SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Reklama w Polsce idzie w górę

Rynek reklamy wzrośnie w 2006 roku o 10,1 proc., do 5,55 mld zł; w 2005 r. rynek reklamy wzrósł o 13,5 proc. - prognozuje dom mediowy Starlink.

 „W 2006 roku szacujemy wzrost rynku reklamowego na poziomie około 10,1%.” – powiedział Jarosław Roszkowski, Dyrektor Mediów domu mediowego Starlink podczas konferencji prasowej zorganizowanej wspólnie z domem maklerskim BZ WBK. Według najnowszej edycji raportu „Estymacje rynku reklamowego w Polsce w 2005 roku” opracowanego przez Starlink, szacowana wartość rynku reklamowego w 2006 roku powinna wynieść 5,547 miliarda złotych. Największy wzrost powinien zostać wygenerowany w wypadku internetu (wzrost 52,7%), radia (11,3%) oraz reklamy telewizyjnej (10,5%). Siłą napędową wzrostu w 2006 roku dla rynku reklamowego ma być sześć sektorów: żywność, rozrywka/kultura/edukacja, telekomunikacja, finanse i usługi marketingowe, sprzedaż oraz medycyna. W sumie wymienione sektory mają zwiększyć inwestycje o 468 milionów złotych.

Według prognoz BZ WBK na rynek reklamy w 2006 roku będzie miała wpływ dalsza poprawa koniunktury gospodarczej w kraju, w tym wyższa dynamika wzrostu PKB niż w 2005 roku (wzrost w 2006 r. wyniesie 4,4% vs. 3,2% w 2005 r.). Ponadto na dynamikę rynku wpłynie szybszy wzrost konsumpcji indywidualnej (prywatna konsumpcja - wzrost z 2,3% w 2005 r. do 3,6% w 2006 r. i wzrost sprzedaży detalicznej z 1,5% do 7,5% w 2006 r.). Duże znaczenie mogą mieć także zdarzenia sportowe: Igrzyska Zimowe w Turynie oraz przede wszystkim Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej Niemcy 2006.

Jeśli chodzi o podział na sektory, to w sektorze żywności prognozowany jest wzrost inwestycji o 101 milionów złotych, natomiast dynamika: 10,2%. Z kolei w sektorze rozrywka/kultura/edukacja ma nastąpić wzrost inwestycji o 83 miliony złotych, a dynamika wynieść 14,2%. Na wzrost w tej kategorii będą miały wpływ: zaostrzona konkurencja na rynku mediów, „wojna gazetowa”: wprowadzenie nowych dzienników, obrona pozycji przez dotychczasowych graczy, zapowiedzi nowych tytułów w sektorze magazynów oraz rosnące inwestycje reklamowe zarówno stacji telewizyjnych, jak i radiowych. Inwestycje sektora telekomunikacja powinny zwiększyć się o 79 milionów złotych (dynamika 15,1%). Wysoka konkurencyjność w sektorze finanse i usługi marketingowe, zwłaszcza wśród banków, powinna doprowadzić do wzrostu inwestycji o 75 milionów złotych (dynamika aż 21%). W dalszym ciągu będzie wzrastał sektor sprzedaż (o 70 milionów złotych) oraz sektor medycyna (dobra koniunktura, zwłaszcza na rynku OTC, przełoży się na wzrost inwestycji o około 60 milionów złotych, dynamika 13,5%).

Raport domu mediowego Starlink podsumowuje także kondycję polskiego rynku reklamy w 2005 r. „W ubiegłym roku szacowana wartość rynku reklamowego wyniosła 5 miliardów 041 milionów złotych, co w stosunku do 2004 roku dało wzrost rynku reklamowego o 13,5%.” – powiedział Jarosław Roszkowski. Największy wzrost został odnotowany w wypadku reklamy internetowej (wzrost o 58,2%), reklamy zewnętrznej (26,1%) oraz reklamy telewizyjnej (11,9%). W wyniku zmian udział telewizji w rynku reklamowym obniżył się z 49,9% do 49,2%.

Z kolei najszybszy wzrost rynku reklamowego został odnotowany w III i I kwartale (odpowiednio o 16,9% i 16%), a w IV kwartale rynek reklamowy osiągnął rekordową wartość 1,55 miliarda złotych. Największa miesięczna zmiana wartości miała we wrześniu – wzrost o 23,5% (efekt kampanii związanych z wyborami).
W 2005 roku wzrost rynku został wygenerowany przede wszystkim przez 5 sektorów reklamowych: sprzedaż, żywność, telekomunikacja, higiena i pielęgnacja ciała oraz sektor inne usługi (w tym przede wszystkim kampanie polityczne). W sumie te 5 sektorów zwiększyło swoje inwestycje reklamowe o 384 miliony złotych, co stanowi 71,5% wzrostu rynku reklamowego - wynika z raportu.

W konferencji prasowej domu mediowego Starlink i domu maklerskiego BZ WBK udział wzięli także prelegenci reprezentujący wiodące spółki giełdowe w Polsce i jednocześnie wszystkie sektory mediów: prasę (Agora SA), radio (RMF FM - Broker FM), Internet (Onet.pl – Grupa ITI) i telewizję (Grupa TVN). Sławomir Jędrzejewski, Szef Sprzedaży Korporacyjnej w spółce Agora omówił rynek reklamowy dzienników w Polsce, w tym m.in. przychody dzienników w podziale na segmenty, a także podział ze względu na liczbę czytelników. Jednocześnie podkreślał ogromny potencjał wzrostowy prasy bezpłatnej jako nowego nośnika reklamy. Bartłomiej Zarębski, Dyrektor Działu Produktu Marketingowego w Onet.pl przybliżył sięgającą 2003 roku historię gwałtownego rozwoju usług internetowych oraz zmian w postrzeganiu internetu przez rynek reklamy jako coraz bardziej atrakcyjnego medium. Ponadto, zaprezentował kierunki rozwoju internetu do roku 2010. Marcin Tomczyk, Product Manager ds. Radia w spółce Broker FM przedstawił cechy radia wyróżniające je spośród innych nośników informacji, prognozował zmiany w obrębie tego medium w erze cyfrowej, a także dalszą jego przyszłość. Małgorzata Gratys, Szef Zespołu Sprzedaży Specjalnej w TVN, opowiedziała o innych źródłach przychodów stacji przy pełnym wykorzystaniu czasu reklamowego.W warunkach dużej konkurencji i maksymalnego wykorzystania tradycyjnych sposobów komunikacji z odbiorcą TVN rozpoczęła realizację akcji specjalnych związanych z pozycjami programowymi już istniejącymi, a także specjalnie budowanych wspólnie z klientem.

Dołącz do dyskusji: Reklama w Polsce idzie w górę

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl