SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Reklama na blogu czyli efektywne wykorzystanie reklamy

Skąd się biorą czytelnicy na blogu i jak efektywnie wykorzystać go w reklamie?

Pisanie bloga to coraz popularniejszy sposób komunikacji w internecie. Pozwala naszym znajomym nie zapomnieć o nas, a nam pokazać się światu czasami z całkiem innej strony. Problem pojawia się wtedy kiedy naszego bloga nikt oprócz nas nie czyta. Najlepiej wtedy zorientować się w jaki sposób czytelnicy znajdują swoje ulubione blogi, które z reguły są najpopularniejszymi w sieci.

Jak wynika z internetowych badań przeprowadzonych przez Vizu Answers i Ad Age 67,3% czytelników blogów trafiło na nie przez linki znajdujące się na innych blogach. 22,9% zachęciło polecenie bloga przez kogoś znajomego a jedynie 25,2% znalazło bloga w wyszukiwarce, z czego 19,6% używało wyszukiwarek ogólnych takich jak Google czy Yahoo, a 5,6% wyszukiwarek blogów. Inne powody podało 8,6% respondentów.

Blogi poza zaspokajaniem naszych osobistych ambicji mogą być też doskonałym elementem kampanii reklamowej. Mogą, ale nie muszą. Pamiętać trzeba, że tematyka blogów jest bardzo różnorodna, tak jak różnorodni są ich czytelnicy, którzy nie do końca mogą stanowić grupę docelową danej kampanii.

Blogi sprzyjają reklamie, ponieważ aż 65,7% czytelników odwiedza je dla zabawy, a 42,5% ze względu na pokrewne z tematyką bloga hobby. 32,5% poszukuje na blogach informacji, lub przeszukuje je w celach edukacyjnych, to głównie dotyczy blogów pisanych przez znanych dziennikarzy, autorów, muzyków czy naukowców. Z powodu znajomości z autorem czyta bloga 13,1% osób. 12,3% osób poszukuje tam informacji biznesowych.

Myśląc o blogu jako środku reklamowym, nawet jeśli chodzi jedynie o autoreklamę, należy też pamiętać, że czytelnicy bloga to z reguły osoby otwarte na nowe idee. Poszukują oni na blogu głównie informacji, których nie znajdą nigdzie indziej (37,7%), plotek (33,8%), informacji najwiarygodniejszych, bo bezpośrednich, np. relacji (28,4%), autorskich opinii i felietonów (27,5%), ale ponad 30% stwierdziło, że niczego specjalnego na blogach nie szuka.

Blogi mimo swoich atutów nie są jeszcze powszechnie wykorzystywane w reklamie. Dzieje się tak między innymi dlatego, ponieważ wymagają szczególnej uwagi twórców z powodu swojej specyfiki i charakteru odbiorcy. Przez pracowników amerykańskich agencji reklamowych blogi uważane są wciąż za podrzędne narzędzie reklamy, jedynie 13% z nich uważa je za bardzo efektywne. Najefektywniejsze są wyszukiwarki – 49%, strony społecznościowe- 30% oraz strony zamieszczające amatorskie klipy wideo – 34%.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Reklama na blogu czyli efektywne wykorzystanie reklamy

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl