SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Ostatnie półrocze było rekordowe jeśli chodzi o korzystanie z e-usług

Ostatnie półrocze było rekordowe jeśli chodzi o korzystanie z e-usług przez obywateli - poinformowało MC w komunikacie. Według resortu, nie chodzi tylko o okres pandemii, kiedy dostęp do urzędów był utrudniony, lecz mamy do czynienia z trendem.

Jak podało Ministerstwo Cyfryzacji, przez ostatnie pół roku Polacy codziennie zakładali średnio 14 tysięcy nowych profili zaufanych, online wysyłali do urzędów 2401 pism ogólnych i przez internet zgłaszali narodziny 359 dzieci.

"Najlepszym wyznacznikiem rosnącego zainteresowania e-usługami jest popularność profilu zaufanego (PZ), który potwierdza naszą tożsamość w internecie, a tym samym otwiera drogę do korzystania z e-administracji. Tylko od stycznia do końca czerwca Polacy założyli 2 601 922 nowych profili zaufanych. To niemal pół miliona więcej niż przez cały ubiegły rok i niemal 1,4 miliona więcej niż w całym 2018 roku" - wskazał minister cyfryzacji Marek Zagórski, cytowany w komunikacie.

Jak podało MC, najwięcej profili zaufanych - 602 tys. 739 - Polacy założyli w kwietniu, miesiąc wcześniej - w marcu – 528 tys. 351, z kolei w czerwcu - 427 tys. 377 osób. Przez ostatnie pół roku Polacy codziennie zakładali średnio 14 tys. 296 nowych PZ. W sumie z profilu zaufanego korzysta dziś już 7,3 miliona Polaków.

Według MC, popularna e-usługa to pismo ogólne. "Dzięki niemu możemy zainicjować w urzędzie załatwienie niemal każdej sprawy. Oczywiście bez wychodzenia z domu. Od początku stycznia do końca czerwca Polacy wysłali online do urzędów 618 988 pism ogólnych" – podał Marek Zagórski.

MC wskazuje, że popularną e-usługą jest zgłoszenie online zbycia lub nabycia pojazdu, której ulepszoną wersję udostępniono 15 stycznia. Od tego czasu do końca czerwca skorzystano z niej 247 tys. 946 razy.

Jak informuje MC, 147 tys. 732 osoby w ostatnim półroczu złożyły online wniosek o nowy dowód osobisty. W tym przypadku – najlepszym miesiącem był czerwiec, kiedy z tej e-usługi skorzystało 32 tys. 744 Polaków, a miesiąc wcześniej – w maju – 31 tys. 576 osób. Najmniej elektronicznych wniosków o dowód złożono w lutym. Wtedy zrobiło to 15 tys. 634 osoby.

Resort przypomina, że przez internet można nie tylko złożyć wniosek o nowy dowód osobisty, ale i zgłosić utratę dokumentu tożsamości. Z tej możliwości od początku stycznia do końca czerwca skorzystało 19 tys. 469 Polaków. Najwięcej w czerwcu – 4120.

MC podało, że przez ostatnie sześć miesięcy Polacy 77 tys. 419 razy wnioskowali online o odpisy aktów stanu cywilnego. Najczęściej – 20 tys. 577 razy – w maju.

"Przez internet coraz chętniej również meldujemy się i wymeldowujemy. Zainteresowanie tą e-usługą stale rośnie. W styczniu Polacy skorzystali z niej 6651 razy, a w kwietniu już 22 438 razy. W sumie w ostatnim półroczu Polacy online meldowali się i wymeldowywali 84 654 razy" - podał resort w komunikacie.

Jeśli chodzi o e-usługę zgłoszenia online narodzin dziecka, to w pierwszych sześciu miesiącach tego roku tą drogą zgłoszono narodziny 65 tys. 444 dzieci. Najwięcej urodzeń zgłoszono w kwietniu – 17 tys. 231, w maju – 14 tys. 906, a w czerwcu – 13 tys. 285. MC przypomina, że przez internet można także zameldować nowego członka rodziny i zawnioskować o nadanie mu numeru PESEL.

"To tylko część z coraz większego pakietu e-usług, który oferujemy Polakom. Przez internet można sprawdzać punkty karne, historię pojazdu, czy wnioskować o dofinansowanie w programie Mój Prąd. Każda z tych e-usług zyskała na popularności. Rosnące zainteresowanie i zaufanie Polaków do e-administracji to nie tylko potrzeba chwili. To trend, który – mamy nadzieję – zostanie z nami na stałe - ocenił minister cyfryzacji Marek Zagórski cytowany w komunikacie.

Dołącz do dyskusji: Ostatnie półrocze było rekordowe jeśli chodzi o korzystanie z e-usług

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl