SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Relacja długu publicznego do PKB w 2011 r. poniżej 54 proc.

Relacja długu publicznego do Produktu Krajowego Brutto (PKB) w 2011 roku wyniesie poniżej 54%, poinformował wiceminister finansów, Dominik Radziwiłł.

Relacja długu publicznego do PKB w 2011 r. poniżej 54 proc.

"Według dostępnych obecnie danych stosunek długu publicznego do PKB w 2011 r. wyniesie poniżej 54%. Jest to pochodną kursu walutowego oraz szacowanego na bieżący rok wzrostu PKB" - powiedział Radziwiłł na konferencji prasowej.

W piątek Narodowy Bank Polski (NBP) ustalił w piątkowym fixingu kurs euro na poziomie 4,4168 zł, a dolara na 3,4174 zł. Kursy te posłużą m. in. do obliczenia wielkości polskiego długu publicznego. Gdyby okazało się, że relacja długu publicznego do PKB przekroczyła konstytucyjny próg ostrożnościowy 55%, konieczne byłoby zrównoważenie budżetu.

Wiceminister Radziwiłł dodał także, że resort finansów nie przewiduje zmian w założeniach dotyczących przyszłorocznego poziomu długu publicznego oraz pozostałych wskaźników zapisanych w budżecie, czy strategii zarządzania długiem.

Według danych MinFin kwota państwowego długu publicznego (PDP) na koniec 2010 r. wyniosła 747.906,3 mln zł, a w relacji do PKB - 52,8%. Z kolei zadłużenie sektora instytucji rządowych i samorządowych wg metodologii unijnej (tzw. general government) na koniec 2010 r. wyniosła 776.820,8 mln zł, a w relacji do PKB 54,9% PKB.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Relacja długu publicznego do PKB w 2011 r. poniżej 54 proc.

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl