SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Ringier Axel Springer przejmuje Onet.pl za 956,25 mln zł

TVN wniesie Grupę Onet.pl do spółki celowej, w której głównym akcjonariuszem będzie Ringier Axel Springer (RAS), poinformowała spółka w komunikacie. TVN otrzyma 956 mln zł w gotówce i 25% akcji spółki, do której wnosi swoje aktywa.

"Ringier Axel Springer Media AG, spółka joint venture należąca do Axel Springer AG i Ringier AG, podpisała porozumienie z TVN dotyczące przejęcia 75%. akcji w Grupie Onet.pl SA, spółce należącej do TVN. Cena zakupu to 956,25 mln zł (ok. 217,5 mln euro). Strony transakcji ustaliły wartość transakcji na poziomie 1.275 mln zł" - czytamy w komunikacie RAS.

Grupa TVN podała, że pierwszym krokiem we wdrożeniu partnerstwa będzie wniesienie przez TVN 100% udziałów w Onet do nowo utworzonej spółki, a w rozliczeniu otrzyma 956 mln zł w gotówce (ok. 217 mln euro) oraz 25% udziałów w tej spółce, w której udziały RAS wyniosą 75%.

"Wycena Onet wynikająca z transakcji wynosi ok. 1.275 mln zł. Strony uzgodniły wzajemne opcje sprzedaży i zakupu należących do TVN 25% udziałów w spółce. Opcje sprzedaży po stronie TVN podlegają realizacji 1 stycznia 2016 r. oraz 1 kwietnia 2017 r., podczas gdy opcja zakupu po stronie RAS będzie wykonalna 1 stycznia 2017 r." - czytamy dalej w komunikacie TVN.

Zamknięcie transakcji, spodziewane pod koniec 2012 r. lub na początku 2013 r., jest uwarunkowane otrzymaniem zgody odpowiednich organów regulacyjnych. TVN deklaruje, że zamierza wykorzystać środki z realizacji transakcji do zmniejszenia zadłużenia grupy.

"Dla TVN środki pozyskane ze sprzedaży stanowić będą istotny element poprawy struktury bilansu w efekcie planowanego zmniejszenia długu spółki. Będzie to bardzo znaczący czynnik ograniczający ryzyko biznesowego w warunkach zmiennej i niepewnej sytuacji gospodarczej w Europie" - powiedział prezes TVN Markus Tellenbach.

Zarząd TVN uzyskał dwie opinie o rzetelności finansowych warunków transakcji od banków inwestycyjnych J.P. Morgan oraz Nomura.

"Przejęcie Onet.pl to kamień milowy w historii naszej młodej firmy. Portal stanowi optymalne uzupełnienie naszej cyfrowej oferty. Jednocześnie, po niespełna dwóch latach od startu, wykonaliśmy ogromny krok w kierunku jednego z naszych najważniejszych celów - wzmocnienia naszej rynkowej pozycji poprzez inwestycje w odnoszące sukcesy podmioty internetowe. Biznes cyfrowy, jak również wiodące w swoich krajach tabloidy, zapewnią firmie Ringier Axel Springer Media miejsce zdecydowanego lidera w trzech z czterech krajów, w których spółka jest obecna" - powiedział prezes Ringier Axel Springer Media AG Florian Fels.

W marcu br. serwisy Grupy Onet odwiedziło 13,5 mln polskich użytkowników, a strony Ringier Axel Springer - prawie 5 mln (według Megapanelu PBI/Gemius - zobacz szczegółowe dane).

Ringier Axel Springer Media AG jest wiodącą spółką multimedialną w Środkowej i Wschodniej Europie, której oferta obejmuje ponad 70 tytułów prasowych i ponad 60 ofert cyfrowych na rozwijających się rynkach w Polsce, Czechach, na Słowacji i w Serbii.

TVN miał 184,93 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w I kw. 2012 roku wobec 40,46 mln zł straty rok wcześniej. Skonsolidowane przychody wyniosły 419,30 mln zł wobec 417,43 mln zł rok wcześniej

Dołącz do dyskusji: Ringier Axel Springer przejmuje Onet.pl za 956,25 mln zł

14 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
ekspert
bye bye ITI.... to historia jak prosto rozpierdo... firmę ...
odpowiedź
User
Gembal
W meczu Solorz-Walter 1:0 :)
odpowiedź
User
Reporter
Nie żal Onetu, bo to zawsze było dno, ale Niemcy zrobią z tego miazge do reszty, jak juz przedtem z RMF-em i in.
odpowiedź