SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Rusza serwis reporterów śledczych Frontstory.pl

W czwartek startuje serwis Frontstory.pl (Fundacja Reporterów). Ma być pierwszą w Polsce redakcją, która stawia wyłącznie na dziennikarstwo śledcze. „Dziś na wielomiesięczne, międzynarodowe śledztwa, czyli tzw. cross-border journalism, nie stać komercyjnych redakcji. Chcemy wypełnić tę lukę” - mówi redaktor naczelny Wojciech Cieśla.

Article

Misją Frontstory.pl jest propagowanie wiarygodnego i jakościowego dziennikarstwa. Serwis ma być pierwszym w kraju tego typu miejscem poświęconym reportażom śledczym z użyciem nowoczesnych technik dziennikarstwa. Publikowane przez niego śledztwa są prowadzone przez multidyscyplinarne zespoły, w skład których oprócz dziennikarzy wchodzą researcherzy OSINT (biały wywiad) i analitycy danych.

Kto stoi za projektem

Za projektem stoi utrzymująca się z grantów Fundacja Reporterów. Poprzez wydawcę serwis należy do sieci Global Investigative Journalism Network (GIJN) i Organized Crime and Corruption Reporting Project (OCCRP). Współpraca z tą ostatnią ma pozwolić na uczestnictwo w międzynarodowych projektach śledczych, dotyczących przestępczości zorganizowanej czy korupcji na najwyższych szczeblach.

„Na FRONTSTORY.PL będziemy publikować historie bez podsycania emocji, podając dane, do których dotarcie zajmuje więcej czasu niż regularny cykl wydawniczy. Dziś na wielomiesięczne, międzynarodowe śledztwa, czyli tzw. cross-border journalism, nie stać komercyjnych redakcji. Chcemy wypełnić tę lukę – nasz niekomercyjny profil powoduje, że FRONTSTORY.PL może sięgać po najtrudniejsze tematy, także te międzynarodowe, wymagające odkrywania faktów daleko poza Polską” - mówi Wojciech Cieśla, naczelny serwisu, założyciel Fundacji Reporterów.

W serwisie publikowane będą śledztwa własne zespołu, tłumaczenia reportaży powstałych w ramach OCCRP oraz regionalnej sieci VSquare (Europa Centralna). Znajdzie się tu także archiwum tekstów autorów Fundacji Reporterów, publikowanych w polskich i zagranicznych mediach.

Czytaj też: Fundacja Reporterów oskarża agencję R4S o używanie farmy trolli w kampanii Coca-Coli. "Zleciliśmy audyt"

Fundacja Reporterów to założona w 2010 roku organizacja non-profit z siedzibą w Warszawie zajmująca się dziennikarstwem śledczym w Polsce i Europie Środkowej. Misją organizacji jest rozwój dziennikarstwa śledczego i publikowanie dziennikarskich śledztw w interesie publicznym. Fundacja prowadzi również VSquare, regionalną platformę do współpracy z niezależnymi organizacjami dziennikarskimi z państw Wyszehradu

Dołącz do dyskusji: Rusza serwis reporterów śledczych Frontstory.pl

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Anna
Kciuki trzymam. Świetni reporterzy, duży potencjał. Byle zapału i kasy nie zabrakło. Bo tematów na pewno nie zabraknie 🤷🏼‍♀️
odpowiedź