SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

W Ringier Axel Springer Polska powstał trzeci związek zawodowy, chce walczyć o likwidację "śmieciówek"

Przy wydawnictwie Ringier Axel Springer Polska ukonstytuowała się Komisja Tymczasowa OZZ Inicjatywa Pracownicza. Chce m.in. chronić pracowników przed zwolnieniami i walczyć o likwidację śmieciowych umów. To trzeci związek zawodowy w firmie. - Liczę, że współpraca będzie przebiegać podobnie, jak z pozostałymi związkami - komentuje Monika Remiszewska, dyrektor personalna w RASP.

fot. materiały prasoweArticle

W ciągu trzech miesięcy Komisja Tymczasowa przekształcić się ma w Komisję Zakładową, jednak już teraz ma możliwość działania zgodnie ze wszystkimi ustawowymi uprawnieniami.

- Naszymi podstawowymi celami są ochrona praw pracowników, obrona przed zwolnieniami, poprawa wynagrodzeń, dbanie o przejrzystość i sprawiedliwość systemu wynagrodzeń, premii, awansów, a także kar dyscyplinarnych, ale także wprowadzenie możliwości przechodzenia z umów śmieciowych na umowy o pracę dla każdego pracownika - deklarują członkowie nowego związku.

Chcą także walczyć o wprowadzenie dodatkowego wynagrodzenia za wykonywanie obowiązków zawodowych w dni ustawowo wolne od pracy, w nocy oraz po godzinach oraz o dostosowanie organizacji pracy i liczby zatrudnionych osób do stawianych zespołom wymagań.

Związkowcy chcą być anonimowi

Nie wiadomo, kto tworzy nową organizację, jej członkowie chcą zachować anonimowość. - Nasza komisja do czasu zebrania członków wyłoniła tymczasowy Komitet Założycielski, który nie ma przewodniczącego, na tym etapie nie mamy również wyznaczonej osoby do kontaktu z mediami. Wszystkie decyzje - także w kwestii komunikacji - chcemy podejmować demokratycznie - informują portal Wirtualnemedia.pl.

- W najbliższym czasie zwołamy walne zebranie członków, na którym wyłonimy władze oraz wypracujemy wspólnie szczegółowe kierunki działania związku - zapowiadają.

Ile osób wchodzi w skład nowej organizacji? Tego członkowie także nie zdradzają. - W skład samej komisji weszło więcej członków, niż wymaga tego ustawa. Dziś wysłaliśmy informację do pracowników firmy, która również spotkała się ze sporym odzewem, co nas bardzo cieszy - czytamy w nadesłanej nam odpowiedzi. Zgodnie z ustawą o związkach zawodowych uprawnienia zakładowej organizacji związkowej przysługują organizacji zrzeszającej co najmniej 10 członków będących pracownikami.

Zarząd liczy na dobrą współpracę

Członkowie nowej organizacji podkreślają, że w ich mniemaniu funkcjonowanie związków zawodowych w tak dużej organizacji, jaką jest RASP, jest niezwykle istotne. - Chcemy, aby pracownicy mieli większy wpływ na kierunek rozwoju firmy. Chcemy także dbać o ich prawa - tak jak podkreślaliśmy - w m.in. zakresie płac, warunków zatrudniania oraz warunków pracy - informują związkowcy.

To już trzecia związkowa organizacja działająca przy Ringier Axel Springer Polska. - W naszej firmie od dawna działają związki zawodowe. Traktujemy się po partnersku i współpracujemy w wielu kwestiach istotnych dla pracowników. Liczę, że współpraca z nowym związkiem będzie przebiegać podobnie - komentuje dla portalu Wirtualnemedia.pl Monika Remiszewska, dyrektor personalna w spółce.

Nowy związek zawodowy także w Agorze

Wiosną ub.r. związkowcy prowadzili rozmowy z władzami Ringier Axel Springer Polska na temat grupowych zwolnień ok. 6 proc. załogi. Ostatecznie w maju zarząd podpisał porozumienie ze stroną  związkową, w myśl której firma w ciągu kilku następnych tygodni rozstała się z ok. 90 osobami, zapewniając im dodatkowe świadczenia: osoby zatrudnione krócej niż dwa lata otrzymały trzymiesięczne wynagrodzenie, pracujące od 2 do 5 lat - czteromiesięczne, a te zatrudnione dłużej - pięciomiesięczne.

W maju 2020 także przy Agorze powstała Komisja Zakładowa OZZ Inicjatywa Pracownicza. Również przy tej spółce związkowcy zapowiadali od samego początku walkę o likwidację umów śmieciowych, wypłatę należnych nadgodzin czy kontynuację zamówień dla freelancerów. W zarządzie tej organizacji znalazł się Bartosz Józefiak.  Członkowie nowego związku przy RASP wskazują, ze właśnie ta inicjatywa pracowników Agory była dla nich impulsem do działania.

W 2019 r. Ringier Axel Springer Polska zanotował spadek przychodów sprzedażowych o 6,5 proc. do 592,27 mln zł, a jego zysk netto wzrósł z 6,02 do 28,4 mln zł. Zmalały wpływy ze sprzedaży prasy i reklam w niej, a wpływy z reklam internetowych wzrosły o 2 proc. W firmie pracowało 1,4 tys. osób.

Dołącz do dyskusji: W Ringier Axel Springer Polska powstał trzeci związek zawodowy, chce walczyć o likwidację "śmieciówek"

16 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Axelek
Ej ludzie! Po co wam umowy o pracę? Macie jogę, chór, fotele do masażu, kawę za dara w dizajnerskim chilloucie, a do tego wspierający uśmiech pięknego zagranicznego czif engejdżment oficera. Czego chcieć więcej? 😁
odpowiedź
User
Gremi
Znów Kraków myśli, że coś może :)
odpowiedź
User
grzegorz
A niedawno była krytyka polskiego Orlenu że przejmuje media. Bo wg niektórych, media w Polsce powinny być w rękach Niemców a nie Polaków. To macie swojego Axela Ringera.
odpowiedź