SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Rekordowo dobre nastroje społeczne Polaków, skłonność do zakupów na najwyższym poziomie

W maju 2017 r. Wskaźnik Optymizmu Konsumentów (WOK) Ipsosu wzrósł o 0,51 pkt. wobec poziomu z kwietnia, osiągając najwyższą wartość od ostatnich 2 lat. Wzrosty odnotowano także w przypadku pozostałych wskaźników z wyjątkiem wskaźnika bieżącego, który uległ spadkowi.

fot. Shutterstock.com Article

WOK osiągnął w maju wartość 104,04 pkt. (+0,51 pkt. wobec kwietnia), wskaźnik oceny klimatu gospodarczego - 97,23 pkt. (+0,98 pkt.), wskaźnik skłonności do zakupów - 108,57 pkt. (+0,18 pkt.), wskaźnik oceny bieżącej sytuacji społeczno-gospodarczej - 99,13 pkt. (-1,02 pkt.), a wskaźnik oczekiwań wobec sytuacji społeczno-ekonomicznej Polski w najbliższych miesiącach - 107,40 pkt. (+2,56 pkt.).

Utrzymywanie się optymizmu konsumentów na wysokim poziomie, dalszą poprawę klimatu gospodarczego (wzrost aktywności inwestycyjnej i konsumpcyjnej) i związane z nim oczekiwania społeczne spowodowało ogłoszenie w mediach dobrego wyniku wzrostu PKB, jaki osiągnęła Polska w I kwartale 2017 r.

Natomiast na spadek wskaźnika bieżącego mogło mieć wpływ zamieszanie w mediach na temat polityki MON, MSZ i Ministerstwa Sprawiedliwości oraz niepokoje w polskim środowisku prawniczym i jego skonfliktowanie z rządem.

Wskaźnik Optymizmu Konsumentów Ipsos może przybierać wartości z przedziału od 0 do 200 pkt. Ostatni pomiar oparty jest na wynikach badania przeprowadzonego w dniach 11-17 maja 2017 r. na reprezentatywnej, losowo-kwotowej próbie 1000 Polaków, którzy ukończyli 15 lat.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Rekordowo dobre nastroje społeczne Polaków, skłonność do zakupów na najwyższym poziomie

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Mieszko
Polska skończy jak Grecja mam nadzieje że za mojego życia zbankrutuje .
Pisowski prezes NBP drukuje na potęge zlotówki nawet nowy banknot 500 złotych wprowadzili do obiegu.
Inflacja pożera oszczędnosći wszystko jest na kredyt.
10 11
odpowiedź
User
Do Mieszka
Chłopie, ogarnij się, bo wychodzisz na głąba. Od kilkunastu miesięcy ECB drukuje euro z prędkością 60-80 mld/miesiąc, ale nikogo to nie rusza, ba euro akurat idzie w górę. A gospodarka w Polsce ma się najlepiej od lat i po prawdzie przydaje się obecna inflacja po paru latach deflacji.
8 9
odpowiedź
User
miś społeczny
To się skończy za rok, za dwa. Na skutek brexitu wybuchnie wojna handlowa pomiędzy UE a UK i Polska niestety oberwie najbardziej. W 2019 roku bezrobocie znów osiągnie wartość dwucyfrową. I tu nie będzie winy PiS. Po prostu taki jest cykl. A poziomu zarobków zachodnich to i za 100 lat nie osiągniemy, jeżeli średnio co 4 lata będzie nas dołowało spowolnienie gospodarcze.
8 8
odpowiedź