiała przychodzić do urzędu. Jednak zamiast dwóch wizyt wystarczy jedna, a ilość formalności ograniczona zostanie do minimum. Przedsiębiorca będzie bowiem przychodził głównie po to, by podpisać gotowe już papiery. Problem dotyczy wielu osób, dziś w Warszawie zarejestrowanych jest około 180 tysięcy drobnych firm.

Program komputerowy umożliwiający składanie wniosku powinien być gotowy w ciągu miesiąca, wtedy rozpoczną się szkolenia pracowników biura. Moment uruchomienia systemu rejestracji komputerowej zależy głównie od tego, kiedy komputery w dzielnicowych delegaturach biura zostaną podłączone stałym łączem do internetu.

Wprowadzeniu komputerowego systemu rejestracji towarzyszyć ma też stworzenie jednolitej bazy danych dla całego miasta. Dziś istnieje ich 18 - każda dzielnica lub gmina do tej pory miała własną.

- Uzyskanie nawet prostej informacji, choćby ile firm w mieście prowadzi dany typ działalności, oznacza wykonanie wielu telefonów i zaangażowanie kilkudziesięciu osób - mówi Jarosław Brysiewicz.

Stworzenie jednej bazy danych musi jednak potrwać trochę czasu - 18 dotychczas funkcjonujących baz dość znacznie różni się od siebie. Wydaje się jednak, że trud taki ma sens. Mógłby to być pierwszy krok umożliwiający władzom miasta prowadzenie świadomej polityki wobec przedsiębiorców. A tego ci ostatni wielokrotnie się domagali.
Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Rejestracja działalności gospodarczej przez internet

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl