SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

„Resortowe dzieci” z Jackiem Żakowskim wycofane z księgarń

Sąd Okręgowy w Warszawie zakazał na rok publikacji książki „Resortowe dzieci. Media” z wizerunkiem Jacka Żakowskiego na okładce. Książka z zaklejoną twarzą dziennikarza pozostaje w sprzedaży.

Article

Jacek Żakowski pozew przeciw spółce Fronda, wydawcy książki, złożył pod koniec grudnia ub.r. (przeczytaj o tym więcej). Jak podał portal Niezalezna.pl, sąd w wyroku uwzględnił żądanie zabezpieczenia powództwa przez dziennikarza polegające na tym, by nie rozpowszechniać „Resortowych dzieci” z jego wizerunkiem na okładce.

W innych częściach sąd odrzucił pozew Żakowskiego. Przypomnijmy, że dziennikarz domagał się też od Frondy zadośćuczynienia w wysokości 20 tys. zł oraz dołączenia do egzemplarzy „Resortowych dzieci” komunikatu: „Umieszczenie na okładce książki wizerunku pana Jacka Żakowskiego może naruszyć jego dobra osobiste ze względu na to, że żadne fakty nie uzasadniają przypisania mu cech objętych tytułem książki”.

Postanowienie sądu nie jest prawomocne i obu stronom przysługuje od niego odwołanie.

>>> Dorota Kania o pozwie Jacka Żakowskiego: Jego żądania są cenzurą. Reprezentuje tamtą mentalność ludzi

Książka „Resortowe dzieci. Media” pojawiła się na rynku 10 grudnia br. Jej autorami są dziennikarze „Gazety Polskiej” i „Gazety Polskiej Codziennie”: Dorota Kania, Maciej Marosz i Jerzy Targalski. Na okładce - oprócz Żakowskiego - znaleźli się Monika Olejnik, Adam Michnik, Zygmunt Solorz-Żak, Tomasz Lis, Janina Paradowska, Jerzy Baczyński oraz Robert Kwiatkowski.

>>> W "Resortowych dzieciach" brakuje prawicowych dziennikarzy. Dorota Kania: kryterium było inne

W książce oprócz nich opisano m.in. Daniela Passenta, Ernesta Skalskiego, Aleksandra Kwaśniewskiego, Krzysztofa Teodora Toeplitza i Mariusza Waltera. Bohaterowie zostali przedstaweni jako dzieci wychowane w rodzinach działaczy i funkcjonariuszy Komunistycznej Partii Pracy, PZPR, Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego oraz SB. „Doskonale ustawione potem w życiu, dzięki koneksjom, a potem pieniądzom i „grubej kresce”. Czasem, choć wywodzą się z niekomunistycznych środowisk, związane ideologicznie oraz materialnie z byłą władzą i bezpieką” - czytamy w opisie.

Wydawnictwo Fronda podaje, że do księgarń w całej Polsce sprzedano 30 tys. egzemplarzy „Resortowych dzieci” , zamówiono też 20 tys. egzemplarzy dodruku.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: „Resortowe dzieci” z Jackiem Żakowskim wycofane z księgarń

24 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Yogidługonogi
Dziwię się, że w ogóle ktokolwiek samodzielnie myślący chce kupić książkę napisaną przez osobę, która sama wprost przyznaje, że wybrała na "bohaterów" tylko te osoby, których po prostu nie lubi ( z powodu różnicy poglądów itp.)
Ale jak widać, ludzi myślących samodzielnie ubywa z roku na rok. Szczególnie po prawej stronie...
odpowiedź
User
art
W empiku z weekend nie było ani jednego egzemplarza, pomimo tego, że książka jest na 1 miejscu bestsellerów. A sprzedało się już podobno 110 000 sztuk.
83 29
odpowiedź
User
olo
patrze po tych nazwiskach "oprocz" i widze samych inteligentnych ludzi,
moze to tez jest tajemnica sukcesu ?
22 67
odpowiedź
User
mic
Co wy piszecie? Sąd wydał postanowienie o zabezpieczeniu, to nie ma nic wspólnego z wyrokiem i oddaleniem żądań pozwu. Proces w takiej sprawie jest raczej z reguły długotrwały i bardzo mozolny, a wniosek o zabezpieczenie składa się właśnie by zabezpieczyć swoje żądania. Trochę moglibyście się dokształcić a nie takie bzdury piszecie.
71 11
odpowiedź
User
Pop
^ 110 000 to nakład tej książki, a nie liczba sprzedanych egzemplarzy.
20 63
odpowiedź