SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Duże zwolnienia w Ringier Axel Springer Polska. Jest porozumienie między zarządem a związkami zawodowymi

Działające w Ringier Axel Springer Polska związki zawodowe porozumiały się z kierownictwem firmy w kwestii grupowych zwolnień, zapowiedzianych przez spółkę dwa tygodnie temu. Zwolnienia mogą objąć nawet ponad 100 osób.

W czwartek doszło do kolejnego spotkania zarządu Ringier Axel Springer Polska i działających w firmie związków zawodowych. Jak się dowiedzieliśmy, zapadły pewne ustalenia, ale przedstawiciele związków nie chcieli mówić o szczegółach.

- W tej chwili nic nie możemy powiedzieć, ale będzie w tej sprawie jutro komunikat. O wszystkim najpierw muszą dowiedzieć się pracownicy - mówi Marcin Terlik, przedstawiciel Komisji Zakładowej OZZ Inicjatywa Pracownicza działającej przy RASP.

Wtóruje mu Mariusz Kotowski, przewodniczący NSZZ „Solidarność” w RASP. - Jutro prawdopodobnie będzie komunikat, ustaliliśmy wspólnie jako strona społeczna i zarząd, że na razie nie będziemy nic komentować publicznie - podkreśla.

11 października RASP poinformował w komunikacie o „o podjęciu konkretnych działań w reakcji na postępujące spowolnienie rynku i drastyczny wzrost kosztów”. Zarząd spółki zdecydował o redukcji zatrudnienia o 8 proc. (mogą objąć ponad 100 osób) i ograniczeniu kosztów.

Kierownictwo przystąpiło do rozmów z funkcjonującymi w firmie związkami zawodowymi (zgodnie z prawem pracy negocjacje mogą trwać do 20 dni). Pierwsze odbyło się tuż po ogłoszeniu decyzji, jeszcze we wtorek. Kolejne nie przyniosły jednak „porozumienia w kluczowych kwestiach”, jak mówił nam Marcin Terlik.

Związkowcy domagali się zmniejszenia liczby zwalnianych pracowników oraz podwyższenia odpraw dla osób, które będą rozstawać się z firmą. W obu sprawach nie chcieli mówić o konkretnych liczbach.

Poprzednie zwolnienia grupowe w RASP miały miejsce wiosną 2020 r. Wtedy z firmą rozstało się około 90 osób. Wówczas związkowcy wynegocjowali, że zwalniani pracownicy będą otrzymywali odprawy uzależnione od stażu pracy: osoby zatrudnione krócej niż dwa lata - trzymiesięczne wynagrodzenie, te pracujące od 2 do 5 lat - czteromiesięczne, a te zatrudnione dłużej - pięciomiesięczne. Ustalono, że staż pracy będzie obejmował nie tylko okres pracy na etacie, lecz także współpracy na umowach cywilnoprawnych.

Czytaj też: Związkowcy Polska Press rozmawiają z zarządem o dodatkach inflacyjnych

RASP zamyka Vod.pl, Literia.pl i papierowy „Auto Świat”

RASP poza informacją o zwolnieniach ogłosił, że od nowego roku zamyka papierowe wydanie tygodnika „Auto Świat” oraz serwisy Vod.pl i Literia.pl. „Przegląd Sportowy” będzie od 2023 roku ukazywał się tylko dwa razy w tygodniu.

Firma poinformowała też, że pracownicy od przyszłego roku mają przychodzić do pracy w biurze co najmniej dwa razy w tygodniu między wtorkiem a czwartkiem.

Na koniec 2021 roku liczba pracowników etatowych RASP wyniosła 1261, do tego dochodzą osoby zatrudnione na innego typu umowach. W ub.r. Ringier Axel Springer Polska przy wzroście przychodów o 20,8 proc. do 663,3 mln zł zwiększył zysk netto z 23 do 33,5 mln zł. Najmocniej urosły wpływy firmy z reklam internetowych.

Dołącz do dyskusji: Duże zwolnienia w Ringier Axel Springer Polska. Jest porozumienie między zarządem a związkami zawodowymi

24 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Jan
Brawa dla zarzadu. Brawa za odwazne decyzje. Zwolnienia sa niezbedne natychmiast. Tak samo jak obnizki pensji. Musimy lepiej byc przygotowani na nadchodzacy czas.
odpowiedź
User
Cy
Związki sprzedały 100 ludzi. 100 LUDZI!
odpowiedź
User
Jhny
Zwalniaja, zatem beda zatrudniac.
odpowiedź