SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

40 proc. widzów „Wiadomości” i TVP Info przeciw rekompensacie dla TVP i Polskiego Radia

61,6 proc. Polaków jest przeciwko przyznaniu Telewizji Polskiej i Polskiemu Radiu rekompensaty abonamentowej z budżetu państwa. Takie zdanie ma 37 proc. widzów „Wiadomości” i 47 proc. osób oglądających TVP Info.

Siedziba Telewizji Polskiej, fot. PAP / Paweł KulaArticle

W sondażu zrealizowanym dla „Rzeczpospolitej” przez IBRIS w miniony piątek zdecydowanie przeciw rekompensacie z budżetu państwa dla TVP i Polskiego Radia opowiedziało się 48,5 proc. respondentów, a raczej przeciwko niej - 13,1 proc.

Przeciwne zdanie wyraziło 26,4 proc. Polaków - zdecydowanie za rekompensatą jest 12,9 proc., a raczej popiera ją 13,5 proc.

Badanie przeprowadzono jeszcze przed tym, jak w piątek wieczorem prezydent Andrzej Duda poinformował, że podpisał uchwaloną w połowie lutego przez Sejm (po odrzuceniu sprzeciwu Senatu) nowelizację ustawy abonamentowej dającą Telewizji Polskiej i Polskiemu Radiu 1,95 mld zł rekompensaty abonamentowej. Poprzednią taką rekompensatę, wynoszącą 1,2 mld zł, przyznano nadawcom wiosną ub.r.

40 proc. widzów „Wiadomości” i TVP Info przeciw rekompensacie

W sondażu przeciw przyznaniu TVP i Polskiemu Radiu rekompensaty abonamentowej opowiedziało się 37 proc. osób deklarujących oglądanie „Wiadomości”, 47 proc. widzów TVP Info i 37 proc. osób chcących głosować na Andrzeja Dudę.

Z kolei 33 proc. respondentów uznało, że Telewizja Polska właściwie wypełnia misję publiczną (z czego ponad 9 proc. jest zdecydowanie takiego zdanie). Przeciwną opinię wyraziło 51,6 proc. pytanych, natomiast 15 proc. nie ma w tej sprawie opinii.

Krytycznie o realizowaniu misji publicznej przez TVP wypowiedziało się 20 proc. widzów „Wiadomości” i 35 proc. oglądających TVP Info. Natomiast pozytywne zdanie na ten temat ma aż 78 proc. osób chcących głosować na Andrzeja Dudę i jedynie 2 proc. potencjalnych wyborców Małgorzaty Kidawy-Błońskiej.

Sondaż został przeprowadzony w piątek metodą ankiet telefonicznych (CATI) na 1 100 osobowej grupie.

Więcej środków na stacje regionalne TVP i Polskiego Radia

Uzasadniając w piątek wieczorem podpisanie nowelizacji dającej 1,95 mln zł rekompensaty abonamentowej, Andrzej Duda podkreślił, jak ważne jest sprawne działanie, oparte na stabilnym finansowaniu, regionalnych ośrodków TVP i regionalnych stacji Polskiego Radia. - Jeżeli tych środków nie będzie, to ich działalność będzie ograniczona do minimum - zaznaczył.

Duda dodał, że miał wątpliwości co do tego, że w nowelizacji nie zaznaczono, jaki będzie podział środków między TVP i Polskie Radio, a także między jednostki centralne a regionalne obu mediów. Ocenił, że większa część rekompensaty niż wcześniej zapowiadano powinna trafić do Polskiego Radia.

- Nie miałem żadnych wątpliwości, że pieniądze do ich funkcjonowania (mediów publicznych - przyp.), są niezbędne. Telewizja Polska to także kanały telewizji regionalnej, Polskie Radio to też rozgłośnie lokalne. Wszystkie są beneficjentami tych środków - zauważył.

Prezydent zaznaczył, że przy podejmowaniu decyzji brał pod uwagę gorące spory towarzyszące w ostatnim czasie centrali Telewizji Polskiej, starając się doprowadzić do obniżenia tych emocji. Wziął też pod uwagę ochronę miejsc pracy w TVP i Polskim Radiu.

Andrzej Duda przypomniał też, że pod koniec zeszłego i na początku bieżącego tygodnia w ramach konsultacji przed decyzją co do ustawy dającej Telewizji Polskiej i Polskiemu Radiu 1,95 mld zł rekompensaty abonamentowej spotkał się z członkami Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, szefami ośrodków regionalnych TVP i stacji regionalnych Polskiego Radia, Jackiem Kurskim i prezes Polskiego Radia Agnieszką Kamińską, a także przewodniczącym Rady Mediów Narodowych Krzysztofem Czabańskim.

Natomiast premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że obecnie finansowanie walki z chorobami nowotworowymi jest rekordowo duże. Dodał, że ustalił z prezydentem dodatkowy fundusz na ten cel.

Szef rządu też wskazał na ważną funkcję pełnioną przez regionalne media publiczne. - One pokazują życie w naszych małych ojczyznach, lokalne problemy. Bardzo się cieszę, że decyzją, panie prezydencie, mamy możliwość zagwarantowania, dodatkowej puli, na mniejsze ośrodki - stwierdził.

Szef KRRiT: szczególna wrażliwość na media regionalne

Obecny na konferencji przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Witold Kołodziejski podziękował prezydentowi na decyzję, podkreślając, że rekompensata jest odpowiednim sposobem wyrównania mediom publicznym utraconych wpływów z abonamentu rtv. Zaznaczył, że te środki niektórym firmom mediów publicznych umożliwiają przetrwanie.

Kołodziejski wyliczył treści historyczne i kulturalne obecne w TVP i Polskim Radiu. Zaznaczył, że telewizja publiczna tylko w tym roku na zakup praw do transmisji sportowych i och obsługę wyda ponad 500 mln zł. Zwrócił uwagę, że TVP Sport jako jedyny kanał sportowy jest dostępny bezpłatnie

- Krajowa Rada dokona podziału. Rozmawialiśmy z panem prezydentem, żeby szczególną wrażliwością wykazać się, jeśli chodzi o media regionalne: stacjom regionalnym Polskiego Radia i ośrodkom regionalnym TVP - stwierdził szef KRRiT. - Już teraz media będą mogły być zasilone pokaźną kwotą, która umożliwi im przetrwanie - podkreślił.

Apele o podpisanie rekompensaty

W środę o podpisanie nowelizacji zaapelowali do prezydenta prezesi 17 stacji regionalnych Polskiego Radia. - Pańska decyzja w tej sprawie będzie miała kluczowe znaczenie dla umożliwienia dalszego pomyślnego funkcjonowania i rozwoju wszystkich mediów publicznych w Polsce - stwierdzili w piśmie.

Natomiast w Telewizji Polskiej zebrano ponad 2 tys. podpisów pod listem z podobnym apelem do Andrzeja Dudy. - Niezwłocznie po ewentualnym ogłoszeniu weta przez Pana Prezydenta w Spółce nastąpi stan grożącej niewypłacalności. Faktyczna niewypłacalność nastąpi kilka tygodni później. Telewizja zmuszona będzie natychmiast rozpocząć restrukturyzację w pierwszych krokach polegającą na ograniczeniu działalności programów nieprzychodowych takich jak: TVP Info, TVP Kultura, TVP Polonia, 16 oddziałów programów regionalnych TVP S.A oraz ograniczeniu bądź likwidacji takich programów jak TVP Sport, TVP Historia, TVP Rozrywka, TVP Seriale, TVP ABC, a także zamknięciu serwisów internetowych. Równolegle musiałaby rozpocząć się procedura zwolnień grupowych, najprawdopodobniej już w miesiącu marcu. Możliwe są również protesty organizowane przez związki zawodowe - ostrzeżono w piśmie skierowaną przez "Solidarność" działającą w TVP.

W ostatnich dniach w wielu programach informacyjnych Telewizji Polskiej podkreślano rosnącą pozycję publicznego nadawcy i to, jak bardzo potrzebuje on środków z rekompensaty. W relacjach w środę informowano też, że policja zatrzymała mężczyznę, który zamierzał rzucić w siedzibę TVP tzw. koktajlem Mołotowa.

Sejm uchwalił rekompensatę mimo sprzeciwu Senatu

Sejm ostatecznie uchwalił ją 13 lutego, uchylając odrzucenie przepisów przez Senat. Prezydent w miniony czwartek konsultował się w tej sprawie z członkami Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji oraz szefami ośrodków regionalnych Telewizji Polskiego i stacji regionalnych Polskiego Radia. W piątek rozmawiał z prezesem TVP Jackiem Kurskim i prezes Polskiego Radia Agnieszką Kamińską. Natomiast w poniedziałek natomiast prezydent wezwał na pilne spotkanie szefa Rady Mediów Narodowych, Krzysztofa Czabańskiego.

W 2018 r. Telewizja Polska osiągnęła wzrost przychodów o 24 proc. do 2,2 mld zł, głównie dzięki 359 mln zł więcej z abonamentu rtv. Wzrosły też wpływy nadawcy z reklam, sponsoringu, sprzedaży programów i licencji. Zatrudnienie w firmie wynosiło prawie 2,7 tys. etatów.

Dyrektorzy i ich zastępcy w Telewizji Polskiej zarabiali średnio 21,8 tys. zł miesięcznie brutto, doradcy zarządu - 20,8 tys. zł, dziennikarze motywacyjni - 7,5 tys. zł, a ci honoraryjni - 12,2 tys. zł. Członkowie zarządu Jacek Kurski i Maciej Stanecki zainkasowali łącznie 811,8 tys. zł. Wiosną 2019 r. z zarządu spółki odwołano Macieja Staneckiego, a powołano Marzenę Paczuską i Mateusza Matyszkowicza.

Polskie Radio w 2018 r. osiągnęło wzrost wpływów sprzedażowych o 12,96 proc. do 336,53 mln zł oraz 15,3 mln zł zysku netto (wobec 2,79 mln zł rok wcześniej). 69 proc. przychodów spółki pochodziło z abonamentu i związanej z nim rekompensaty, na koniec roku nadawca zatrudniał 1 285 pracowników etatowych, o 30 więcej niż przed rokiem.

W Polskim Radiu dyrektor - redaktor naczelny zarabiał przeciętnie 16 148 zł miesięcznie, kierownik redakcji - 12 036 zł, rzecznik prasowy - 12 132 zł, redaktor wydawca - 10 545 zł, a spiker-lektor - 3 978 zł (wszystkie kwoty brutto). Członkowie zarządu mieli podpisane kontrakty menedżerskie, a odwołanemu w sierpniu ub.r. prezesowi Jackowi Sobali wypłacono odszkodowanie za konkurencyjność.

TVP i Polskie Radio w dwa lata dostały 2,4 mld zł pomocy publicznej

W 2017 roku Telewizja Polska i Polskie Radio otrzymały 1,677 mld zł środków publicznych, a w 2018 roku - 741,5 mln zł. Za podzielenie tych środków odpowiadała Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, większość przyznała Telewizji Polskiej.

I tak w 2018 roku TVP dostała 385,5 mln zł, Polskie Radio - 186,3 mln zł, a 17 rozgłośni regionalnych Polskiego Radia - 169,7 mln zł.

Według danych UOKiK-u w 2017 roku środki przyznane mediom publicznym stanowiły 5,5 proc. łącznej kwoty 30,57 mld zł pomocy publicznej, a w 2018 roku - 3,4 proc. z 21,75 mld zł.

Środki publiczne uzyskane przez TVP i Polskie Radio to przede wszystkim wpływy z abonamentu radiowo-telewizyjnego, które są klasyfikowane jako środki publiczne. W 2018 roku wyniosły 741,5 mln zł, a abonament opłacało jedynie 994,6 tys. osób i firm.

Do tego doszła pierwsza rekompensata z tytułu wpływów nieuzyskanych z abonamentu radiowo-telewizyjnego. Przyznano ją, w wysokości 960 mln zł, na przełomie 2017 i 2018 roku w ramach nowelizacji ustawy budżetowej, z tej kwoty TVP przydzielono 860 mln zł, Polskiemu Radiu - 62,2 mln zł, a działającym jako osobne spółki 17 rozgłośniom regionalnym Polskiego Radia - 57,8 mln zł.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: 40 proc. widzów „Wiadomości” i TVP Info przeciw rekompensacie dla TVP i Polskiego Radia

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl