SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

TVP i Polskie Radio z rekompensatą 1,95 mld zł z budżetu państwa? "Trwa dyskusja"

W rządowym projekcie ustawy budżetowej na 2021 rok zapisano, że TVP i Polskie Radio i regionalne rozgłośnie radiowe mają dostać w 2021 r. do 1,95 mld zł rekompensaty abonamentowej z budżetu państwa. Henryk Kowalczyk na posiedzeniu sejmowej komisji finansów publicznych, która zajmuje się projektem stwierdził, że na ten temat "trwa jeszcze dyskusja".

fot. Shutterstock.comArticle

O tym, że w rządowym projekcie ustawy budżetowej na 2021 rok zapisano punkt o przyznaniu mediom publicznym rekompensaty z tytułu utraconych wpływów abonamentowych (wskutek zwolnienia z płacenia wybranych grup społecznych) pisaliśmy już w środę.

W tym projekcie pkt 4 art. 8 „upoważnia Ministra Finansów do przekazania, na polecenie Prezesa Rady Ministrów, wydane w związku z wnioskiem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, jednostkom publicznej radiofonii i telewizji skarbowych papierów wartościowych jako rekompensatę z tytułu utraconych w roku 2021 wpływów z opłat abonamentowych z tytułu zwolnień”.

Dalej w przepisie zawarto informację, że w ramach ustalonego limitu „wartość nominalna nowo wyemitowanych skarbowych papierów wartościowych na ten cel nie może przekroczyć kwoty 1,95 mld zł i być większa niż kwota kosztów poniesionych w związku z realizacją misji publicznej”. Pieniądze te muszą zostać „przeznaczone na realizację przez jednostki publicznej radiofonii i telewizji tej misji”.

Do powyższego przepisu poseł i przewodniczący Komisji Finansów Publicznych Henryk Kowalczyk zaproponował poprawkę, w której w procedurze przekazania pieniędzy ma uczestniczyć (tak jak w latach poprzednich) Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. Chodzi o to, że papiery wartościowe miałyby zostać przekazane na polecenie prezesa Rady Ministrów w związku z wnioskiem ministra kultury jednostkom publicznej radiofonii i telewizji skarbowych papierów wartościowych jako ustalonej przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji rekompensaty z tytułu utraconych w 2021 roku wpływów z opłat abonamentowych”.

Komisja Finansów Publicznych ma przedstawić Sejmowi sprawozdanie ze swojej działalności do 2 grudnia br.

Portal 300polityka.pl zwróciła uwagę, że przewodniczący tej komisji Henryk Kowalczyk na posiedzeniu sejmowej komisji finansów publicznych stwierdził iż „Poprawka [dot. rekompensaty dla TVP i Polskiego Radia] została złożona kilka dni temu, natomiast teraz trwa jeszcze dyskusja, uzgodnienie z profesorem Glińskim, ministrem kultury, dziedzictwa narodowego i sportu na temat ewentualnego wycofania tej poprawki”.

W rozmowie z PAP wyjaśnił, że „Dyskutują z ministrem kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotrem Glińskim na temat ewentualnego wycofania poprawki dot. rekompensat dla tv i radia”.

5 mld zł pomocy publicznej dla TVP

To nie pierwsza propozycja rekompensaty dla mediów publicznych. Przez ostatnie cztery lata największą sumę pomocy publicznej - 4,8 mld zł - otrzymała właśnie Telewizja Polska - wynika z danych Fundacji ePaństwo.

Wiosną 2019 roku rekompensata wyniosła 1,26 mld zł, z czego 1,12 mld zł trafiło do TVP, a w marcu br. przyznano publicznej telewizji i radiu 1,95 mld zł. Dzięki przyznanym rekompensatom TVP w ostatnich latach zanotowała zysk.

Na przełomie 2017 i 2018 roku w ramach nowelizacji ustawy budżetowej przyznano 960 mln zł Telewizji Polskiej i Polskiemu Radiu. Z tej kwoty TVP dostała 860 mln zł.

W 2019 roku firma osiągnęła wzrost przychodów o 16,7 proc. do 2,56 mld zł oraz 89 mln zł zysku netto. 57 proc. wpływów stanowiły środki abonamentowe wynoszące 1,459 mld zł, z czego 331,4 mln zł to opłaty abonamentowe, a 1,127 mld zł - zeszłoroczna rekompensata.

Liczba etatowych pracowników Telewizji Polskiej w ub.r. zwiększyła się o 95 do 2 825. Na wynagrodzenia firma przeznaczyła 513,27 mln zł, o 10,4 proc. więcej niż rok wcześniej. Z zeszłorocznego zysku pracownikom zostanie wypłacone do podziału 17,8 mln zł brutto.

W ub.r. Polskie Radio zanotowało spadek przychodów o 6,07 proc. do 336,53 mln zł. Nadawca miał 219,32 mln zł z abonamentu rtv i rekompensaty abonamentowej (5,8 proc. mniej niż rok wcześniej), a jego Agencja Reklamy osiągnęła 62,72 mln zł wpływów (po spadku o 7,4 proc.).

Firma zanotowała 10,44 mln zł straty netto w porównaniu do 15,3 mln zysku netto w 2018 roku. Kadra kierownicza wyższego szczebla zarabiała średnio miesięcznie 15,9 tys. zł brutto, a dziennikarze - 10,3 tys. zł brutto. W planie finansowym na br. Polskie Radio zapisało symboliczny zysk - 80 zł.

W ub.r. Polskim Radiem jako prezes zarządzał Andrzej Rogoyski, w marcu ub.r. z funkcji członka zarządu został odwołany Mariusz Staniszewski. Natomiast Rogoyskiego zdymisjonowano w drugiej połowie stycznia, jego stanowisko objęła Agnieszka Kamińska, wcześniej m.in. dyrektor Jedynki, a od końcówki grudnia ub.r. wiceprezes spółki.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: TVP i Polskie Radio z rekompensatą 1,95 mld zł z budżetu państwa? "Trwa dyskusja"

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
cyfrowo analogowy
ale fajnie, pewnie powstaną ze 3 programy już obiecywane w MUX 8 - jak do tej pory brak
w MUX PR radio dla seniorów, orz radio edukacyjne szeroko omawiane w 2013 roku
odpowiedź
User
Krystyna
W TVP Kurski robi chociaż oglądalność kreując alternatywną rzeczywistość dla prostego ludu, Polskiego Radia natomiast nie ma już wcale, Wszystko zniszczone przez bandę Czabańskich i sterującą do katastrofy Kamińską.
odpowiedź
User
gość
O jakiej dyskusji mowa? Kto z kim dyskutuje? Naprawdę nie ulegajmy iluzji , kwestia defraudacji kasy suwerena jest poza jakąkolwiek dyskusją.
odpowiedź