SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Branża reklamowa o trendach i wyzwaniach 2023 roku

W cyklu naszych rocznych podsumowań o najważniejszych wydarzeniach minionego roku, wpływie wojny na branżę reklamową oraz trendach i wyzwaniach stojących przed agencjami w roku bieżącym opowiadają m.in. Kinga Grzelewska, Justyna Pyzik, Magdalena Marek, Szymon Gutkowski i Robert Sosnowski.

Kinga Grzelewska, managing partner and creative director,  MullenLowe Warsaw

Wydarzenie Roku
Wojna w Ukrainie zredefiniowała rzeczywistość, w której żyjemy. Podobnie jak całe polskie społeczeństwo, branża reklamowa zaangażowała się w pomoc Ukrainie, dając wyraz solidarności dotąd niespotykanej w takiej skali.

Najważniejsze trendy w mojej branży w mijającym 2022 roku. Trend na 2023
To już kolejny rok, w którym olbrzymie znaczenie ma budowanie marek opartych na wartościach ważnych dla ich klientów. Konsumenci nie tylko oceniają wartości deklarowane przez marki, ale też poddają weryfikacji ich przestrzeganie.
Coraz większa popularność QR kodów, pozwalających w prosty i przystępny sposób angażować konsumentów.
Dalej “content is a king”, a w nim szczególna rola Tik Toka. Dzięki Zetkom stał się on najbardziej pożądanym kanałem marketingowym.
W 2023 roku konsumenci jeszcze bardziej będą kierować się wartościami, a nie masową rozpoznawalnością marek. Reklama będzie mocno weryfikowana pod względem społecznej odpowiedzialności.

Co wojna zmieniła w mojej branży w 2022 roku?
Pierwsze miesiące wojny były czasem obniżonej aktywności marek. Wiele firm zamiast wydawać na reklamę aktywnie angażowało się w pomoc Ukrainie. W kolejnych miesiącach jedna, marki nadrabiały te zaległości inwestując w wydatki.
Zradykalizowała się postawa konsumentów wobec przestrzegania przez marki wartości dla nich ważnych, co przejawiało się bojkotem marek obecnych dalej na rynku rosyjskim.

Największe wyzwanie na 2023 rok.
W natłoku problemów ekonomicznych, coraz trudniej będzie tworzyć angażujące kampanie dla marek. Kluczowa będzie wiarygodność i bliskość z wartościami konsumentów.


Justyna Pyzik, head of brand strategy, Publicis Worldwide Poland

Wydarzenie Roku
Rosyjska agresja na Ukrainę była, i wciąż jeszcze niestety jest, najważniejszym wydarzeniem 2022 roku, również dla branży reklamowej. Wojna i w jej konsekwencji przyjazd wielu obywateli Ukrainy do Polski znacząco wpłynęły na sposób w jaki komunikowały/ują się marki – od zawieszenia działań reklamowych tuż po inwazji, po silne emocjonalne zaangażowanie w pomaganie uchodźcom i manifestowanie solidarności, a w końcu przejście do działania w trybie „business as usual” i włączenie Ukraińców jako grupy docelowej swoich działań marketingowych. Gwałtowne reakcje konsumenckie wobec marek, które utrzymały swoją obecność w Rosji, mimo że ostatecznie nie przerodziły się w dłużej trwający bojkot, były całkiem nowym zjawiskiem na naszym rynku i potwierdziły tezę, że współcześni konsumenci oczekują od brandów spójności na poziomie wartości.


Najważniejsze trendy w mojej branży w mijającym 2022 roku. Trend na 2023
W 2022 roku niezmiennie rosły inwestycje w rozwijanie brand purpose. Zaangażowanie w realizację wyższego celu to skuteczny sposób na budowanie siły marki, czego najlepszym dowodem jest docenianie przez jurorów Effie działań marek takich jak Bank BNP Paribas czy YES. I tu od razu, mając w pamięci przypinki YES wspomnę o kolejnym trendzie, czyli adekwatności komunikatu do tego, co dzieje się tu i teraz - dobre działania RTM świetnie przebijają się przez clutter i dają odbiorcy poczucie, że marka jest na czasie i potrafi zabrać głos w aktualnych kwestiach.
Ważne by marki były w tym co robią autentyczne, szczere i konsekwentne. Nikomu nie trzeba dziś przypominać o sile konsumenckiego głosu wyrażanego w social mediach. Każde działanie marki jest dziś prześwietlane pod kątem green/pink/rainbow, a teraz też war-washingu i poddane konsumenckiej weryfikacji – czy marka jest transparentna i rzeczywiście robi to, co głosi. Spójność marek na poziomie wartości nigdy wcześniej nie była tak dyskutowana jak teraz, co również widać przy okazji krytyki marek sponsorujących mundial, czy antysponsoringu tej wielkiej sportowej imprezy.
Rok 2022 przyniósł również konieczność zweryfikowania podejścia do wykorzystywania influencerów w komunikacji – zbyt nachalne reklamowanie produktów, zbyt częste wykorzystywanie tych samych osób, doraźne i niespójne działania, w efekcie nie przekładają się na zaufanie. Nic więc dziwnego, że tej profesji według badań SW Research ufa mniej osób, niż politykom. To nie oznacza, że konsumenci nie chcą mieć kontaktu z treściami influencerów, wręcz przeciwnie, nadal są one dla nich atrakcyjne. W 2023 roku influencer marketing będzie wciąż wykorzystywany, współprace marek z twórcami internetowymi zapowiadają się jednak na bardziej długofalowe, jakościowe, oparte na lepszym dopasowaniu i zmierzające w kierunku trwałych ambasadorskich partnerstw.
Częściej niż w 2022 będziemy stosować rozwiązania wykorzystujące VR i AR oraz podcasty, które do tej pory były traktowane jako działania dodatkowe.
Z uwagi na kryzys, budżety marketingowe będą pod jeszcze większą presją, kluczowa zatem będzie optymalizacja działań pod kątem skuteczności. Słowo efektywność będziemy odmieniać we wszystkich przypadkach.

Co wojna zmieniła w mojej branży w 2022 roku?
Dziś nikogo już nie dziwią tłumaczenia reklam na język ukraiński, czy oferty i produkty stworzone z myślą o naszych sąsiadach. Coraz częściej część budżetu komunikacyjnego przeznaczana jest na dotarcie właśnie do Ukraińców, którzy są uwzględniani w strategiach jako jeden z segmentów. W początkowej fazie wojny, o czym wspominałam wcześniej, część marek ze względu na reguły brand safety wstrzymała swoją komunikację, co miało wpływ na chwilowe spowolnienie rynku. Dość szybko jednak marki dostosowały swoje działania manifestując solidarność z narodem ukraińskim. Wojna zjednoczyła Polaków w pomaganiu, zjednoczyła też branżę reklamową w licznych inicjatywach począwszy od walki z fake newsami, a skończywszy na utworzonej z inicjatywy SAR bazie ofert prac w sektorze kreatywnym dla osób z Ukrainy. Wojna, co oczywiste wpłynęła negatywnie na gospodarkę i w ten sposób również nasz sektor wciąż odczuwa jej konsekwencję. Część klientów redukuje budżety komunikacyjne, czy ogranicza działania tylko do taktyki.

Największe wyzwanie na 2023 rok
Inflacja i kryzys, to w ostatnim czasie najczęściej pojawiające się słowa w rozmowach marketerów, dziennikarzy i konsumentów. Dla nikogo nie będzie więc zaskoczeniem, że w roku 2023 największym wyzwaniem dla branży będzie odpowiednie reagowanie na zmniejszoną siłę nabywczą Polaków i zarządzanie markami w taki sposób, by mimo kryzysu rosły w siłę. Kluczowym wyzwaniem będzie tu elastyczne korzystanie z narzędzi taktycznych pozwalających na realizację celów krótkoterminowych, ale przede wszystkim przyjęcie perspektywy longtermowej, tak by w konsekwencji podjętych decyzji marka po okresie spowolnienia była o krok przed konkurencją. Wielu marketerów stanie przed koniecznością optymalizacji wydatków na komunikację. Jednak analizy poprzednich kryzysów jednoznacznie dowiodły, że inwestycje w marketing w czasie recesji przełożyły się na wzmocnienie pozycji rynkowej marek, a w przypadku ich redukcji odbudowanie biznesu zajmowało lata.
 


Szymon Gutkowski, dyrektor zarządzający, DDB Warszawa


W  Nowym Roku czeka nas wiele zaskoczeń. Największym wyzwaniem jest skrajna nieprzewidywalność, tego, co wydarzy się w 2023. Zwykle mamy nadzieję na lata dobre lub bardzo dobre, czasem obawiamy się, że będzie źle, a może nawet bardzo źle - zbiór możliwych wyników jest jednak zawężony. Nie tym razem. Możliwie są diametralnie różne przebiegi roku 2023, na co bardzo trudno się przygotować zarówno w biznesie jak w życiu prywatnym.

2023 będzie rokiem „albo”. Będzie albo zły albo dobry, albo podobny do 2022. Oby nie był bardzo zły. Wojna w Ukrainie może trwać jeszcze wiele lat, a może się też zaskakująco zakończyć jeszcze przed końcem przyszłego roku. Zima może być bardzo mroźna, a może już nie wrócić, co będzie miało zarówno wpływ na wynik wojny jak i na siłę jedności poparcia społeczeństw europejskich dla Ukrainy w obliczu wysokich kosztów energii. Zima będzie poważnym stres testem dla Unii Europejskiej. Wierzę, że Unia na wiosnę będzie mocniejsza, ale nie musi tak być.

Nie wiadomo, czy Polska dostanie fundusze z KPO. Inflacja w Polsce może spadać, ale może się utrzymać na obecnym poziomie. Polityka rządu i podejście NBP są tak nieprzewidywalne, a często nielogiczne, że nawet najlepszym ekonomistom trudno prognozować. Inflacja jest groźna dla naszej branży, bo zwykle wtedy płace rosną szybciej niż honoraria agencji. Ważniejszy od inflacji będzie sentyment konsumencki. W przyszłym roku może się pojawić optymizm, ale gospodarka może się też pogrążyć w pesymizmie. Nastroje mają natychmiastowy wpływ na popyt konsumencki, co odbija się na kondycji finansowej marek i w konsekwencji agencji.

Marketerzy w pandemii przypomnieli sobie jak długofalowo opłacalna jest inwestycja w marki w kryzysie, bo media są relatywnie tańsze, a konkurencja mniejsza, więc uzyskuje się skokowy wzrost share of voice pośród mniejszego clutter. Do tego dochodzi wartość emocjonalna tego, że jest się razem z konsumentami w trudnych czasach. Dlatego jeśli trudny będzie jedynie pierwszy kwartał, nie będzie miało to większego wpływu na cały 2023 rok. Jeśli jednak kryzys będzie trwał dłużej i się pogłębiał, to w którymś momencie nawet najsilniejsi i najbardziej odważni będą zmuszeni ograniczyć koszty. Jeśli natomiast pojawi się silny optymizm i przyspieszenie to na rynku reklamy zabraknie głów i rąk do pracy. Reklama nie rozpieszcza swoich ludzi w ostatnich katach, więc niestety dopływ młodych talentów jest mniejszy, do czego dochodzi niż demograficzny.
Merytorycznie natomiast największym wyzwaniem 2023 roku, będą strategie wobec metaversum. Choć jeszcze nie wiadomo jak naprawdę metaverse się rozwinie, Ci którzy zaraz nie zaczną pracy nad tym jak ich marki tam się odnajdą, będą po prostu spóźnieni.
 


Magdalena Marek, associate creative director, Havas Warsaw

 
       
Wydarzenie Roku
Zarówno z marketingowego, jak i społecznego punktu widzenia, ciekawym wydarzeniem tego roku był z pewnością Mundial w Katarze. Abstrahując od rozrywek piłkarskich, cała otoczka imprezy była, delikatnie mówiąc, frapująca. Szczególnie patrząc na zamieszanie związane ze środowiskami LGBT+ (sprytne wykorzystane przez agencję TBWA Paris) czy z zakazem sprzedaży alkoholu na stadionach (wykorzystane przez BrewDog mianującego się dumnym anty-sponsorem Mundialu).

Najważniejsze trendy w mojej branży w mijającym 2022 roku. Trend na 2023.
W mojej ocenie, klarują się trzy główne trendy tego roku. Pierwszym jest marketing audio w postaci podcastów czy audiobooków. Kolejnym jest social commerce szczególnie wspierany transmisjami live. A trzeci to oczywiście coraz większa śmiałość marek w komunikacji na TikToku. Powoli zaczynamy jako branża rozumieć tę platformę i mieć prawdziwą radość z tworzenia tam treści.

Trendem na 2023 rok będzie eksplorowanie metaversów i zastanawianie się jak komunikacyjnie najlepiej je wykorzystać. Natomiast anty-trendem będzie wykorzystanie marketingowe NFT.

Co wojna zmieniła w mojej branży w 2022 roku?

Sytuacja geo-polityczna w naszym regionie jest niestabilna, tak samo jak nasz rynek reklamowy. Od 24 lutego przez kilka tygodni zostały zamrożone częściowo kampanie marketingowe. Oczywiście z nadejściem wiosny i oswojeniem się z tym tematem przyszła i odwilż reklamowa, jednak dalej odczuwamy skutki działań wojennych.
Z marketingowego punktu widzenia nie możemy ignorować napływu do naszego kraju znaczącej liczby imigrantów zza wschodniej granicy. Subtitles z ukraińskim tłumaczeniem w bloku reklamowym czy billboardy w języku ukraińskim mogą na długo zagościć w naszej rzeczywistości. To ogromna grupa nabywcza, z siłą, której musimy się liczyć pod względem komunikacji.

Największe wyzwanie na 2023 rok
Jak większość branż będziemy mierzyć się z pierwszymi symptomami recesji. Wyzwaniem dla agencji będzie oczywiście pozyskiwanie nowych klientów, ponieważ w dobie cięcia kosztów i rozpędzonej inflacji, nowych przetargów zapewne będzie stosunkowo mniej. Jednak, mimo, że każdy zbroi się na nadchodzący rok, zarówno agencje, jak i klienci, ja pozostaję niepoprawną optymistką w kwestii przyszłości. Branża reklamowa przetrwała już wiele światowych kryzysów, więc przetrwa i ten.
 


Igor Zajda, strategy director & cofounder,  Przestrzeń

Wydarzenie Roku
Odczuwalne tąpnięcie ekonomiczne, powiązane z inflacją, cenami surowców, ogólną rynkową niepewnością. Z perspektywy czasu wydaje się, że był to najtrudniejszy rok dla konsumentów, ale i biznesu w porównaniu do poprzednich, które miały przecież swoje pandemiczne wyzwania. Wygląda na to, że rynek, który całkiem nieźle ostatecznie przetrwał okres zawirowań wywołanych przez COVID nie był w stanie równie dobrze znieść kolejnego kryzysu, a problemy odsuwane w czasie w końcu się zogniskowały. W efekcie za nami sporo zmian pod kątem zachowań społecznych, nabywczych, znaczące weryfikacje strategii biznesowych i kursu wielu firm. To zapewne dopiero początek nowej rzeczywistości, z którą będziemy się mierzyć również w 2023, ale jest to zmiana bardzo odczuwalna i mocno wpłynie na podejście do marketingu w najbliższych miesiącach, jeśli nawet nie latach.

Najważniejsze trendy w mojej branży w mijającym 2022 roku. Trend na 2023
Powiązane z opisaną zmianą ekonomiczną eksplorowanie kwestii ekonomicznych i oszczędnościowych przez marki. Rynek bardzo szybko zorientował się, jak mocno zmieni się podejście konsumentów do wydatków, widać zwrot w stronę bardzo racjonalnej i opartej o twarde RTB, często value for money komunikacji. Całkiem możliwe, że ten wątek jest eksplorowany aż zbyt mocno, na czym ucierpi długoterminowe budowanie wizerunku marek i ich przewagi rynkowej – jednak widać, że marki bardzo intensywnie inwestują w realizację bardziej krótkoterminowych celów biznesowych. Ciekawe, że tego typu narracja pojawia się zarówno w kategoriach powiązanych z finansami, bądź będących znaczącym wydatkiem w portfelu każdego Kowalskiego (bankowość, automotive, elektronika), bądź w typowych masowo kupowanych kategoriach (całe FMCG) ale również w innych, mniej intuicyjnych branżach, jak sport czy odzieżówka. To zmiana, która zdominuje też myślenie o marketingu w 2023 roku.

Co wojna zmieniła w mojej branży w 2022 roku?
Wprowadziła bardzo zachowawcze i ostrożne podejście do marketingu w roku tak wielu niepewności i zmian. Zarówno pod kątem zwrotu w stronę racjonalnej, bardzo twardej, wręcz prosprzedażowej komunikacji, jak i tradycyjnych już w takich momentach cięć budżetowych i poszukiwania oszczędności.

Największe wyzwanie na 2023 rok
Nie dać się panującemu paraliżowi komunikacyjnemu. Przed nami trudny czas, problemy z którymi borykają się konsumenci jak i biznes nie rozwiążą się szybko, ale podobnie jak w przypadku wielu innych kryzysów – najprawdopodobniej Ci, którzy odważą się w tym trudnym czasie na większą zmianę i wyrwanie z tego wszechogarniającego impasu zyskają najwięcej w momencie, gdy gospodarka zacznie się odbijać. Jeśli cały rynek stawia obecnie na bardzo produktową komunikację, zapominając o wyróżnialności i działaniach wizerunkowych, może właśnie tam warto teraz szukać swojej szansy na rynkowy sukces.
 


Wincenty Kokot, business development director. GoldenSubmarine

Wydarzenie Roku
Bez wątpieniem wydarzeniem, a w tym wypadku tragedią rok, jest wojna w Ukrainie. Atak Rosji na sąsiadujący z Polską kraj wywarł szereg gospodarczych, politycznych i ekonomicznych skutków, które dotknęły także naszą branżę. Po przedłużającym się kryzysie związanym z pandemią, przyszedł kolejny, który bardzo mocno dotyka nas wszystkich – zarówno konsumentów jak i wszystkie firmy. Słowo inflacja odmienianie jest przez wszystkie przypadki, a my jako agencje również musimy się mierzyć z wyzwaniami jakie za sobą niesie.

Najważniejsze trendy w mojej branży w mijającym 2022 roku. Trend na 2023
Myślę, że 2022 rok należał do technologii i sztucznej inteligencji, która coraz śmielej wchodzi na „marketingowe podwórko”. W naszej branży technologia zawsze dostarczała innowacji, można nawet powiedzieć, że jest jej sercem. Niemniej ostatni rok przyniósł znacząc upowszechnienie różnych rozwiązań technologicznych, mamy wirtualne produkcje, technologię deep fake, a także algorytmy sztucznej inteligencji radzące sobie coraz lepiej z projektowaniem graficznym. Do tego dochodzi rozwijający się Metaverse, choć nie w taki sposób jaki – póki co – zakładał Mark Zuckerberg. To wciąż technologia zdominowana przez świat gamingu, jednak 2023 rok może przynieść jej upowszechnienie także w innych kontekstach.

Co wojna zmieniła w mojej branży w 2022 roku?
Wojna wprowadziła w nasze życie niestabilność i strach. To, wzmocnione realnym wzrostem kosztów produkcji dla wielu firm, miało swoje odzwierciedlenie także w działania marketingowych wielu podmiotów. Mieliśmy w tym roku przypadku wstrzymywania wydawania budżetów, albo przenoszenia ich z telewizji do Internetu (ze względu na wzrost kosztu zakupu reklam). Zdarzały nam się też sytuacje, choć sporadyczne, że Klienci – już po wybraniu naszej agencji do współpracy – mieli obcinany budżet na prowadzenie jakiejś akcji marketingowej. Z drugiej sytuacji czas kryzysu, to czas też ewaluacji i poszukiwania nowych możliwości promocji dla wielu organizacji, co przełożyło się na względnie sporą liczbę zapytań przetargowych w minionym roku.

Największe wyzwania na 2023 rok.
2023 rok będzie rokiem szukania stabilizacji, by w dalszym ciągu rozwijać się pomimo niestabilnych czasów. Wyzwaniem dla wszystkich w naszej branży będzie szalejąca inflacja i pogodzeni presji płacowej pracowników agencji z oczekiwaniami firm dot. wysokości cen i stawek za realizacje usług kreatywnych.
 


Patrycja Puchała, co- founder, Rozgłos

Wydarzenie Roku
Oczywiście bez dwóch zdań najbardziej impaktowym (i smutnym) wydarzeniem 2022 była i dalej jest wojna oraz jej influencja na społeczeństwo czy gospodarkę.
Ja jednak chciałabym zwrócić uwagę na rzecz, która toczyła się od kwietnia – czyli zakusy Elona Muska na zakup niebieskiego ptaszka, albo raczej „uwolnienie” jak sam napisał po dobiciu targu. Całej fabuły nie powstydziłby się Hitchcock – na samym początku drama i spadające głowy. Potem przygody ze znacznikiem weryfikacji konta, jak grzyby po deszczu zaczęły wyrastać te fejkowe, więc i na giełdzie polała się krew. Na domiar złego z „wolnego” gniazdka odfrunęło trochę reklamodawców, więc i sakiewka stała się lżejsza. Z wielkiej idei Muska dla wolności słowa i ratunku dla „publicznej agory” mamy puszkę Pandory, pełną deepfejków. Puentując - serwis, którego biznes stoi głównie na współpracy reklamowej może przez chaotyczne i nieprzemyślane ruchy całkowicie stracić swoją wiarygodność i przez lata odbudowywać swoją pozycje.

Najważniejsze trendy w mojej branży w mijającym 2022 roku. Trend na 2023
    1. Wizerunek na rzecz działań performance – sporo marek mocniej przerzuciło swoje budżety na działania, które pozwalają wyciągnąć efekt „tu i teraz”. Short term faktycznie zyski będą szybkie, ale w strategii long term mamy do czynienia ze strzałem w kolano - długofalowy brand building sprzedaje lepiej. Biorąc pod uwagę zapowiadaną recesję, będzie to też jeden z trendów na 2023 – niestety.
    2. TV – od lat obserwujemy potyczki tv z digitalem, w tym roku widać to było jeszcze wyraźniej, ale 2023 będzie rokiem, w którym wiele marek zdejmie swoje budżety ze szklanych ekranów i przełoży je do digitalu.

Co wojna zmieniła w mojej branży w 2022 roku?
Marki ostrożnie podchodziły do wydatków mediowych, stąd też często swoje strategie skupiały głównie na samym końcu lejka sprzedażowego. Zmieniły się też nastroje konsumentów, co miało wpływ na samą jakość dotarcia – trzeba było zbudować odpowiednią komunikację.

Największe wyzwanie na 2023 rok
Składając sobie w całość kilka trendów (potężna ilość fake newsów w sieci, przełożenie budżetów mediowych na działania performance, znaczny wzrost wydatków w digitalu) będziemy mieć do czynienia z jeszcze większym clutterem reklamowym, więc jakościowe dotarcie do konsumenta (zasypanego komunikatami) i to jeszcze w dobrym dla marki kontekście będzie sporym wyzwaniem. Odpowiedzią może być stary, dobry content marketing i nie mam tu na myśli zakupu jednego czy dwóch przypadkowych artykułów, a kompleksową strategię content marketingową, która będzie pracować długofalowo.  
 


Maciej Radziemski, strategy director, co-founder,  LuckyYou

Wydarzenie Roku
W moim odczuciu wydarzeniem roku jest mundial i związane z nim ogromne kontrowersje. Dawno nie mieliśmy tak bipolarnego wydarzenia. Z jednej strony rozgrzewa ono serca odbiorców do czerwoności, buduje ogromne oczekiwania i emocje, jak też pozwala się markom zaprezentować w wyjątkowy sposób i to z dotarciem globalnym, budując ogromne możliwości storytellingu. Z drugiej strony zaś, okazuje się być imprezą związaną z ogromnym wyzyskiem, cyniczną postawą organizatorów, łamaniem praw człowieka i zaprzeczaniem uniwersalnym wartościom, którym przecież często hołdują również znane marki konsumenckie. Już widzimy bojkoty marek wspierających mistrzostwa w Katarze i problemy wizerunkowe z tym związane. Pytanie brzmi, na ile konsumenci zapamiętają postawę brandów, a ile im wybaczą. Obawiam się, że pamięć w tym przypadku będzie jednak bardzo ulotna.

Najważniejsze trendy w mojej branży w mijającym 2022 roku. Trend na 2023.
Jednym z kluczowych trendów 2022 w komunikacji była chęć zajmowania stanowiska przez brandy. Marki, które do tej pory były gdzieś trochę z boku, starały się podjąć dyskusję i stanąć w obronie wartości, przede wszystkim w kwestii wojny w Ukrainie. Ponadto w 2022 roku widoczny był rozwój inkluzywności w komunikacji i koncentracji na różnorodności. Co ważne, kluczowe było stawianie na autentyczne rozwiązania, a nie tylko puste słowa, które konsumenci mogą zdemaskować już po drugim sloganie.

Co będzie ważne w 2023 roku? Myślę, że powyższe dwa trendy dotyczące fundamentalnych wartości, będą miały swój mocny ciąg dalszy.
Natomiast w kwestii narzędziowej stawiałbym na rozwój AI w zakresie budowania jeszcze bardziej kompleksowego i spersonalizowanego doświadczenia konsumentów w komunikacji i różnych obszarach związanych z usługami i produktami. Bycia bliżej, lepiej i trafniej.

Co wojna zmieniła w mojej branży w 2022 roku?
Przede wszystkim wojna wywróciła nasz świat do góry nogami. Zmieniła nasze postrzeganie, potrzeby, obawy i drivery. A co za tym idzie, zmieniła sposób w jaki muszą się komunikować marki. Moim zdaniem można postawić tezę, że jako odbiorcy i konsumenci będziemy oczekiwać teraz komunikacji bardziej przemyślanej i wartościowej. W trudnych czasach będziemy z pewnością oczekiwać zajmowania przez marki stanowiska, zaangażowania w trudne tematy i pomagania. Z drugiej strony marki będą borykać się z mniejszymi budżetami, dekoniunkturą na rynkach i zmianą priorytetów konsumenckich.

Największe wyzwanie na 2023 rok
Po Covid i wojnie, świat nie jest i nie będzie taki sam. Kluczem będzie szukanie przez marki jakiegoś „złotego środka” i tego na co postawić - poszukiwanie odpowiedzi  na pytanie jakie wartości są obecnie ważne i jakie przemówią do ich klientów. Królować będą te brandy, które z jednej strony zachowają balans i maksymalnie wykorzystają optymalne kanały dotarcia, z drugiej zaś będą oferowały wartościowy i celny przekaz. Możliwe, że z uwagi na ich rolę w codziennym życiu, będą musiały się zmieniać i na nowo zdefiniować swoje brand purpose.  
 


Dawid Kaźmierczak, CEO, Polot

Wydarzenie Roku
Na świecie - pęknięcie dwóch wielkich digitalowych balonów: NFT i Giełdy Kryptowalut FTX.
NFT z kreatywnego placu zabaw dla wszystkich stało się fanaberią dla bogatych i koniec końców stratnych. Upadek giełdy kryptowalut FTX pokazuje jak niestabilne potrafią być wszelkie wielkie byty osadzone na digitalu i spekulacjach.
W Polsce  największym wydarzeniem z mojej perspektywy jest wejście na nasz rynek platformy Dinsey + oraz powiększająca się rola mniejszych lokalnych agencji, takich jak agencja Bosko, Pomysły czy właśnie Polot pracujących dla międzynarodowych marek.

Najważniejsze trendy w mojej branży w mijającym 2022 roku. Trend na 2023
Odchodzenie od komunikacji na Facebooku na rzecz TikTok.
Tworzenie całych linii produktów sygnowanych nazwiskami Influcerów patrz Kizo.
W 2023 będziemy obserwować pojawianie się produktów funkcjonalnych i rozwój kategorii superfoods.
 
Co wojna zmieniła w mojej branży w 2022 roku?
Niestety zmieniła postrzeganie naszej części Europy w oczach zachodnich partnerów.
Staliśmy się miejscem na mapie świata, które jest postrzegane jako miejsce zagrożone wojną. Co najbardziej uprzykrza życie branży produkcyjnej, ale nie pomaga w międzynarodowych przetargach.
Jako współtwórca platformy adaid mogę śmiało podpisać się pod stwierdzeniem, że wzrosło poczucie solidarności i chcieć pomocy naszym ukraińskim kolegom po fachu.
 
Największe wyzwanie na 2023 rok
Inflacja, zmniejszonej budżety marketingowe globalnych brandów, ale najważniejszym wyzwaniem naszej branży jest edukacja nowych talentów. Coraz częściej wiedzę na temat naszej branży sprzedają media workerzy komentujący światowe RTM, a nie jej realni uczestnicy i praktycy. W krótkim okresie zarobią na tym organizatorzy branżowych konferencji w długim stracimy wszyscy, bo będziemy mieli (już mamy) ogromny problem z rekrutacją Young Guns.


Rafał Kupidura, prezes IF Nation Group (Focus Nation, Imagine Nation, Moonsteps)

Wydarzenie Roku
Rok 2022 upłynie bezsprzecznie pod znakiem wojny w Ukrainie i to właśnie wojna jest smutnym wydarzeniem roku 2022. Wojna zmieniła współczesną Europę, która zapomniała już dawno o konfliktach zbrojnych, przemocy czy ludobójstwie. Na tym tle niesamowicie pięknie pokazali się Polacy. Jako naród stanęliśmy na wysokości zadania i wszystkim Polakom należy się nagroda za skalę, formę i styl pomocy udzielonej i wciąż udzielanej Ukraińcom. Z punktu widzenia marketingowego, wiele marek borykało się także z problemami wynikającymi nie tyle z zaburzonych łańcuchów dostaw i brakiem niektórych towarów, ale związanych ze swoją obecnością w Rosji. Niestety nie wszystkie marki zdały ten egzamin i część z nich dalej prowadzi działalność na terenie Federacji Rosyjskiej.  Pomimo prób bojkotu nie widać, aby np. sklepy dwóch francuskich sieci handlowych ucierpiały z tego powodu i nadmiernego odpływu polskich klientów.

Najważniejsze trendy w branży reklamowej
Ten rok upływa wyraźnie pod znakiem trzech głównych trendów w reklamie. Są to cyfrowa transformacja, ESG oraz employer branding. Cyfrowa transformacja dotyka praktycznie wszystkie firmy, z dowolnego sektora i dowolnej wielkości. Nie ma przed nią ucieczki, a pytanie nie brzmi czy, tylko kiedy i jak mądrze do niej przystąpić. Pandemia pokazała wszystkim, że firmy, które rozpoczęły swoją transformację wcześniej, znacznie łagodniej przeszły przez wszelkie pandemiczne ograniczenia i zawirowania. Również efektem pandemii jest znacznie większy nacisk na employer branding. Pracownicy oczekują od pracodawcy już nie tylko uczciwego wynagradzania za swoją pracę, ale także zrozumienia ich potrzeb, elastyczności czy przyjaznego miejsca pracy. O dobrego pracownika jest coraz trudniej, dlatego firmy coraz częściej muszą pokazywać swoje atuty właśnie w tym zakresie.
Podobnie jest z ESG. Szczególnie młodsi konsumenci zaczynają przywiązywać ogromną wagę do społecznej odpowiedzialności biznesu, czy odpowiedzialności za środowisko. Marki, które nie wprowadzą takich działań, nie mają szans na dotarcie do konsumentów, którzy są nawet w stanie zapłacić nieco więcej, ale za produkt, który zostawia minimalny ślad węglowy, a firma, która go produkuje, troszczy się choćby o to, w jakich warunkach pracują jego poddostawcy. ESG jest dziś trendem, ale już w niedalekiej przyszłości będzie wymogiem prawnym.

Co wojna zmieniła w mojej branży
Mijający właśnie rok wymusił na całej branży reklamowej przewartościowanie priorytetów. Konsumenci stali się znacznie bardziej wrażliwi na wiarygodność firm i doskonale potrafią to zweryfikować – co więcej, robią to! Jeśli firma mówi, że dba o swoich pracowników, to ktoś z pewnością sprawdzi, gdzie np. szyje swoje ubrania i jeśli okaże się, że na drugim końcu świata płacąc dniówkę w wysokości jednego dolara, to z pewnością zostanie to firmie wyciągnięte. Podobne znaczenie nabrała autentyczność. Wiele firm próbowało niezbyt etycznie „ugrać” coś na pomocy Ukrainie. Konsumenci bardzo szybko mówili „sprawdzam!”, czy poza słowami idą też konkretne działania. Dlatego właśnie autentyczność nabrała w tym roku ogromnego znaczenia. Wojna w wielu przypadkach obnażyła prawdę o etyce w biznesie, a raczej prawdę o jej częstym braku. Wspominałem wcześniej o firmach, które nie wycofały się z rynku w Rosji. Jednak część z nich zrobiła to dopiero po tym, jak wymusili to nich ich właśni klienci.

Wyzwania 2023
Jednym z największych wyzwań przyszłego roku będzie z pewnością inflacja. Według prognoz ekonomistów powinna ona zwalniać od wiosny, jednak ci sami ekonomiści mówią, że ceny nie wrócą do poziomu z początku roku 2022. Wzrost wynagrodzeń zwolnił i Polaków stać na coraz mniej, a zatem będzie to spore wyzwanie w nadchodzącym roku. To samo dotyka firm – koszty prowadzenia biznesu rosną z miesiąca na miesiąc i będzie to ogromny problem w 2023. Kolejnym wyzwaniem będzie spowolnienie gospodarcze, którego pierwsze objawy już widać. Firmy będą zmuszone szukać oszczędności, optymalizować koszty i wydatki. Prowadzenie biznesu będzie znacznie trudniejsze niż jeszcze rok temu, a to przełoży się na zupełnie inne budżety marketingowe, PR-owe czy politykę cenową. Kolejnym wyzwaniem będzie niepewność. Niepewność w biznesie to jedno z największych problemów – brak możliwości długofalowego planowania, a jak pokazują ostatnie miesiące, nawet planowania na krótsze okresy – może doprowadzić do swoistego paraliżu decyzyjnego. Dlatego właśnie w roku 2023 jednym z największych wyzwań będzie problem związany z zarządzaniem niepewnością i podejmowaniem decyzji. Warto w tych czasach mieć sprawdzonych i przewidywalnych Partnerów w biznesie.


Kuba Sagan, creative director i co-founder, Feeders AgencyWydarzenie Roku
Tik Tok wprawdzie nie pojawił się w tym roku, ale to właśnie 2022 jest przełomowym rokiem dla tego serwisu w Polsce. Coraz więcej dużych marek prowadzi tam stałą komunikację, a co bardziej nieśmiali robią pojedyncze kampanie z autorskim contentem lub przy wsparciu tik tokowych creators.

Dla mnie najlepsze w raczkującym jeszcze boomie na Tik Toka jest to, do czego ta platforma zmusza marketerów. Nagle reklama nie musi być ładna, za to musi być śmieszna. Nagle nie może wprost sprzedawać (na TT to nie działa), tylko musi dawać wartość. Nagle musimy totalnie nagiąć się (lub dopasować) do odbiorców i twórców, a nie oni do nas. Wchodzimy do świata, gdzie 15 latek z telefonem ma większy posłuch, niż marka ze stuletnią historią. Dla wielu może to być prawdziwa rewolucja. Dla mnie w czasach, w których reklama jest przesadnie performensowa, policzalna, lewo-półkulowa - taka rewolucja jest jak tlen. Na tik toku musimy być autentyczni, zabawni, inteligentni, szybcy i w trendzie. Czyli w sumie tacy, jacy byliśmy w branży jeszcze kilkanaście lat temu.

Trendy 2022
Mental Health - jesteśmy bardziej świadomi siebie i swoich ograniczeń, częściej stawiamy granice, lepiej dbamy o swój psychiczny dobrostan. Mówienie w pracy o depresji, adhd, czy borderline przestaje być tabu. Firmy zaczynają zwracać uwagę na kondycję psychiczną pracowników. Jeśli coś dobrego dla świata zrobiła pandemia, to właśnie to.
GENZ Rules - młode pokolenie w Polsce robi wszystko po swojemu, a rzeczywistość do tego ich metaversu zaczyna się naginać. I to jest piękne. Młodzi, wychowani na netfliksie i generalnie światowej popkulturze mają wywalone na płeć, orientację, czy ktoś jest z prawej, czy z lewej. Te wszystkie rzeczy, które zajmują starych dziadów z Wiejskiej dla nich nie są tematem do dyskusji. Czeka nas piękna rewolucja na rynku pracy, w polityce i sztuce. Kocham <3

Trend na 2023
Coraz większa automatyzacja procesów dzięki AI. Sami zaczęliśmy niektóre elementy grafik generować za pomocą AI - bo tak jest szybciej i efektywniej kosztowo. Zautomatyzować można też procesy w firmach (np. autorespondery, czy tzw. twardy HR, by to AI pilnowało kiedy się komu kończy umowa i kto ma ile urlopu). I o ile zawsze byłem sceptykiem stawiania jakichkolwiek technologii w roli wiodącego trendu - tak tu widzę coś, co może dać nam wszystkim dużą wartość.

Co wojna zmieniła w branży w 2022?
Pokazała to jak potrafimy się jednoczyć. A biznesowo - chybotało wszystkimi na różne strony przez wydarzenia, na które nie mieliśmy żadnego wpływu. Jednemu klientowi cały back-end programistyczny musiał uciekać z Kijowa, komuś innemu wysadzono fabrykę, a gdzieś ktoś nie był pewien czy surowce do produkcji produktu w ogóle dotrą. Oczywiście te kwestie w którymś momencie wpływały na budżety marketingowe, a w konsekwencji na nas. Dlatego w 2022 na rynku pojawiło się przez wojnę jeszcze więcej niepewności dot. jutra, niż w trakcie pandemii.

Wyzwanie na 2023
„The bull walks up the stairs and the bear jumps out the window.” To powiedzenie krąży w kręgach finansistów z Wall Street od 2000 roku. Mówi o tym, ze rynek spada w o wiele szybszym tempie, niż pnie się do góry. I choćbyśmy nie wiem jak wierzyli w zapewnienia rządzących, recesja na światowych rynkach staje się faktem. Może to jest dobry moment dla branży agencji reklamowych, by w końcu skutecznie zadbać o swoje interesy? Dla niektórych to może być nawet ostatni moment. Mówię tu o płatnych przetargach, rozsądnych terminach płatności, trzymaniu się białej księgi przetargowej itd. Skoro potrafiła zjednoczyć nas wojna, to może i recesja da radę?


Joanna Dering, partner zarządzająca, Kamikaze


Wydarzenie Roku
Rok 2022 rozpoczął się niespotykanej wagi wydarzeniem - wojną za naszą granicą.  Energię skoncentrowaliśmy - również jako branża i marki - na pomocy Ukraińcom. Natomiast z bardziej technicznych wydarzeń branżowych, szczególną uwagę skupiły działania UOKiK dotyczące komunikacji współprac na linii influencer - marka czy influencer - agencja - marka. Edukacja i weryfikacja działań zaowocowała większą przejrzystością w oznaczaniu współprac płatnych oraz barterowych. Choć konsumenci nauczyli się widzieć mechanizmy i sposoby promowania marek w contencie influencerskim już wcześniej, z pewnością jest to dobry krok w kierunku większej przejrzystości i podejmowania przez konsumentów bardziej świadomych decyzji podczas zakupów. Moje marzenie na kolejny rok to zdecydowane kroki odnośnie edukacji dzieci w tym zakresie.

Najważniejsze trendy w mojej branży w mijającym 2022 roku. Trend na 2023.
Jeśli trendy, to odwołam się do raportu jaki w ramach inspiracji przygotowujemy dla Klientów w Kamikaze. W tym roku stratedzy agencji: Paweł Przybylski i Monika Szyszka skupiają się na 3 megatrendach: autentyczność, marketing zaangażowany oraz instant shopification, a ja promuję ich wybór. Są to trendy, które obserwujemy obecnie, ale będą one wzmacniały się i będziemy z nimi pracować w roku 2023.
W konsumentach tkwi głęboka i silna potrzeba autentyczności, co znajduje odzwierciedlenie w social mediach, kontencie tworzonym przez influencerów i marki. Dla konsumentów zmęczonych idealnymi wizerunkami na idealnych zdjęciach, te nieobrobione, niedoskonałe to powiew świeżości. Podobnie jak influencerzy, którzy decydują pokazać się nie tylko w doskonałym wydaniu, ale też w gorszym fizycznie czy emocjonalnie stanie. Dla niektórych marek to wciąż duże wyzwanie, co widać zwłaszcza przy okazji prac nad kontentem na TikTok, ale są postępy.  Nawet szczytowo kiedyś aspiracyjne świąteczne reklamy marek biżuteryjnych, choć wciąż mocno bajkowe, to jednak pokazują w tym roku gwiazdy razem z ich prawdziwymi rodzinami. Teraz przewrotnie to autentyczność, czasem niedoskonałość, prawda staje się aspiracyjna i sami marzymy o odwadze do jej pokazywania.
Cause marketing to kolejny silny trend, wzmocniony u nas przez wojnę na Ukrainę i realne zaangażowanie Polaków w pomoc uchodźcom, aktywizm w kwestiach społecznych, różnorodności, czy wyzwań klimatycznych.  Marki nie mogą ignorować wyzwań współczesnego świata, muszą umieć opowiedzieć się jasno po stronie swoich wartości, umieć prowadzić dialog, a także działać na rzecz wybranej sprawy czy idei. Konsumenci oczekują od swoich ulubionych marek realnego zaangażowania.

Dla konsumentów zakupy w trybie instant shopification to nowa normalność. Przeglądanie social mediów to już nie tylko inspiracja i odkrywanie marek czy produktów. Konsumenci od platform społecznościowych oczekują możliwości natychmiastowego zakupu. Do gry wchodzą też nowe (potencjalne) przestrzenie zakupowe, jak Metaverse.

Co wojna zmieniła w  mojej branży w 2022 roku?
Wojna zaskoczyła nas wszystkich i spowodowała chwilowe ograniczenie działań komunikacyjnych, ale jako branża byliśmy po covidzie nauczeni pracy w sytuacji kryzysowej. Dlatego po teście empatii, który jako społeczeństwo i marki mieliśmy (i wciąż mamy) do zdania i skupieniu się na pomaganiu uchodźcom, aktywność komunikacyjna marek wróciła do normy.  Z punktu widzenia brandów istotne było określenie własnych sposobów na pomaganie w sytuacji wojny, zgodne z wiarygodnością danej marki w tym obszarze.
Wojna utrwaliła znane z czasu pandemii krótkie okresy planowania, a co za tym idzie wymaganie  jeszcze zwinniejszego działania marek i agencji, które ćwiczyliśmy już w roku 2020. Wzbogaciła nas też o nową grupę docelową - społeczność ukraińską, dla której część marek przygotowuje komunikację, chociażby poprzez tłumaczenie jej na język ukraiński.

Największe wyzwanie na 2023 rok
Niepewność, kryzys gospodarczy, krótkie okresy planowania, czy nawet pomaganie, które daje poczucie sensu i satysfakcji, w dłuższym okresie generują duży stres. Dlatego niezwykle ważne będzie, żebyśmy pielęgnowali (jako branża) sens, zabawę i radość z tworzenia dobrych rzeczy.
A z formalnych wyzwań - na pewno wdrażanie dyrektywy Omnibus. W ramach nowych wymagań, które mają na celu mocniejszą i bardziej dostosowaną do współczesnego świata ochronę konsumentów, przedsiębiorcy będa m.in. musieli weryfikować publikowane opinie konsumenckie na temat produktów, zapewniając że nie są fikcyjne, lub że te negatywne nie są ukrywane. Konsumenci będą też objęci ochroną kupując treści czy usługi cyfrowe. Wszystko pod hasłem większej przejrzystości, ale też z pewnością ze sporym potencjałem wyzwań w biegu wdrażania zmian w praktyce.


Ewa Sulewska, content manager, Dziadek do orzechówWydarzenie Roku
Dużo się działo, jednak z pewnością najważniejszym wydarzeniem w 2022 roku, na skalę światową był atak Rosji na Ukrainę. Choć nie zauważyłam jego wpływu na polską branżę marketingową, to był on wyzwaniem dla wielu marek, które wycofywały swoje fabryki, biura i dystrybucję z terenów Rosji i Białorusi.

Najważniejsze trendy w mojej branży w mijającym 2022 roku. Trend na 2023
2022 to dla mnie rok rozwoju podcastów i TikToka. Cieszę się, że marki odkrywały nowe terytoria i zastępowały lub uzupełniały standardowe, graficzne reklamy innymi formami promocji.

W 2023 roku wróżę markom częstszego wykorzystania bardziej spontanicznych formatów, takich jak BeReal, TikTok Now czy Candid Stories na Instagramie. Będzie to z pewnością wyzwanie dla agencji, które uzgadniają z klientami harmonogramy publikacji czasem na kilka tygodni do przodu, jednak głęboko wierzę w kreatywne podejście specjalistów.

Co wojna zmieniła w mojej branży w 2022 roku?
Nie uważam, żeby wojna wpłynęła na branżę w Polsce w sposób długofalowy. Oczywiście kilka tygodni po ataku Rosji na Ukrainę ogrom marek zaangażowało się w zbiórki i akcje charytatywne, ale niewiele z nich robi to do dziś (a może tylko nie chwalą się już tym w co drugim poście). Część firm zdecydowało się też na wstrzymanie publikacji w mediach społecznościowych, by zrobić miejsce dla ważnych dla użytkowników informacji. To fajny gest, który pokazywał jak wielką rolę w marketingu pełnią obecnie algorytmy. Najbardziej zaskoczyła mnie jednak dyskusja o fake newsach i większe zainteresowanie tym tematem. Duże brawa dla Michała Sadowskiego z Brand24, który stworzył na Twitterze konto publikujące ostrzeżenia na temat dezinformacji w polskojęzycznym internecie.

Największe wyzwanie na 2023 rok
Największym wyzwaniem będzie zwiększenie bezpieczeństwa w internecie. Zarówno pod kątem przechowywania danych użytkowników, szyfrowania, ale też dostępu do treści, których nie chcemy zobaczyć. Przed platformami dużo pracy, ale bardzo się cieszę, że stawiają coraz większe kroki w kierunku dobrych praktyk.
Jeśli największe serwisy będą dbały o swoich użytkowników, marketerzy również będą mieli większe możliwości tworzenia skutecznych, ale i transparentnych reklam.
 


Wojciech Opyd,  Heads AdvertisingWydarzenie Roku
Oczywiście wojna, ale też AI. W zbiorowej świadomości zaistniały generatory grafiki oparte na możliwościach tzw. „sztucznej inteligencji”. W związku z tym mogliśmy wszyscy wziąć udział w rozmowach o końcu branży, zmianie zakresu obowiązków pracowników i nowej erze komunikacji marketingowej. Po pierwszym szoku nadszedł moment trzeźwości, w którym większość zainteresowanych doszła do wniosku, że skuteczna obsługa maszyny wymaga wiedzy, wyobraźni, doświadczenia, gustu, zrozumienia potrzeb i celu, co wymusza istnienie ludzi, którzy wiedzą jak to się robi, czyli jakby agencji reklamowych.

Najważniejsze trendy w mojej branży w mijającym 2022 roku
    • marketing social mediowy, który żartuje z marketingu social mediowego, stając się szczerym i ironicznym jednocześnie, dzięki czemu coraz bardziej oddala się od sensu swojego istnienia
    • AI
    • odpowiedzialność społeczna marek, a konkretniej czy istnieje, czy tylko udaje, że istnieje
    • odmienne standardy i etyka pracy w korporacjach i firmach o kapitale prywatnym
    • widmo ostatecznego wizerunkowego upadku najbogatszych ludzi świata
    • widmo ostatecznej finansowej hegemonii najbogatszych ludzi świata.
    • czy wszystko, co widzimy jest reklamą?
    • wytyczne UOKIK dla influencerów wraz z algorytmem, który zmienia funkcjonalność Instagrama, co razem przyczynia się spadku znaczenia platformy
    • nieustannie zwiększająca się liczba osób, które całą swoją wiedzę czerpią z Tik-Toka

Trend na 2023.
Jeszcze długo wszystko, co generowane przez sztuczną inteligencję. Początek końca dominacji hip hopu. Domniemany zmierzch globalizacji i dalsza atomizacja rynków. Pogłębianie się przepaści pomiędzy bogatymi i biednymi skutkujące w narastającej niechęci do niegdyś ukochanych finansowo-intelektualnych celebrytów. Znużenie wszechobecnością artykułów sponsorowanych i reklamy kontekstowej oraz zmiana działania algorytmów social mediowych oznaczający wzrost znaczenia reklamy długofalowej, precyzyjnie targetowanej i wspierającej treści wysokiej jakości.
Oraz jeszcze więcej rzeczy z lat 90, a nawet wczesnych 2000.

Co wojna zmieniła w mojej branży w 2022 roku?
W kwestiach wizerunkowych wojna przeniosła na rodzimy rynek dyskusję z zachodu o tym czy deklaracje etyczne firm mają przełożenie na ich wyniki finansowe. Odpowiedź, podobnie jak zagranicą, jest złożona i brzmi „i tak, i nie”.
W bardziej przyziemnej sferze wojna była ostrym hamowaniem po rozpędzonym 2021 roku. Decyzje, budżety i pomysły zmieniały się z dnia na dzień, niepewność stała się codziennością, a każdy najmniejszy fragment kreacji poddawany był rygorystycznej ocenie pod kątem relacji z groźną i niestabilną rzeczywistością.

Największe wyzwanie na 2023 rok
Wszyscy mówią, że idzie kryzys, jakiego świat nie widział, jednocześnie obserwujemy duży wzrost rozumienia potrzeby komunikacji marketingowej, kreatywności reklamodawców, świadomości narzędzi i kontekstów, odwagi w podejmowaniu decyzji i inwestowaniu pieniędzy, co skutecznie przeciwdziała kryzysowi. Podsumowując, nic nie wiadomo, źle nie jest, może będzie lepiej, na pewno będzie ciekawiej, właśnie widziałem reklamę telewizyjną znanej sieci fastfoodów w całości zrobioną przez legendarnego jutubera na darmowym pecetowym programie do robienia prostych filmów 3D.
 


Patryk Szwedo, copywriter, Cut The Mustard

Wydarzenie Roku
Postawa Wojtka Szczęsnego, wygrana przegrana i wyjście Polski z grupy, na które czekaliśmy ponad trzydzieści lat. A skoro już o mistrzostwach mowa, to impreza w Katarze pokazała nam dwie rzeczy – jak niewiele dziś znaczą jakiekolwiek umowy i jak bardzo elastyczna jest branża reklamowa. Wystarczy spojrzeć na casus Budweisera, który na 48 godzin przed startem imprezy dowiedział się o wprowadzeniu prohibicji na stadionach. Można się wkurzyć? Można. Można też wypuścić tweeta, zaoferować przygotowane piwo państwu, które zostanie mistrzem i samemu wygrać – na oczach całego świata.

Najważniejsze trendy w mojej branży w mijającym 2022 roku. Trend na 2023.
Po pierwsze efekty, po drugie efekty i po trzecie, tak, zgadliście – efekty! Wojna i inflacja sprawiły, że firmy oberwały po kieszeni i oglądają każdą wydaną złotówkę nie dwa, a trzy razy. A skoro już muszą ją wydać, to chcą mieć pewność, ba, gwarancję (!), że została spożytkowana najefektywniej, jak tylko się da. Rok 2023 nie będzie więc rokiem mobile, lecz kejpiaji, a w reklamie będzie jeszcze mniej miejsca na emocje.

Co wojna zmieniła w mojej branży w 2022 roku?
Stwierdzenie, że „wszystko” byłoby przesadą, ale z pewnością zmieniła bardzo wiele. Marki wycofały się z Rosji, a te, które tego nie zrobiły, spotkały się ze społecznym ostracyzmem i zakupowym bojkotem ze strony kupujących. Wiele firm zaczęło się komunikować w dwóch językach (choćby sieci telefoniczne). Ucierpiało również wiele branż funkcjonujących dzięki importowi. Przykład? Proszę bardzo – branża olejarska, odcięta od surowca, jakim jest słonecznik. W praktyce oznacza to zawieszenie kampanii reklamowych, bo po co reklamować produkt, którego próżno szukać na półkach?

Największe wyzwanie na 2023 rok?
Pół żartem, pół serio – nie oszaleć. Była pandemia, jest wojna i aż strach pomyśleć, co jeszcze może nam się przydarzyć. Właśnie dlatego tak ważne jest podtrzymywanie pozytywnego przekazu, również w reklamach. Wszyscy zasługujemy na chwilę wytchnienia od otaczających nas problemów, więc powinniśmy dzielić się tym, co dobre, a nie skupiać się na negatywach. Dzięki takiemu podejściu możemy sprawić, że przyszły rok będzie lepszy niż obecny, choć nie oszukujmy się, poprzeczka nie została zawieszona szczególnie wysoko.
 


Emilia Czerwiec, business unit manager & creative lead, Ancymony

Wydarzenie Roku
Wydawałoby się, że wydarzenie roku powinno być pozytywne, jednak zdecydowałam się wskazać to, co miało największy wpływ na naszą branżę. Galopująca inflacja (nie tylko w Polsce) i wojna w Ukrainie wpłynęły na nas wszystkich pod wieloma względami – i nie da się ukryć, że żyjemy w czasach społeczno-ekonomicznego kryzysu, który już teraz ma gigantyczny wpływ na rynek reklamowy.

Najważniejsze trendy w mojej branży w mijającym 2022 roku. Trend na 2023
Rosnące kategorie napojów bezalkoholowych oraz produktów bezmięsnych wieszczą nadchodzące zmiany, które mogą dotknąć wiele marek. Jednocześnie na rynku reklamy widzimy utrzymujący się trend komunikacji zaangażowanej społecznie. Na poziomie funkcjonowania agencji da się zauważyć tendencję wzrostową w transferach osobowych między agencjami a działami marketingu i domami mediowymi. Marki inwestują także coraz częściej w wewnętrznych strategów, a przez środowisko marketingu i reklamy przetacza się dyskusja o kulturze przetargowej i pozycji kobiet w branży jako liderek, prezesek, dyrektorek i managerek. Mam nadzieję, że trendem w 2023 będzie realne i świadome opieranie marketingu na wartościach istotnych społecznie, a nie krótkofalowe strategie, które odchodzą w zapomnienie, co obserwujemy np. w zaangażowaniu marek w mistrzostwa świata w Katarze.

Co wojna zmieniła w mojej branży w 2022 roku?
Przez krótki czas niemal cała komunikacja została wyciszona, co zawsze ma swoje konsekwencje. Wiele marek jednak bardzo zachowawczo i asekurancko deklarowało swoje stanowisko w sprawie wojny. Zmniejszano także wydatki reklamowe. Niestety, konsekwencje będziemy odczuwali jeszcze długo, a to przez osłabienie polskiej gospodarki. Mam nadzieję, że pomimo inflacyjnej presji, reklamodawcy nie zmniejszą swoich budżetów marketingowych. Długofalowe wyciszenie komunikacji może wiązać się z dużo gorszymi wynikami sprzedażowymi w niedalekiej przyszłości, a chwilowa oszczędność będzie jedynie pozorna.
Ogromną zmianą jest także to, że rynek otworzył się na specjalistów z Ukrainy, co na pewno zwiększa konkurencyjność i daje zupełnie nowe możliwości kreatywne.

Największe wyzwanie na 2023 rok
Wraz z wyciszeniem pandemii większość firm jednak powróciła do biur, utrzymując czasem model hybrydowy, co i tak finalnie zmusza wielu ludzi do pozostania w dużych ośrodkach. Biorąc pod uwagę koszty życia w największych polskich miastach, może być to barierą w pozyskaniu nowych talentów. Praca zdalna, ale w formie dowolności miejsca wykonywania obowiązków, jest postrzegana jako jeden z najważniejszych benefitów. Kolejnym wyzwaniem jest dotarcie z komunikacją reklamową do mniejszości ukraińskiej w Polsce. Kryzys gospodarczy na pewno będzie miał wpływ na intensywność kampanii reklamowych, z czasem także na ich jakość kreacji i tonality komunikacji. Dostępność cenowa produktów z pewnością wpływa na decyzje zakupowe konsumentów, którzy szukają oszczędności. Już teraz widzimy, że rynek dóbr luksusowych ogranicza swoją komunikację w Europie, kierując się mocno w stronę bogatszej i stabilniejszej gospodarczo Azji.
 


Kamila Klimczak-Góra, digital managerka, Opus B

Wydarzenie Roku
Rok 2022 był jednym wielkim wydarzeniem. Najchętniej nazwałabym go upadkiem i odrodzeniem. Upadkiem takich wielkich jak Facebook czy Twitter. Metaverse w rzeczywistości okazał się być światem dalekim od ideału. Podobnie Twitter pod rządami Elona Muska zalicza coraz większe straty, a jego rentowność sięga bruku. Pewna epoka się kończy, ale też pewna zaczyna. Do gry weszło pokolenie Z, które bardzo wyraźnie zaznacza swoją obecność w świecie reklamy. Ich wysokie wyczulenie na fałsz daje przestrzeń na nową jakość i zmusza działy marketingu do jeszcze bardziej kreatywnego myślenia. 2023 przyniesie wiele wyzwań, jednym z nich z pewnością będzie to, jak trafić do tak wymagających odbiorców.

Najważniejsze trendy w mojej branży w mijającym 2022 roku. Trend na 2023.
2022 w digitalu minął pod znakiem wirtualnej rzeczywistości i wszechobecnej muzyki. Tam, gdzie metaverse nie dotarł, tam teledyskową reklamę posłał. Począwszy od Żywca po zakupy online na Shopee, praktycznie przez cały rok powstawały nowe piosenki na zlecenie reklamodawców. A wszystko po to, by zaangażować i rozbudzić ciekawość użytkowników.
Chociaż filtry AR stały się codziennością, to „witkacyzujący” efekt na Instagramie od Muzeum Narodowego w Warszawie dodał powiewu świeżości. Dawno nie widziałam tak doskonale przemyślanej, a zarazem zjawiskowej w swojej prostocie i wykonaniu akcji promocyjnej. Ale czegóż innego można się spodziewać po współpracy instytucji kultury z firmą Lens That? To się po prostu nie mogło nie udać.
Co ciekawe, coraz częściej technologia wychodzi poza ramy smartfonów i laptopów. Pierwsza polska realizacja 3D DOOH w ramach współpracy Samsunga z Żabsonem z pewnością jest wyrazistym punktem tegorocznych działań reklamowych i szczerze liczę na to, że w kolejnych miesiącach będziemy mogli zobaczyć coraz więcej takich rozwiązań.
Jeśli miałabym zabawić się we wróżkę, to w 2023 postawiłabym na jeszcze większe zaangażowanie i coraz ciekawsze wykorzystanie technologii. I wcale nie mam na myśli ekspansji AI na jeszcze szerszą skalę, ale właśnie sprytne rozwiązania korzystające z technologii, którą już dobrze znamy i korzystamy z niej na co dzień. Pamiętajmy, że kiedy w 2021 Balenciaga wypuszczała swoją wirtualną kolekcję w Fortnite, w Polsce dopiero co przeprosiliśmy się z kodami QR i zaczęliśmy na nowo dostrzegać ich potencjał. Niezależnie jednak od szerokości geograficznej, zdecydowanie postawiłabym na większą obecność w digitalu i silniejsze zatarcie granic między offline a online.

Co wojna zmieniła w mojej branży w 2022 roku?
Wojna z pewnością zdynamizowała rozwój i znaczenie digitalu. Już w trakcie pandemii wyraźnie było widać, jak budżety na kampanie internetowe realnie zaczęły zagrażać budżetom telewizyjnym. Według badań IAB1 w pierwszym kwartale 2022 wydatki na kampanie online wzrosły o prawie 120 mln zł w ujęciu rok do roku.
Wybuch wojny u jednych marek całkowicie wstrzymał komunikację online, u drugich dał pretekst do uruchomienia dodatkowych działań wizerunkowych i to właśnie w kanałach onlinie. Jednak długotrwały brak komunikacji oznacza dla brandów śmierć i te marki, które z szacunku do wydarzeń u sąsiadów zza wschodniej granicy wstrzymały komunikację, szybko musiały dogonić tych, którzy zdecydowali się pomóc Ukrainie i otwarcie o tym opowiedzieć. Powiedzenie, że na wojnie najlepiej się zarabia niestety i tutaj się sprawdziło.
W praktyce przez pierwsze miesiące wojny osoby odpowiedzialne za komunikację social media musiały wykazać się bardzo dużą wrażliwością i czujnością. Żyjemy w czasach, w których za pomocą Google Maps możemy sprawdzić przemarsz jednostek wojskowych na terytorium dotkniętym wojną, a memy na temat działań Putina dostarczają informacje szybciej niż wiadomości w telewizji. W takich okolicznościach bardzo trudno było kontynuować lekką i zabawną komunikację na TikToku, bo nigdy nie wiemy czy nastroje społeczne pójdą w korzystnym dla marki kierunku.
Obecnie ta wrażliwość użytkowników na odbiór treści online zmalała. Stalin mawiał, że jedna śmierć to tragedia, milion to statystyka. Właśnie dotarliśmy do momentu, w którym statystyka przysłoniła wrażliwość odbiorców. Tak samo jak zmęczeni newsami o pandemii szukaliśmy ulgi w social mediach, tak teraz zmęczeni wojną coraz chętniej oddajemy się scrollowaniu Instagrama.

Największe wyzwanie na 2023 rok.
Inflacja sprawia, że każdy dwa razy ogląda każdą wydaną złotówkę, dlatego w 2023 trzeba będzie wykazać się nie lada odwagą i kreatywnością, by w budżetowy sposób zaskoczyć odbiorcę. Budżety reklamowe nie są z gumy, a produkcje – nawet te najmniejsze – z dnia na dzień stają się coraz droższe. Widzę szansę na jeszcze większą ekspansję marek w digitalu, jednak czy po billboardach 3D czy wykorzystaniu AR w projektowaniu doświadczeń konsumenckich uda się czymś jeszcze zaskoczyć brand managerów, a przede wszystkim użytkowników? Czas pokaże.
 


Robert Sosnowski,. CVO, Biuro Podróży Reklamy

Wydarzenie Roku
Przejęcie Twittera przez Elona Muska i wibracje medialne z tym związane. Populizm, kabaretowość, trumpizm z polityki przechodzą do biznesu. Spodziewam się, że to dopiero początek tej telenoweli. Zwroty akcji mogą być zaskakujące i gwałtowne. Czy Musk chce zostać prezydentem USA?

Najważniejsze trendy w mojej branży w mijającym 2022 roku. Trend na 2023.
Zdecydowanie i ponad wszystko wysyp narzędzi umożliwiających tworzenie tekstów, wideo i grafiki z wykorzystaniem AI. To będzie miało gigantyczny wpływ na branżę i to w perspektywie dekady.

Co wojna zmieniła w  mojej branży w 2022 roku?
Marketing w ciągu ostatnich lat stał się pragmatyczny i ostrożny, często wręcz wyrachowany i przerzucający odpowiedzialność za efekt na dostawców. Woja zaostrzyła tę tendencję. Budżety są dzielone na jeszcze mniejsze, agencje czelendżowane na jeszcze lepsze wyniki. Inflacja eskalowana przez wojnę realnie obniża stawki, a rozmowy z klientami na temat uwzględniania czynnika inflacyjnego do łatwych nie należą.

Największe wyzwanie na 2023 rok
Można spodziewać się na rynku dużej niepewności. Zapewne niektóre budżety marketingowe będą wstrzymywane do czasu, aż sytuacja rynkowa się nieco wyjaśni. Z jednej strony wojna, z drugiej strony wiele mówi się o nadchodzącym spowolnieniu gospodarczym, czy wręcz kryzysie, a z trzeciej jednak - marki muszą korzystać z tej koniunktury, którą ciągle jeszcze mamy. Biznes zapewne będzie stał w rozkroku. Dla działań marketingowych może oznaczać to to przedłużające się decyzje w sprawie realizacji kampanii, a w przypadku decyzji "na tak", realizacje w trybie przyspieszonym. Reklamodawcy będą podchodzić do biznesu bardzo elastycznie i takiego podejścia będą oczekiwać również od agencji.
 


Marcin Piwnicki, CEO i dyrektor kreatywny, Kohe

Wydarzenie Roku
Chciałoby się tutaj wymienić wydarzenie, które, w pozytywny sposób wpłynęło na branżę reklamową po dość trudnym czasie pandemii. Niestety jednak nic bardziej, niż sytuacja za naszą wschodnią granicą nie zdominowało mediów i nie zwróciło uwagi nas wszystkich w 2022 roku. Poza działaniami zbrojnymi była i jest to w dalszym ciągu również wojna, której bronią jest dezinformacja, a szczególnie ta w internecie. Ogromna i napływająca w bardzo szybkim tempie liczba wzmianek w mediach z całego świata dała przestrzeń na działania botów, trolli i grup szerzących fake newsy na temat wojny. To była wielka próba social mediów w rezultacie, której sporo portali ograniczyło lub zupełnie zablokowało działalność na rynku rosyjskim. Powstało wiele inicjatyw weryfikujących i demaskujących fake newsy nawet w Polsce.
Wydarzenia te wpłynęły na działania marketingowe, ale również wymusiły przepracowanie strategii biznesowych wielu marek. Część zaplanowanych działań marketingowych zostało odłożonych na rzecz wsparcia i pomocy Ukrainie. Część marek zamknęła swoje oddziały i sklepy w Rosji, a niektóre z nich zostały przez Kreml zablokowane. Były też takie, które dość późno podjęły decyzję o wyjściu z rynku rosyjskiego lub w ogóle z tego rynku nie zrezygnowały, co spotkało się z ostrą krytyką i bojkotem różnych środowisk w social mediach.

Najważniejsze trendy w mojej branży w mijającym 2022 roku. Trend na 2023.
Jednym z wyraźniejszych trendów mijającego roku moim zdaniem są krótkie formy wideo, zwłaszcza na Tik Toku. Coraz więcej marek dostrzegło potencjał w reklamach w formie videoklipów “wtapiających” się w mainstreamowe, niekomercyjne treści. Wielu influencerów i mikroinfluencerów przeniosło się z YT do Tik Toka. Trend ten myślę, że utrzyma się również w 2023.
W tym roku mieliśmy okazję zaobserwować kilka ciekawych inicjatyw wykorzystujących AI, nie tylko tworzących obrazy ze zdjęć, ale również wspierających edukację i naukę. Przykładem jest ChatGPT, czyli chatbot wytrenowany przez firmę OpenAI, z którym można rozmawiać jak z człowiekiem i który może pomóc np. w napisaniu wypracowania do szkoły. Myślę, że ten trend będzie się poszerzał w różnych obszarach w 2023 roku.
W tym roku możemy również mieć okazję doświadczyć nowych rozwiązań technologicznych ułatwiających robienie zakupów online, niekoniecznie z użyciem metawersum.

Co wojna zmieniła w mojej branży w 2022 roku?
Od czasu pandemii działania reklamowe, które w większości realizujemy zyskują coraz większe znaczenie. Choć trend tych działań cały czas jest wzrostowy to coraz więcej marketerów z większą ostrożnością podchodzi do budżetów marketingowych również w obrębie branży związanej z digital marketingiem, nie tylko ze względu na trwającą za naszą granicą wojnę, ale również w obawie, przed szalejącą w dalszym ciągu inflacją.
Wiele firm sprzedażowych odnotowało spadki, z kolei bardzo wzmocniły się platformy oferujące rzeczy z drugiej ręki - Vinted, czy zakupy na OLX lub Allegro lokalnie. Konsument szuka oszczędności i przenosi swoją aktywność w miejsca, gdzie może nabyć coś taniej. To wyraźna zmiana dostrzegalna wszędzie, nie tylko w branży z obszaru digital marketingu, ale przede wszystkim w życiu rzeczywistym.

Największe wyzwanie na 2023 rok.
Globalny wzrost cen wpływa na wydatki konsumentów i budżety reklamowe. Wyzwaniem może być więc przeprowadzanie kampanii reklamowych porównywalnie skutecznych, ale w dużo mniejszych budżetach. Z pomocą może tu przyjść lepsza optymalizacja i dywersyfikacja działań marketingowych.
 


Radek Grzybowski, strategy & creative director, 19 Południk

Wydarzenie roku
Z punktu widzenia społeczeństwa jako całości i branży jako jej wycinka jest to bez wątpienia wojna w Ukrainie, ze wszystkimi jej konsekwencjami. Koniec kropka. Jesteśmy dzisiaj po pierwszym ich akordzie, a z pewnością łańcuch wydarzeń będzie dłuższy i jego ciężar będzie nam towarzyszył jeszcze przez kilkanaście lub kilkadziesiąt miesięcy. Wydarzenia branżowe schodzą na trzeci i czwarty plan i z tego punktu widzenia są nieistotne.
 
Co wojna zmieniła w mojej branży w 2022 roku?
Zawężając dyskusję o wojnie do perspektywy branżowej, należy ją rozpatrywać w obliczu zmian, których dokonała na polu zachowań konsumenckich oraz biznesowych (w tym rynku agencyjnego). Dzisiaj możemy obserwować dynamikę tych procesów, jednak nie jesteśmy w stanie dokładnie określić ich skali. Jest ona ściśle związana z rozwojem wydarzeń za wschodnią granicą, sytuacją na rynku energetycznym, finansowym i społecznym. Agencje są i będą w centrum zmian w tym rozumieniu, że jako jedne z pierwszych odczuwają te napięcia. Niemniej jestem przekonany, że zmiany w branży wywołane wojną są dopiero przed nami.
 
Najważniejsze trendy w mojej branży w mijającym 2022 roku. Trend na 2023.
Coraz silniejszy bullshit radar dotyczący CSR i green washingu, a z drugiej strony podejmowanie przez marki odważniejszych działań w zakresie balanced development (czyt. Patagonia). Generalnie rzecz biorąc, źródłem tożsamości dla firm i ich marek będą realne i faktyczne działania na polu wspólnego dobra jako społeczeństwa.
 
Największe wyzwanie na 2023 rok
Strategiczna zwinność. Zarówno z poziomu zarządzania komunikacją marketingową, jak i z poziomu zarządzania biznesowego. Dynamika, którą obserwujemy w obszarze postaw, wartości, technologii czy ekonomii jest tak duża, że największym wyzwaniem jest umiejętność podejmowania szybkich i trafnych decyzji w dużo szybszym czasie, niż to miało miejsce w latach poprzednich.
 


Anna Roman, strategy director, oS3


 

Najważniejsze trendy w mojej branży w mijającym 2022 roku. Trend na 2023.
ICommerce, reprezentowany przez zgrabny # TikTokMadeMeBuyIt, który posiada ponad 29,3 mld wyświetleń. Zmęczeni ilością i nachalnością reklam konsumenci - szukając kogoś kto im „poradzi od serca" wybiera influencerów, którzy w swoich relacjach zachwalają produkty, testując je na żywo. Nic dziwnego, że już praktycznie połowa użytkowników TikToka, właśnie za poradą influencerów dokonała już przynajmniej raz zakupów dzięki ICommerce. Czy tego chcemy czy nie Influencer marketing stał się niezbędnym narzędziem do budowania zasięgu i zaangażowania dla marek w wielu kategorii.
Popularyzacja gamingu jako narzędzia i przestrzeni marketingowej dla coraz większej ilości marek, chcących uwieść konsumentów z pokolenia Zet i Alfa. Przykładami są tu chociażby ostatnia kampania Xmasgeddon Pepsi, Żabki, czy utytułowane wieloma branżowymi nagrodami kampanie Maspex oraz miasto ING stworzone na platformie Roblox.Dalszy rozwój kultury współtworzenia i UGC jako core komunikacji z młodszymi pokoleniami, które dyktuje także ewolucję najpopularniejszych formatów i kanałów dotarcia – chociażby coraz krótsze treści wideo i coraz większa rola influencera w kampaniach
Coraz większe znaczenie zyskują także usługi subskrypcyjne oraz wykorzystanie AI, którą to podejrzewam będziemy określali znaczącym, jak nie dominującym trendem dla branży w podsumowaniu za rok 2023
Last but not least - inflacja i drożyzna – która wywołała masę zmian w zrachowaniach konsumenckich (co widać chociażby po najświeższych raportach dotyczących wydatków na święta) oraz wymusiła na markach działania „antyinflacyjne": promocje, obniżki cenowe czy downsizing.

Największe wyzwanie na 2023 rok
Wysoka inflacja to także - dla marketerów twardy orzech do gryzienia. Wobec redukcji budżetów marketingowych i znacznych wydatków na działania promocyjne i redukujące barierę cenową - wyzwaniem będzie wspieranie także wartości i „ważności" marki w głowie konsumenta. Ten sentyment czy przywiązanie do marki – pomimo inflacji - stanowi mocny i efektywny biznesowo „oręż", który pomaga znaleźć się w koszyku konsumenta, pomimo niższych cen czy promocji u konkurentów.


Karolina Wacholska-Sulejewska, head of sales, Veovee


Wydarzenie Roku
Rok 2022 zdecydowanie zdominował temat wojny w Ukrainie, również w branży reklamowej. Trudno więc wskazać inne, równie istotne wydarzenie. Myślę, że „naszą rzeczywistość” od tej pory będziemy dzielić na tę przed i po wojnie, podobnie jak w przypadku pandemii.

Najważniejsze trendy w mojej branży w mijającym 2022 roku
Zakupy mobile z każdym rokiem zyskują na popularności, a podczas tegorocznego Black Friday pobiły rekord. Wg danych data.ai ich udział w całej sprzedaży w 100 największych sklepach internetowych w USA wyniósł blisko 50 proc. Z kolei, jak wynika z danych Shopify były one odpowiedzialne za 73 proc. globalnej sprzedaży generowanej w czasie Black Friday przez mniejszych sprzedawców i marki direct-to-consumer.
Wartym odnotowania jest też spadek wydatków konsumentów w grach mobilnych. Raport data.ai „5 Mobile App Forecasts for 2023” pokazuje, że w następstwie perturbacji gospodarczych w 2022 roku zmniejszą się one o 5 proc. do 110 mld USD. Przez długi czas ten rodzaj wydatków był odporny na szersze implikacje ekonomiczne, ale zmiany w zakresie prywatności wprowadzone przez Apple i Google wywarły spory wpływ na robienie zakupów w aplikacjach.

Trend na 2023
Swoją kontynuację w rozszerzonej formie na pewno będą miały technologie immersyjne (AR i VR), szczególnie w e-commerce. Dzięki nim marki mogą zaoferować konsumentom user experience na najwyższym poziomie. Już teraz funkcjonuje wiele aplikacji i filtrów, dzięki którym możemy dopasować meble czy dodatki do przestrzeni własnego mieszkania, wirtualnie przymierzyć okulary i dopasować je do kształtu twarzy, czy dobrać kolor szminki lub innego kosmetyku, korzystając ze swojego zdjęcia albo kamery w telefonie.
Warto też wspomnieć o silnie rozwijającym się trendzie social commerce, czyli zakupach poprzez media społecznościowe. Co prawda, nadal wywołują one niemal tyle samo obaw, co entuzjazmu, ale wzrost ich udziału w sprzedaży przez internet świadczy, że zdecydowanie zyskują na popularności.

Co wojna zmieniła w mojej branży w 2022 roku?
W krótkiej perspektywie, zaraz po jej rozpoczęciu, widoczne były zmiany w komunikacji marek, ale były one krótkotrwałe. Niektóre brandy całkowicie wstrzymały działania reklamowe, ale większość je zmniejszyła np. wyświetlając kreacje poza kanałami, w których pojawiały się informacje o wojnie, np. w aplikacjach mobilnych lub grach. Do standardowych działań reklamodawcy zaczęli wracać dopiero pod koniec wakacji. Zdecydowanie większy wpływ na branżę mają i będą miały skutki długoterminowe, które zaczynamy zauważać już teraz. Kryzys gospodarczo-ekonomiczny jest głównie pokłosiem wojny i dotyka niemal wszystkie branże, w tym reklamową. Wzrosty cen, a co za tym idzie również technologii, np. adserwerów do emisji reklam, będą zauważalne także w naszym sektorze. Większość wydawców zapowiada, że podwyżka cen emisji reklam w 2023 r. będzie wyższa niż standardowa coroczna, więc marketerzy muszą liczyć się z tym, że utrzymanie dotychczasowych budżetów lub ich zmniejszenie będzie wpływało na widoczność ich komunikatów.

Największe wyzwanie na 2023 rok.
W branży reklamowej będzie to dostosowanie swoich produktów czy usług do nowej rzeczywistości. Ostatnie lata pokazały, że niepewność i ciągłe zmiany to jedyne stałe elementy naszego życia. Do tego dochodzą widmo kryzysu energetycznego oraz inflacja. Marketerzy już teraz „oglądają każdą złotówkę”, a więc sposób wydatkowania budżetów marketingowych na pewno będzie bardzo dokładnie analizowany. Również zakupy konsumentów będą bardziej przemyślane w związku z uszczuplonymi budżetami. Spodziewam się zatem, że marketerzy coraz częściej będą chcieli wykorzystywać formaty lepiej performujące oraz modele rozliczane za efekt - przeklik na stronę czy nawet pozyskany lead. Ta zmiana już jest widoczna, wcześniej było realizowanych zdecydowanie więcej kampanii stricte wizerunkowych, teraz znacznie ważniejszy jest koszt dotarcia do użytkownika, ponieważ marketerzy chcą wydawać swoje budżety bardziej efektywnie.
Wyzwaniem dla branży marketingowej będzie również zapowiadane od dłuższego czasu cookieless. Dane stracą na wartości, ale będzie to okazja powrócić do przeszłości i korzystać np. z pakietów kontekstowych. Duży potencjał mają w tym przypadku także aplikacje mobilne, na pewno warto je wykorzystywać w większym stopniu w kampaniach reklamowych w 2023 roku.

 

Dołącz do dyskusji: Branża reklamowa o trendach i wyzwaniach 2023 roku

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
bo
bo liczy się liczba wypowiedzi, a nie ich jakość
odpowiedź