SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Rekomendacje znajomych ważniejsze od obecności celebryty w reklamach (wideo)

Kluczowe dla konsumentów i ich decyzji zakupowych jest doświadczenie z marką (90%), czyli wszystko to, co dzieje się podczas obcowania z produktem już po zakupie - wynika z badania IQS.

Article

Duże znaczenie mają rekomendacje i opinie znajomych (72%) - dodatkowe wsparcie wynikające z ich doświadczeń. Marka sama w sobie, jej wartość i popularność, stanowią siłę (wpływ na decyzję średnio co drugiego badanego), ale już rekomendacje sprzedawców (24%) czy sama reklama (16%) nie są wystarczającym driverem.

Co drugi badany (48%) twardo deklaruje, że dla chęci zakupu fakt, że w reklamie występuje znana osoba, nie ma znaczenia. Taką niezależną postawę prezentują częściej osoby młodsze (do 34 roku życia) oraz lepiej wykształcone. Jest jednak duża grupa osób (39%), dla której obecność znanej osoby w reklamie potrafi wpłynąć pozytywnie na poziom zaufania do danej marki oraz może spowodować, że chętniej po tę markę sięgną (częściej twierdzą tak osoby nieco starsze, powyżej 35 lat).

O ile badani nie przyznają się do wpływu celebrytów w reklamie na własne decyzje zakupowe, to wpływ/rekomendacja bliskich ma duże znaczenie. Czasem wystarczy pozytywna opinia/bezpośrednia rekomendacja, zachęcenie do danego produktu, marki (53%), ale istotny i często wystarczający jest również fakt, że bliska osoba używa danego produktu i sprawdza się on w jej przypadku (43%, tu częściej osoby starsze, z mniejszych miejscowości). Rekomendacje bliskich są mile widziane w odniesieniu do praktycznie wszystkich kategorii produktowych, a stosunkowo najrzadziej w przypadku używek, suplementów diety oraz biżuterii.

Tylko co szósta osoba (16%), w tym częściej mężczyźni i osoby starsze, deklaruje, że raczej nie zdarza jej się dokonywać zakupu pod wpływem bliskich.

Badanie zostało przeprowadzone przez agencję IQS w styczniu 2016 r. za pomocą panelu Opinie.pl, na reprezentatywnej grupie Polaków N=1000.

Dołącz do dyskusji: Rekomendacje znajomych ważniejsze od obecności celebryty w reklamach (wideo)

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl