SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Rigamonti, Samcik i Radziwinowicz z szansą na Nagrodę im. Dariusza Fikusa

Kapituła Nagrody im. Dariusza Fikusa za dziennikarstwo najwyższej próby wybrała laureata tegorocznej edycji. Jego nazwisko zostanie ogłoszone 25 marca br. podczas specjalnej gali.

W tym roku do nagrody zgłoszono 59 publikacji autorstwa 42 dziennikarzy. W głosowaniu kapituły wyłoniono trójkę finalistów, którymi są: Magdalena Rigamonti („Wprost”) za cykl wywiadów, a w tym za nowe spojrzenie na tematy i bycie dla rozmówców partnerem, Maciej Samcik („Gazeta Wyborcza”) za publikacje demaskujące nieprawidłowości w działaniach banków i innych instytucji finansowych wobec klientów oraz Wacław Radziwinowicz („Gazeta Wyborcza”) cykl reportaży o przygotowaniach do igrzysk olimpijskich w Soczi, które ukazują rozmach i arogancję władzy przy realizacji tego przedsięwzięcia.

Nazwisko laureata tegorocznej Nagrody im. Dariusza Fikusa zostanie ogłoszone podczas uroczystej gali, która odbędzie się we wtorek 25 marca w Warszawie.

Kapituła zdecydowała także o przyznaniu Nagrody Specjalnej. Otrzymała ją Ewa Wilk z tygodnika „Polityka” za stworzenie szkoły reportażu „Polityki” łączącej warsztat reporterski, analityczny i publicystyczny.

W skład kapituły wchodzą: Jerzy Baczyński („Polityka”), Bogusław Chrabota  („Rzeczpospolita”), Paweł Fąfara („Polska The Times”), Łukasz Fikus (syn Dariusza Fikusa), Piotr Gabryel („Do Rzeczy”), Sylwester Latkowski („Wprost”), Marcin Lewicki (Press Club Polska), Piotr Mucharski („Tygodnik Powszechny”), Piotr Pacewicz („Gazeta Wyborcza”) oraz Jadwiga Sztabińska („Dziennik Gazeta Prawna”).

Nagroda im. Dariusza Fikusa jest przyznawana za artykuły wydrukowane w jęz. polskim i w polskiej prasie w poprzednim roku.

Dariusz Fikus od 1989 r. był redaktorem naczelnym „Rzeczpospolitej”, dwa lata później objął stanowisko prezesa wydającej gazetę Presspubliki. Obie funkcje pełnił do śmierci w 1996 r. Od 1998 r. nagrody jego imienia przyznawała redakcja „Rzeczpospolitej”. Pod koniec lipca 2009 r. dzieci Dariusza Fikusa cofnęły tej gazecie pozwolenie na posługiwanie się ich nazwiskiem przy przyznawaniu nagrody. Od 2011 roku właścicielem nagrody jest rodzina Fikusa, a współorganizatorem konkursu Press Club Polska. Na nagrodę składa się dyplom oraz 10 tys. złotych.

Dołącz do dyskusji: Rigamonti, Samcik i Radziwinowicz z szansą na Nagrodę im. Dariusza Fikusa

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
mel w
Rigamonti powinna dostać tę nagrodę. Jej wywiady sa świetne. Całe. Nie tylko te kawałki, które trafiają do internetu
odpowiedź
User
Fikus zza grobu
A całą pracę szanowna trójka wykonuje na śmieciówkach za 500 zł. Tyle dostaje się za tekst we Wprost jeśli zapłacą, bo często nie płacą. W Wyborczej Radziwinowicz za 1500 złotych brutto na śmieciówce sam sobie opłaca loty do Sroczi, hotele, ubezpieczenie. Samcik jest świetny, ale jak by nie pracował w redakcji, to jego ZA DOBRE teksty leżałyby miesiącami, aż by się zdezakualizowały, nikt by ich potem nie opublikował i musiałby dorabiać jako kasjer w Tesco, lub za publikację dostałby na śmieciówce połowę honorarium z tego co uzgodniono. Kiedy będzie nagroda dla tych co na śmieciówkach pracują?
odpowiedź
User
Haha
Nagroda Fikusa dla naczelnej hieny prasy. Doskonałe.
odpowiedź