SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Reklama zewnętrzna zyskała kwartalnie 4,2 proc., jedna piąta więcej na nośniki cyfrowe

W minionym kwartale wydatki na reklamę outdoorową wyniosły 160,8 mln zł, o 4,2 proc. więcej niż rok wcześniej. Natomiast sama wartość reklamy tranzytowej wzrosła o 1,5 proc. do 12,8 mln zł, a cyfrowej reklamy out-of-home - o 21,5 proc. do 16,4 mln zł - wynika z danych Izby Gospodarczej Reklamy Zewnętrznej.

Article

Według danych IGRZ w całej pierwszej połowie br. wydatki na reklamę zewnętrzną zmalały w skali roku o 0,5 proc. do 264,8 mln zł. Wynika to ze sporego spadku w pierwszym kwartale.

A jak to było w drugim kwartale? - Uruchomione zostały „przeniesione” z pierwszego kwartału budżety na okres przedświąteczny. Święta Wielkiej Nocy wypadały w tym roku wyjątkowo późno. Ponadto dodatkowe wpływy były związane z kampanią wyborczą w związku z wyborami do Parlamentu Europejskiego - opisuje Izba Gospodarcza Reklamy Zewnętrznej w raporcie. Zaznacza, że nakłady na kampanię przed eurowyborami nie są tak duże jak przed wyborami do polskiego parlamentu, ale stanowią dodatkowy bonus.

- Przede wszystkim ze względu na jej ważność w okresie przedwyborczym. Szacujemy, że wpływy z tytułu tej kampanii stanowiły blisko 2,5 proc. sprzedaży OOH w drugim kwartale 2019 rok - zaznaczono.

Z początkiem drugiego kwartału br. Ströer i AMS wprowadziły nowe cenniki, oparte na wynikach badania Outdoor Track dotyczącego realnej oglądalności nośników w największych ośrodkach miejskich.

- Sprzedaż powierzchni ekspozycyjnych na nośnikach reklamy opartą przede wszystkim na danych zasięgowych. Fakt ten przyczynił się także do lepszych wyników sprzedaży, przede wszystkim powierzchni ekspozycyjnych na nośnikach Premium - komentuje IGRZ. - Pełnej oceny nowej polityki cenowej w ramach Outdoor Track można będzie dokonać jednakże dopiero na koniec tego roku .Zwłaszcza w aspekcie ewentualnego wykorzystania jeszcze w tym roku Outdoor Track w sprzedaży powierzchni ekspozycyjnych przez kolejną firmę - Clear Channel Poland - dodaje.

Firmy raportujące do IGRZ nie stanowią całego rynku reklamy zewnętrznej. - Wygenerowane dane dotyczące wielkości sprzedaży największych firm regionalnych i zajmujących się reklamą wielkoformatową wskazują wzrost w stosunku do tego samego okresu roku ubiegłego. Biorąc pod uwagę te dane szacujemy wielkość sprzedaży całego rynku w drugim kwartale roku 2019 na kwotę bliską 182 mln zł - zaznacza organizacja.

Branża handlowa ogranicza wydatki

Wśród sektorów gospodarczych najwięcej wydających na reklamę zewnętrzną w minionym kwartale znacząco nakłady obniżyła branża handlowa. Według IGRZ to skutek ograniczenia handlu w niedziele.

- Z kolei lepszy wynik w sektorze żywność wiąże się ze świąteczną promocją na początku drugiego kwartału. Zwracamy uwagę na wydatki w sektorze telekomunikacja. Od ponad roku można je określić jako niestabilne. Także w innych mediach. Przypuszczalnie wiążę się to ze zmianą koncepcji strategii firm z tego sektora - analizuje organizacja.

Digital mocniej w górę od tranzytu

Wydatki na reklamę tranzytową w drugim kwartale wzrosły rok do roku o 1,5 proc. do 12,8 mln zł, natomiast wskutek sporego spadku w pierwszym kwartale w całym minionym półroczu zmalały o 6 proc. do 18,9 mln zł.

W firm członkowskich IGRZ takie nośniki oferują przede wszystkim AMS i Business Consulting, a w mniejszej liczbie Ströer Polska, Synergic, Clear Channel Poland i Warexpo.

- W szczególności trzeba jednak wziąć pod uwagę, że w zakresie reklamy tranzytowej intensywnie próbujemy rozwijać segment dooh, co udaje się w coraz większym stopniu. Oddziałuje to naturalnie na lepsze wyniki. Ważnym jest również wykorzystanie reklamy tranzytowej w związku z ograniczeniami w liczbie standardowych nośników OOH w centrach miast i aglomeracji. Tranzyt zaczyna w coraz większym stopniu uzupełniać te luki - komentuje organizacja.

Z kolei nakłady na cyfrową reklamę zewnętrzną (DOOH) w zeszłym półroczu poszły w górę o 13,6 proc. do 26,7 mln zł, a w samym drugim kwartale - o 21,5 proc. do 16,4 mln zł.

- Przypomnijmy, że DOOH rozwija się coraz bardziej dynamicznie i zyskuje na znaczeniu, także w kontekście reklamy mobilnej. Rosnące na polskim rynku przekonanie o konieczności szybszego zastępowania klasycznych rozwiązań rozwiązaniami cyfrowymi sprzyja uruchamianiu kolejnych inicjatyw wprowadzania cyfrowych nośników (również koncepcji ich wykorzystania) - podkreśla Izba Gospodarcza Reklamy Zewnętrznej.

- Sądzimy, że część samorządów bardzo powoli przekonuje się do rozwiązań cyfrowych w przestrzeni publicznej. Przede wszystkim ze względu na coraz większą wiedzę dotyczącą funkcjonowania nośników cyfrowych, opartego na najnowszych, nowoczesnych technologiach. Ze swej strony branża stara się uwzględniać potrzeby miast i proponować indywidualne rozwiązania łączące w sobie przekazy: informacyjny i reklamowo-promocyjny - dodaje organizacja.

Prognoza 2 proc. wzrostu w całym roku

Według IGRZ w drugiej połowie br. rynek reklamy zewnętrznej będzie odrabiał straty z początku roku. - Liczymy na aktywność komitetów wyborczych w trakcie kampanii przed wyborami parlamentarnymi. Kampania wyborcza będzie krótka, ale zapowiada się jako intensywna. Dobre wyniki polskiej gospodarki mogą również wpłynąć na skalę promocji w drugim półroczu - wylicza Izba.

- Rynek winien nieznacznie wzrosnąć w stosunku do ubiegłego roku. Podtrzymujemy poziom 2 procent - dodaje.

Dołącz do dyskusji: Reklama zewnętrzna zyskała kwartalnie 4,2 proc., jedna piąta więcej na nośniki cyfrowe

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl