SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Ringier Axel Springer Polska z mniejszymi przychodami, ale większym zyskiem. Już 49 proc. wpływów z reklam internetowych

W ub.r. Ringier Axel Springer Polska zanotował spadek przychodów sprzedażowych o 6,5 proc. do 592,27 mln zł, a jego zysk netto wzrósł z 6,02 do 28,4 mln zł. Zmalały wpływy ze sprzedaży prasy i reklam w niej, a wpływy z reklam internetowych wzrosły o 2 proc. W firmie pracowało 1,4 tys. osób - wynika z analizy portalu Wirtualnemedia.pl.

fot. materiały prasoweArticle

Przychody Ringier Axel Springer Polska ze sprzedaży prasy zmniejszyły się w ub.r. o 4,5 proc. do 139,43 mln zł, a z reklam prasowych - o 9 proc. do 58,31 mln zł.

W sprawozdaniu złożonym w KRS firma wyliczyła, że w ub.r. zmalała średnia sprzedaż wszystkich jej najważniejszych tytułów prasowych: „Faktu” i 9,3 proc. do 215,5 tys. egz., „Newsweek Polska” o 14,1 proc. do 73,2 tys. egz., „Auto Świata” o 13,8 proc. do 44,8 tys. egz., „Przeglądu Sportowego” o 12,4 proc. do 20,9 tys. egz., „Komputer Świata” o 6,7 proc. do 28,7 tys. egz., a „Forbesa” o 3,5 proc. do 19,6 tys. egz.

49 proc. wpływów z reklam internetowych, mniej z e-commerce

Za to przychody Ringier Axel Springer Polska z reklam internetowych zwiększyły się o 2 proc. do 290,94 mln zł, a ich udział w łącznych wpływach firmy - z 45 do 49,1 proc.

Do wydawnictwa należy portal Onet.pl kupiony w 2012 roku od TVN (25 proc. udziałów dokupiono w 2017 roku), serwisy tytułów prasowych oraz inne witryny tematyczne (m.in. vod.pl, Business Insider Polska, Sympatia, Noizz.pl).

Od kilku la w serwisie „Newsweeka” wprowadzono subskrypcyjny system płatnego dostępu do treści. Jesienią ub.r. podobna oferta pojawiła się na Forbes.pl, a na początku sierpnia br. - na Fakt.pl.  W sprawozdaniu RASP nie wyszczególniono, ile wyniosły przychody z opłat od internautów.

Firma ma też księgarnię internetową Literia.pl, oferuje płatne usługi na vod.pl i Sympatii, a w ostatnich latach kupiła kilka platform z usługami internetowymi: NK.pl z grami online, porównywarki Skapiec.pl i Opineo.pl, lokalizator Jakdojade.pl i serwis z ogłoszeniami o pracę No Fluff Jobs.

Przychody RASP ze sprzedaży towarów i produktów zmalały rok do roku z 47,94 do 39,87 mln zł, a pozostałe przychody sprzedażowe (zaznaczono, że to wpływy to przychody z serwisów tematycznych, z pośrednictwa w transakcjach internetowych i z platform technologicznych) - z 90,85 do 63,72 mln zł.

Jesienią ub.r. wydawnictwo wprowadziło nową strukturę swojej działalności w internecie opartą na pięciu obszarach strategicznych. Ich dyrektorami zostali Marta Badurek-Pietniczka, Martyna Majchrzak, Tomasz Gaweł, Mateusz Łukianiuk i Jerzy Gulczyński.

1,4 tys. pracowników, 159 mln zł na pensje

Po stronie kosztów Ringier Axel Springer Polska największą pozycją są usługi obce - wydatki w tym zakresie zmalały rok do roku z 258,03 do 253,41 mln zł. Z kolei koszty pracownicze zmniejszyły się minimalnie - ze 159,75 do 159,39 mln zł.

W ub.r. w firmie pracowało średnio 1 392 pracowników etatowych, o 70 więcej niż rok wcześniej. Zarząd zarobił 5,54 mln zł, wobec 6,09 mln zł w 2018 roku.

Koszty amortyzacji spadły z 78,92 do 77,39 mln zł, wydatki na zużycie energii i materiałów - z 58,64 do 44,02 mln zł, a wartość sprzedanych towarów - z 30,76 do 27,14 mln zł.

Natomiast pozostałe koszty operacyjne skurczyły się z 30,37 do 2,07 mln zł. W 2018 roku ich zdecydowaną większość stanowiła rezerwa w wysokości 29,73 mln zł, którą RASP zawiązał na zaległe należności od Ruchu (to równowartość należności, które kolporter miał wobec wydawcy na początku września 2018 roku, kiedy zaczynał przyspieszone postępowanie układowe). Co ciekawe, RASP ubezpieczył się na taką okoliczność i w grudniu 2018 roku dostał 5,3 mln zł odszkodowania za nieopłacone dostawy prasy dla Ruchu od stycznia do kwietnia 2018 roku.

Jesienią ub.r. sąd zatwierdził porozumienia układowe z wierzycielami, wypłatę środków wstrzymują jeszcze skargi złożone przez niektórych wydawców. RASP jest grupie tych większych, którym Ruch spłaci 15 proc. zaległych należności.

Zysk w górę, w całości na kapitał zapasowy

Brak w ub.r. podobnego obciążenia co rezerwa związana z Ruchem i dużo lepszy wynik z podatku dochodowego (3,28 mln zł wpływów wobec 10,36 mln zł kosztów rok wcześniej) sprawiły, że w górę poszły wyniki rentowności Ringier Axel Springer Polska.

Zysk operacyjny zwiększył się z 14,26 do 23 mln zł, zysk brutto - z 16,38 do 25,12 mln zł, a zysk netto - z 6,02 do 28,4 mln zł.

W 2018 roku Ringier Axel Springer Polska połączył się poprzez przejęcie z 8 spółkami powiązanymi, m.in. Onetem i Onet Holding. - Dzięki przeprowadzonej reorganizacji, Ringier Axel Springer Polska osiągnęła w 2019 roku szereg korzyści takich jak poprawa efektywności prowadzonej działalności gospodarczej, szybsza reakcja na zmiany rynkowe, oszczędności finansowe, usprawnienie zarządzania przepływami pieniężnymi, eliminacja transakcji wewnątrzgrupowych - wyliczono w sprawozdaniu firmy.

Jedynym udziałowcem RASP jest Ringier Axel Springer Media. Pod koniec lipca zdecydował, że zeszłoroczny zysk netto polskiej spółki w całości zostanie przekazany na jej kapitał zapasowy.

Na koniec ub.r. Ringier Axel Springer Polska na rachunkach bankowych miał 53,15 mln zł, wobec 85,6 mln zł rok wcześniej.

70 mln zł pożyczek dla właściciela

W sprawozdaniu podano, że Ringier Axel Springer Polska udzielił swojemu właścicielowi dwóch pożyczek: 30 mln zł w grudniu ub.r. i 40 mln zł w drugiej połowie lutego br. Termin spłaty obu wyznaczono na 30 czerwca.

Wiosną 2018 roku Ryszard Pieńkowski kupił od RASP pozostałe 49 proc. udziałów spółki Infor Biznes wydającej „Dziennik Gazetę Prawną”. Na koniec 2018 roku RASP miał należności z tej sprzedaży wynoszące 1,48 mln zł, a rok później - 246 tys. zł.

Na początku br. Ringier Axel Springer Polska sprzedał Netii za 34 mln zł centrum danych w Krakowie. - Obecnie przenosimy nasze systemy do innego rozwiązania technicznego (rozwiązanie chmurowe), które jest zgodne z rozwojem i strategią naszej firmy - przekazała portalowi Wirtualnemedia.pl Agnieszka Skrzypek-Makowska, menedżer ds. komunikacji w RASP.

W 2018 roku wydawnictwo zaczęło migrację swojej infrastruktury internetowej do Amazon Web Services. - Po migracji większości platform technologicznych i dostosowaniu środowiska do przyjęcia pierwszych produktów i klientów wewnętrznych w 2019 roku przeszliśmy do fazy migracji głównych produktów firmy - opisało w sprawozdaniu.

RASP przejmuje i zwalnia

W br. Ringier Axel Springer Polska zrealizował kolejne przejęcia internetowe. Pod koniec lutego br. kupił od Polska Press Grupy serwis ogłoszeniowy Gratka.pl, a pod koniec kwietnia w ramach wezwania do sprzedaży za 66,1 mln zł kupił 79 proc. akcji firmy MZN Property wydającej serwisy z ogłoszeniami nieruchomości i oferującej usługi dla tej branży.

Potem dokupił jeszcze walory MZN Property i wprowadził do jego władz swoich menedżerów, a w połowie lipca spółka złożyła do KNF wniosek o wycofanie jej akcji z giełdy.

Z kolei działalność prasowa i reklamowa RASP wiosną mocno ucierpiała wskutek epidemii koronawirusa. Najwięcej stracił „Przegląd Sportowy”, bo od połowy marca do połowy maja nie odbywały się prawie żadne wydarzenia sportowe.

RASP, podobnie jak kilku innych czołowych wydawców prasowo-internetowych, zdecydował się na redukcję zatrudnienia. W połowie maja podpisał z działającymi w firmie związkami zawodowymi porozumienie określające warunki zwolnień grupowych, w ramach których do końca czerwca pożegnał się z ok. 90 pracownikami.

W sprawozdaniu wydawnictwa zwrócono uwagę, że wskutek epidemii w gospodarce pojawiło się dużo niepewności. - Strach, rosnąca liczba zachorowań, wprowadzane ograniczenia administracyjne z całą pewnością wpłyną na zachowania konsumentów, przedsiębiorców - w tym reklamodawców. Sytuacja jest wyjątkowa i obecnie trudno jest oszacować, czy doprowadzi do recesji czy znaczącego wyhamowania tempa rozwoju - napisano.

Dołącz do dyskusji: Ringier Axel Springer Polska z mniejszymi przychodami, ale większym zyskiem. Już 49 proc. wpływów z reklam internetowych

6 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
poPO
RASP Polska pożyczył swojemu właścicielowi 70 mln. zł. z dochodu 28 mln zł. Ucieczka przed dekoncentracją mediów??
odpowiedź
User
4U
tak właśnie niemieckie media nas wyzyskukują


Ktoś ci każe kupować ich wydawnictwa?
Wyzyskują mnie media państwowe bo muszę za nie płacić chociaż nie korzystam.
odpowiedź
User
Marketer
Onet kupiony za ponad miliard zł, największa gazeta(Fakt) i poważne czasopisma (Newsweek, Forbes, Auto Świat) łącznie zrealizowały 23 mln zł zysku operacyjnego. Księgowy dorzucił 77 mln zł amortyzacji (kapitalizując cześć kosztów typowo operacyjnych np. czynszów) i podbił wynik EBITDA do 100 mln zł, czyli samodzielnie odpowiada za 3/4 wyników spółki. Dać mu wysoką premię, reszta do domu!
odpowiedź