SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Rozpoczęły się rozmowy między zarządem RASP a związkami

„Kilkukrotny wzrost cen energii i papieru” jest przyczyną szykowanych przez Ringier Axel Springer Polska zwolnień grupowych. Mogą one objąć 100 osób. Jeszcze we wtorek doszło do pierwszego spotkania zarządu firmy ze związkami zawodowymi w tej sprawie. Na razie jednak brak ustaleń. Nieoficjalnie wiadomo, że cięcia nie obejmą wszystkich zespołów.

Ringier Axel Springer Polska we wtorek poinformował, że podjął decyzję o redukcji zatrudnienia w firmie o 8 proc. i ograniczenia kosztów. W konsekwencji wzrostu cen energii i papieru od stycznia 2023 roku nie będzie ukazywało się papierowe wydanie tygodnika „Auto Świat”, z końcem grudnia br. zamknięte zostaną serwisy Vod.pl (może zostać sprzedany) i Literia.pl, a „Przegląd Sportowy” od przyszłego roku będzie ukazywał się tylko dwa razy w tygodniu (w poniedziałki i piątki).

Trudne kroki

Decyzje zostały pracownikom firmy ogłoszone podczas zorganizowanego o 12.00 spotkania online z zarządem spółki: prezesem Aleksandrem Kutelą oraz członkami zarządu Jovanem Proticem i Krzysztofem Stopą. - Poinformowano o nim zaledwie dwie godziny wcześniej - mówi nam pracownik RASP. - Spotkanie trwało maksymalnie 15 minut. Była mowa o tym, że zarząd zdecydował się podjąć trudne decyzje jak najszybciej, by ochronić firmę przed dalszymi konsekwencjami - mówi nasz rozmówca.

Spytaliśmy biuro prasowe RASP, czy zwolnienia obejmą cała firmę – w tym również dział reklamy, o ile wzrosły koszty energii i papieru, o których napisano w komunikacie oraz o to, czy RASP dostrzega obecnie kryzys na rynku reklamy.

- Odnotowaliśmy kilkukrotny wzrost cen energii i papieru. Zwolnienia dotyczą 8 proc. pracowników całej firmy – mówi Agnieszka Skrzypek-Makowska, kierowniczka komunikacji zewnętrznej spółki. - Nie będziemy komentować kwestii personalnych, a także obszarów firmy dotkniętych zwolnieniami. Obecnie przystępujemy do negocjacji ze związkami zawodowymi i kwestie, o które pan pyta, w pierwszej kolejności będą negocjowane ze związkami, a następnie z pracownikami, których one dotyczą – zaznacza.

Faktycznie, jak przekazał nam Mariusz Kotowski, przewodniczący NSZZ „Solidarność” w RASP, pierwsze spotkanie związków z zarządem odbyło się jeszcze we wtorek. - Jedyne, co mogę powiedzieć, to że bardzo nas smuci, iż firma podjęła decyzję o redukcji – dodał Kotowski (rozmawialiśmy przed spotkaniem).

- Jesteśmy po pierwszych rozmowach z zarządem, natomiast przed rozmowami z członkami naszego związku, dlatego nie mamy jeszcze ustalonego stanowiska. Wszystkie decyzje w związku podejmujemy demokratycznie, więc proszę poczekać - mówi Marcin Terlik, dziennikarz Onetu i przedstawiciel Komisji Zakładowej OZZ Inicjatywa Pracownicza działającej przy RASP.

Kotowski po spotkaniu napisał nam, że nie zapadły jeszcze żadne decyzje. - Umówiliśmy się na kolejne spotkania  - dodał. Jak w komunikacie podał RASP, zgodnie z prawem pracy rozmowy ze związkami będą trwały do 20 dni.

Ile osób może pożegnać się z pracą? Spółka nie podaje konkretnej liczby. Jeśli jednak przyjąć, że w RASP zatrudnionych na etatach w dalszym ciągu jest 1261 osób (tak wynika ze sprawozdania firmy za ub.r.), to 8 proc. z tej liczby daje prawie 101 osób. Ta liczba nie obejmuje pracujących na innych umowach niż etat.

- Nie wiadomo, kto i kiedy straci robotę - mówi anonimowo jeden z pracowników koncernu. Jak słyszymy, wszyscy czekają na ustalenia po rozmowach ze związkowcami. Z naszych informacji wynika, że są w firmie np. redakcje, w których żadnych zwolnień ma nie być.

Podobne zwolnienia grupowe firma przeprowadzała w 2020 roku, wtedy pracę miało stracić 80-90 osób, jak wynikało z naszych informacji – głównie zatrudnionych w wydawnictwie.

Większość wpływów z internetu

W ub.r. Ringier Axel Springer Polska przy wzroście przychodów o 20,8 proc. do 663,3 mln zł zwiększył zysk netto z 23 do 33,5 mln zł.

Zdecydowaną większość wpływów Ringier Axel Springer Polska osiągnął w internecie - do firmy należą m.in. serwisy Onet, Business Insider Polska, Plejada, Sympatia i witryny jej tytułów prasowych. W ub.r. przychody wydawcy z reklam internetowych zwiększyły się z 307,5 do 413,7 mln zł, ze sprzedaży towarów i produktów (także książek sprzedawanych w serwisie Literia) - z 23,5 do 35,1 mln zł, a wpływy określone jako pozostałe (z serwisów tematycznych, pośredniczenia w transakcjach internetowych i platform technologicznych) zmalały z 61,5 do 53,9 mln zł (w grafikach przy tekście kwoty są w tys. zł).

Na niewielkim plusie jest też pion prasowy wydawnictwa, obejmujący m.in. dzienniki „Fakt” i „Przegląd Sportowy” oraz magazyny „Newsweek”, „Forbes”, „Forbes Women”, „Auto Świat” i „Komputer Świat” (wersję drukowaną tego ostatniego tytułu zamknięto w połowie br.). Wpływy ze sprzedaży prasy zwiększyły się ze 117,7 do 120,6 mln zł, a z reklam prasowych - z 38,8 do 39,9 mln zł.

Pozostałe wpływy operacyjne RASP poszły w dół z 19,3 do 3,1 mln zł (w 2020 roku firma zainkasowała 13,2 mln zł ze sprzedaży Onet Data Center i dwóch działek w Krakowie).

W ub.r. Ringier Axel Springer Polska poniósł 277,5 mln zł kosztów usług obcych, wobec 236,4 mln zł w 2020 roku. Wydatki na wynagrodzenia poszły w górę ze 131,4 do 159 mln zł, na ubezpieczenia społeczne - z 26,3 do 30,2 mln zł, a na inne świadczenia pracownicze - z 9,9 do 11,3 mln zł. Liczba pracowników etatowych wydawnictwa zmniejszyła się z 1 332 do 1 261, to skutek m.in. zwolnień przeprowadzonych w połowie 2020 roku.

Dołącz do dyskusji: Rozpoczęły się rozmowy między zarządem RASP a związkami

7 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Prosto z Berlina
poszli porozmawiac o podwyżkach inflacyjnych, a dostali liczbę do odstrzału. Brawo Wy
odpowiedź
User
M
Właściciel RASP płaci podatki...w raju podatkowym :>
odpowiedź
User
Golik
Co to za związkowcy z Krakowa, o których nikt nigdy nie słyszał. To e Warszawie nie ma ludzi?
odpowiedź