SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Rekolekcje świąteczne Radia Plus i Wirtualnemedia.pl - część II

Od środy do piątku prezentujemy teksty, które ojciec Seweryn Lubecki prosto z Betlejem przygotował dla Radia Plus. Mamy nadzieję, że pomoże to Państwu dobrze przygotować się do Świąt Bożego Narodzenia.

Dzisiaj w Betlejem na ulicach stoją czołgi. Miasto jest wymarłe. Obowiązuje godzina policyjna. Nikt, bez specjalnej przepustki, nie może swobodnie poruszać się po mieście. I do takiego świata, przychodzi ON, Jezus Chrystus, ale nadal nie ma dla niego miejsca. Dlaczego? Posłuchaj. Prosto z Betlejem, ojciec Seweryn Lubecki, franciszkanin, który, na co dzień pracuje w Bazylice Narodzenia Pańskiego mówi do Ciebie.

W Betlejem jest zawsze Boże Narodzenie (JP II)

"Jeszcze dzisiaj i każdego dnia aż do końca wieków Pan będzie ustawicznie poczynany w Nazarecie i rodzony w Betlejem", słowa św. Bedy Czcigodnego. Narodzenie się Jezusa Chrystusa, ogłoszone światu przez Aniołów nie jest tylko zapisem historycznym sprzed 2000 lat: "Radość wypowiedziana przez Anioła nie jest sprawą przeszłości. Jest to radość dnia dzisiejszego..." (JP II, Homilia w Betlejem). 22 marca 2000 roku plac przed Bazyliką Bożego Narodzenia od wczesnych godzin rannych wypełniał się wiernymi. Nie czyńmy sobie iluzji: to nie krakowskie błonia, to nie miliony wiernych. Kilka tysięcy osób, betlejemscy chrześcijanie, niewielka garstka, pośród dominującej tutaj społeczności muzułmańskiej. Czekają na Papieża. Na ich twarzach widzę radość, ale i niepewność! Przyjedzie? W tym kraju wszystko jest możliwe, nawet odwołanie wizyty Papieża w ostatniej chwili. Jednak wreszcie pojawia się: Jest, jest, jest pośród nas. Przemówi do nas, ale powie i o nas. Cały świat będzie go słuchał. Wiara, nadzieja na pokój stają się w tej chwili jakby bardziej realne. I wszystko za tym przemawia. Wydaje się, że izajaszowe proroctwa się spełniają w tych dniach: Betlejem, Jerozolima, Bazylika Narodzenia, Bazylika Grobu, są oblegane przez tłumy różnych narodów, religii i języków. Słowa nauczania papieskiego potwierdzają tę słuszną nadzieję na pokój: "Pokój dla narodu palestyńskiego. Pokój dla wszystkich narodów tego regionu" (Homilia na lądowisku w Betlejem).

Betlejem Wielkiego Jubileuszu: Betlejem, które widzi Ojca Św. i miliony pielgrzymów: wiara i biznes idą tutaj w parze. W całej Ziemi Świętej tylko dwa procent ludności to chrześcijanie, z tego prawie połowa nie należy do Kościoła katolickiego. 98% procent to żydzi i muzułmanie, którzy na pielgrzymów patrzą jak na potencjalnych klientów. Nikogo to nie razi, tak być musi. Wydaje się natomiast, że wszyscy bez względu na religię dają ponieść się euforii: można razem żyć, razem pracować, dzielić ten sam skrawek ziemi. Pokój jest w zasięgu ręki. Nawet z politycznego punktu widzenia sprawy mają się lepiej: zarysowuje się kształt i status polityczny przyszłego państwa palestyńskiego.

To była Ziemia Święta w dniach Wielkiego Jubileuszu: ziemia nadziei, ziemia radości. Betlejem, jego budowle i zewnętrzne struktury, wszystko zostało odnowione i ulepszone. Tym razem Betlejemici nie chcieli już wypaść w oczach świata, jako niegościnni, nieprzygotowani. Beth-lehem stało się domem chleba, w którym każdy znajdował pożywienie i wytchnienie. Papież podkreślił to dobitnie: "W tym Dziecięciu znajdujemy odpoczniecie dla dusz naszych i prawdziwy chleb, który nigdy nie zawodzi - Chleb Eucharystyczny zapowiedziany nawet w nazwie tego miasta: Beth-lehem.

Patrzyłem wielokrotnie na pielgrzymów przybywających do Betlejem, do Groty. Zrozumiałem, że, od kiedy On, Jezus Chrystus tutaj się narodził, historia tego miasta jest całkowicie inna. Betlejem, w którym zabrakło domu dla Jezusa, jest dziś domem dla każdego. Grota, która była dla Józefa synonimem upokorzenia, dziś jest miejscem, gdzie każdy, kto do niej wstępuje, znajduje rodzinne ciepło. Chrystus odmienił losy Betlejem. Od Jego tutaj narodzin aż do skończenia świata ludzie usłyszą stąd wołanie: "Dzisiaj z Manger Square (Plac Narodzenia) wołamy do wszystkich pokoleń i miejsc, do każdej osoby: "Pokój wam! Nie lękajcie się"" (JP II, Homilia w Betlejem).

O. Seweryn Lubecki

Jutro trzecia część. ZAPRASZAMY!!!

(część I)

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Rekolekcje świąteczne Radia Plus i Wirtualnemedia.pl - część II

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl