SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Szef KRRiT sprawdzi reportaż TVN24 o Janie Pawle II. Postępowanie wszczął z urzędu

Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Maciej Świrski podjął postępowanie wyjaśniające w sprawie głośnego reportażu Marcina Gutowskiego w TVN24 o Janie Pawle II i przypadkach pedofilii. Podkreśla, że wszczął je z urzędu, zaraz po emisji materiału.

Maciej Świrski (fot. KRRiT)Article

- Zaraz po emisji filmu „Franciszkańska 3" wszcząłem postępowanie wyjaśniające z urzędu i wezwałem spółkę TVN do niezwłocznego przesłania wyemitowanego materiału - poinformował Maciej Świrski w komunikacie na profilu twitterowym Krajowej Rady Radiofoii i Telewizji.

Zaznaczył, że do Krajowej Rady „wpływają liczne skargi w związku z tą audycją, a ich liczba nadal rośnie”.

Reportaż TVN24 o Janie Pawle II z milionem widzów, za darmo na TVN24 GO

Premierowo reportaż Marcina Gutowskiego „Franciszkańska 3” został pokazany 6 marca na antenie TVN24 w programie „Czarno na białym”. Gutowski zajął się okresem, w którym Karol Wojtyła, przed wyborem w 1978 roku na papieża, przez dwie dekady był kolejno biskupem i arcybiskupem krakowskim.

Dziennikarz rozmawiał z ofiarami księży pedofilów służących wówczas w tym regionie. Szczegółowo opisano przypadki trzech kapłanów: Bolesława Sadusia, Eugeniusza Surgenta i Józefa Loranca oraz zarzuty pojawiające się w książce Ekke Overbeeka "Maxima Culpa. Jan Paweł II wiedział".

Według danych Nielsena na antenie TVN24 materiał obejrzało prawie 1,1 mln widzów. Stacja zanotowała średnio 8,2 proc. udziału w rynku w grupie ogólnej i 5,6 proc. w grupie komercyjnej 16-49. W zeszły weekend reportaż został bezpłatnie udostępniony na platformie subskrypcyjnej TVN24 GO.

Skargę na reportaż szykuje PiS

Reportaż skrytykowało wielu polityków Zjednoczonej Prawicy, twierdząc, że jest nierzetelny, oparty jedynie na dokumentach SB. W czwartek posłowie przyjęli zaproponowaną przez PiS i PSL uchwałę o ochronie dobrego imienia Jana Pawła II, a MSZ zaprosił na rozmowę ambasadora USA w Polsce (grupa TVN od ośmiu lat ma amerykańskiego właściciela, obecnie należy do Warner Bros. Discovery).

Premier Mateusz Morawiecki powiedział w sobotę, że materiał TVN24 o Janie Pawle II to „pseudo reportaż”, a „niszczenie wizerunku Jana Pawła II jest aktem barbarzyńskim”. - Wierzę w to, że to przełoży się na wynik wyborczy dla drugiej strony. Dla Platformy Obywatelskiej, bo TVN i PO to jedno - podkreślił.

We wtorek sekretarz generalny PiS Krzysztof Sobolewski zapowiedział złożenie skargi na reportaż. - Przymierzamy się do tego, aby złożyć skargę do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji na działania TVN w tej sprawie, tego paszkwilu, bo trudno to nazwać materiałem reporterskim - powiedział w radiowej Jedynce. Zwrócił uwagę, że "eksperci ten paszkwil zrównali z ziemią". - Na pewno ten paszkwil nie zostanie sam sobie pozostawiony, będzie na pewno też z naszej strony interwencja - oświadczył.

Do zeszłego czwartku Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji dostała 14 skarg na reportaż. Oceniano w nich, że materiał jest nierzetelny, godzi w dobre imię i autorytet Jana Pawła II oraz obraża uczucia religijne..

Fala krytyki na reportaż spadła w mediach sprzyjających władzy, podkreślając też „esbeckie korzenie” telewizji TVN. Takie tezy powtarzano m.in. codziennie w TVP Info i „Wiadomościach”.

„Fakty” TVN odpowiedziały na krytykę

Do tych zastrzeżeń odniósł się w czwartek Grzegorz Kajdanowicz w głównym wydaniu „Faktów” TVN. - Reportaż „Franciszkańska 3” jest efektem wielomiesięcznej pracy, opartej na wieloźródłowych dokumentach, relacjach świadków i - co najważniejsze - daje głos samym ofiarom. Przeszedł kilkuetapową weryfikację i powstał zgodnie z najwyższymi standardami dziennikarskimi - stwierdził.

- Rolą niezależnych i rzetelnych mediów jest pokazywać fakty, nawet jeśli są one bolesne i trudne do przyjęcia. Każdy z Państwa może reportaż samodzielnie ocenić, jest on dostępny w TVN24 GO - dodał.

Natomiast Beata Biel, szefowa internetowych treści premium w TVN, opublikowała spot, w którym Marcin Gutowski opowiada o pracy nad reportażem.

Świrski chce ukarać TVN za reportaż o komisji smoleńskiej

Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji prowadzi już postępowanie z urzędu w sprawie ukarania TVN za inny reportażu z „Czarno na białym” w TVN24 - „Siła kłamstwa” Piotra Świerczka. W materiale, wyemitowanym we wrześniu, opisano, że podkomisja smoleńska Antoniego Macierewicza nie uwzględniała danych przeczących tezie o wybuchu jako przyczynie katastrofy w Smoleńsku.

Zdaniem szefa KRRiT w reportażu naruszono dwa przepisy z art. 18 ustawy o radiofonii i telewizji: ust. 1 („audycje lub inne przekazy nie mogą propagować działań sprzecznych z prawem, z polską racją stanu oraz postaw i poglądów sprzecznych z moralnością i dobrem społecznym, w szczególności nie mogą zawierać treści nawołujących do nienawiści lub dyskryminujących ze względu na rasę, niepełnosprawność, płeć, wyznanie lub narodowość”) i ust. 3 („Audycje lub inne przekazy nie mogą sprzyjać zachowaniom zagrażającym zdrowiu lub bezpieczeństwu oraz zachowaniom zagrażającym środowisku naturalnemu”).

Na początku stycznia TVN skierował do KRRiT wniosek o umorzenie postępowania, podkreślając, że nie zgadza się ze stawianymi w tej sprawie zarzutami, a w przypadku nałożenia grzywny skieruje sprawę do sądu. Natomiast w połowie stycznia nadawca przekazał szczegółową odpowiedź na 72 zastrzeżenia, które wobec reportażu przedstawił Antoni Macierewicz w pismach do KRRiT. Sprawa stanęła na jednym z posiedzeń KRRiT, lecz wówczas Świrski nie zgodził się na propozycję prof. Tadeusza Kowalskiego, żeby przyjąć uchwałę o umorzeniu postępowania w sprawie kary dla TVN.

Dołącz do dyskusji: Szef KRRiT sprawdzi reportaż TVN24 o Janie Pawle II. Postępowanie wszczął z urzędu

22 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Brawo!
Brawo KRRiT!
odpowiedź
User
Polak
Prawda w oczy kole
odpowiedź
User
Adam K
PO i TVN, to jedno? Chyba tam się Panu Premieru trochę w głowie pomieszało...
odpowiedź