SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Rekordowy wynik Blik w 2018 roku. Liczba transakcji za pół roku równa tym za cały ubiegły rok

W II kwartale 2018 roku Polski Standard Płatności, operator Blika zanotował wzrost liczby transakcji - Polacy zrealizowali ich ponad 18,5 miliona. W sumie w pierwszym półroczu 2018 roku użyto Blika ok. 33 miliony razy - tyle samo, ile w całym 2017 roku.

Article

Podczas wczorajszej konferencji Polskiego Standardu Płatności, operatora systemu Blik, prezes Dariusz Mazurkiewicz miał kolejny raz powody do dumy. W II kwartale br. w sumie wykonano 18,5 mln transakcji - z tego najwięcej w internecie - 70 proc. (czyli 12,9 mln). To o 23 proc. więcej niż w poprzednim kwartale.

W ciągu ostatnich trzech miesięcy Polacy zrealizowali również 3,5 mln wpłat i wypłat Blikiem z bankomatów, co stanowi o 35 proc. więcej niż w I kwartale. Wypłaty stanowią 19 proc. wszystkich transakcji w okresie od kwietnia do czerwca.

– W ciągu sześciu miesięcy Polacy płacili, wypłacali i przelewali Blikiem niemal 33 miliony razy. Tempo wzrostu popularności Blika w Polsce jest cały czas wysokie. Polacy przekonali się do standardu Blika w aplikacjach swoich banków – mówi Dariusz Mazurkiewicz, prezes Polskiego Standardu Płatności.

Rośnie liczba płatności w sklepach stacjonarnych, w internecie

Prawie dwukrotnie w porównaniu do I kw., wzrosła liczba płatności w sklepach stacjonarnych. Było ich ponad milion (6 proc. wszystkich transakcji). Pozostałe 5 proc. stanowiły przelewy na numer telefonu – było ich aż 990 tysięcy (o 32 proc. więcej niż w I kw. 2018 roku).

Porównując drugi kwartał 2018 r. z analogicznym okresem ubiegłego roku, liczba transakcji w internecie wzrosła trzykrotnie, podobnie jak liczba przelewów na numer telefonu.

Płatności w sklepach stacjonarnych było 2,5 razy więcej,


Natomiast liczba wpłat i wypłat z bankomatów wzrosła o ponad 80 proc.

Według firmy, w Polsce co piąta osoba, która oddaje znajomym drobne pieniądze, rozlicza się bezgotówkowo.


W ostatnim półroczu do banków, które posiadają Blika w swoich aplikacjach mobilnych dołączyły trzy nowe: Raiffeisen Polbank, Credit Agricole oraz Bank Pekao S.A. Blikiem można płacić w całym polskim e-commerce, a także w 290 tys. terminalach płatniczych, a gotówkę można wypłacić lub wpłacić w 19 tys. bankomatów.

- Na popularność BLIKA wpływa jego wygoda, bezpieczeństwo i szybkość, a także poszerzająca się nieustannie sieć akceptacji i banków, które udostępniają usługę - podkreśla  Mazurkiewicz.

203 tys. transakcji dziennie

W drugim kwartale Polacy wykonywali średnio 203 tys. transakcji Blikiem dziennie: średnio 142 tys. płatności w internecie, 38 tys. transakcji w bankomatach, 12 tys. płatności w terminalach płatniczych i 11 tys. natychmiastowych przelewów na telefon. Dzienny rekord transakcji Blikiem łącznie wyniósł 271 tys., a w samym internecie 191 tysięcy.

Blik to system, który umożliwia wypłatę i wpłatę gotówki - korzystając ze smartfona, płacąc w internecie i tradycyjnych sklepach, z bankomatów oraz przelewać natychmiastowo pieniądze innym użytkownikom na numer telefonu bez znajomości ich rachunku bankowego.

Udziałowcami spółki PSP jest sześć polskich banków: Alior Bank, Bank Millennium, Bank Zachodni WBK, ING Bank Śląski, mBank, PKO Bank Polski. Z BLIKA mogą korzystać również klienci Getin Banku, BGŻ BNP Paribas, Raiffeisen Polbanku, Credit Agricole, Pekao SA, Inteligo, Orange Finanse i T-Mobile Usługi Finansowe.

  • Więcej informacji:
  • Blik
Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Rekordowy wynik Blik w 2018 roku. Liczba transakcji za pół roku równa tym za cały ubiegły rok

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
ZET
A kiedy Blik zbliżeniowo tak jak PeoPay?
odpowiedź