SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google RSS Twitter

RMF FM najbardziej opiniotwórczym medium w listopadzie, w czołówce portali Wirtualnemedia.pl

Na pierwszym miejscu najczęściej cytowanych mediów w Polsce w listopadzie znalazło się radio RMF FM - wynika z badania Instytutu Monitorowania Mediów. Podium uzupełniają Radio ZET i „Rzeczpospolita”. Na informacje portalu Wirtualnemedia.pl powołano się 48 razy.

Article

W listopadzie br. na informacje RMF FM media powoływały się 614 razy. Radio ZET miało 565 cytowań, a dziennik „Rzeczpospolita” - 453. Spośród stacji telewizyjnych najczęściej cytowano TVN24 (398 razy), a wśród portali internetowych – Wirtualną Polskę (298 razy).

Media często poruszały temat wypowiedzi prezydenta Andrzeja Dudy o działaniach Antoniego Macierewicza, szefa MON, wobec generała Jarosława Kraszewskiego. W listopadzie kontynuowano także temat rekonstrukcji rządu oraz reformy sądownictwa w Polsce.

Najczęściej cytowanym tytułem prasowym w listopadzie była „Rzeczpospolita”, która wyprzedza „Gazetę Wyborczą” (434 cytowania) oraz „Dziennik Gazetę Prawną” (302 cytowania). Tak wysoką pozycję w zestawieniu tytuł Gremi Media zawdzięcza dotarciu do niepublikowanego raportu Komisji Nadzoru Finansowego, z którego wynikają nowe rekompensaty dla bliskich ofiar wypadków.

Najczęściej cytowanym portalem była Wirtualna Polska, co zawdzięcza dotarciu do ukrywanego raportu MSWiA, który dotyczył agresji w policji. Kolejne miejsca przypadły portalom wPolityce.pl (157 cytowań) oraz Onet.pl (85 cytowań). Portal Wirtualnemedia.pl zajął miejsce czwarte z liczbą 48 cytowań.

Najczęściej cytowanym tygodnikiem listopada były „Sieci Prawdy” (tytuł przywoływano 157 razy), dzięki podaniu informacji o działaniach na rzecz interesów Rosji przez Waldemara Pawlaka. Na drugim miejscu znalazł się tygodnik „Do Rzeczy” z liczbą 137 cytowań, a trzecie miejsce zajął „Newsweek” ze 114 cytowaniami.

 „Forbes” został najczęściej cytowanym miesięcznikiem listopada w związku z informacją o premier Beacie Szydło, która znalazła się na dziesiątym miejscu w rankingu „Najbardziej wpływowych kobiet w polityce”. Na dane pisma powołano się 56 razy. Drugim najczęściej cytowanym miesięcznikiem był „Twój Styl” (22 cytaty)  a trzecim – „Pani” (20 cytatów).

Wśród stacji telewizyjnych w listopadzie dominowało TVN24. Dzięki wywiadowi z prezydentem Andrzejem Dudą medium to przywoływało 398 razy. Kolejne miejsca zajęły TV Trwam z liczbą 233 cytatów oraz TVP Info z liczbą 160 cytatów.

Liderem wśród stacji radiowych zostało RMF FM, za nim uplasowały się Radio ZET oraz radiowa Trójka. RMF FM znalazł się na pierwszym miejscu dzięki wypowiedzi prezydenta Andrzeja Dudy, w której komentuje on swoje słowa o działaniach Antoniego Macierewicza, szefa MON, wobec generała Jarosława Kraszewskiego.

„Dziennik Gazeta Prawna”  znalazł się na pierwszym miejscu najczęściej cytowanych mediów ekonomicznych dzięki wywiadowi z prezydentem Andrzejem Dudą na temat reformy sądowniczej. Na kolejnych miejscach znajdują się „Puls Biznesu” (cytowany 78 razy) oraz „Forbes” (cytowany 56 razy). Najczęściej cytowanym portalem internetowym był Stooq.pl.

Wśród mediów regionalnych na pierwszym miejscu uplasowało się Radio Kraków, przed Radiem Gdańsk i „Gazetą Krakowską”. Radio Kraków zawdzięcza pozycję lidera rozmowie z posłem Ryszardem Terleckim o rekonstrukcji rządu.


Badanie przeprowadzono na podstawie 6 579 przekazów z mediów (wycinków prasowych, programów radiowych i telewizyjnych) z okresu od 1 do 30 listopada 2017 r. Dziennikarze odnosili się do wiadomości z łamów innych mediów 6 798 razy (2 967 razy w prasie, 2 935 w telewizji i 896 w radio). Analiza obejmuje ponad 1000 gazet i czasopism oraz stacje telewizyjne (TVP1, TVP2, TVP3, TVP Kraków, TVP Sport, TVPinfo, TVN, TVN24, TVN Biznes i Świat, TVN TURBO, TVN Meteo, POLSAT, Polsat News, Polsat Sport, TV4, Canal+, TV Trwam, TV Puls) i wybrane programy w rozgłośniach radiowych (PR1, PR3, PR4, Radio Dla Ciebie / RDC, Radio Maryja, Muzo.fm, Radio RMF FM, Radio Zet, Radio TOK FM, Radio Gdańsk, Radio Katowice, Radio Kielce, Radio Merkury, Radio Szczecin, Radio Wrocław, Radio Lublin).

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: RMF FM najbardziej opiniotwórczym medium w listopadzie, w czołówce portali Wirtualnemedia.pl

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Polak
Nie używajcie zamiennie zwrotów "najbardziej opiniotwórcze" i "najbardziej cytowane". To nie są synonimy! Bycie cytowanym to jest fakt, coś mierzalne matematycznie, natomiast "opiniotwórczy" ma pozytywne konotacje, związane ze statusem, opinią, renomą. Jak jakiś portal puści głośnego newsa, a okaże się on potem mega-fejkiem, to jest cytowanie, ale czy ten portal zyskuje na "opiniotwórczości"?
Raczej chyba na opinio-kreacji.
6 0
odpowiedź
User
internauta #7
Fajnie by było podzielić te cytowania na informacje, które się sprawdziły i te które się nie sprawdziły. Po jak media cytowały się jeden za drugim, że Kaczyński zostanie premierem, a nie został, to średnio wartościowa to była informacja. Jak jakiś wróżbita/wizjoner ogłasza koniec świata, to też pełno jest o tym w necie. Ale do tej pory każdy news był fake.
3 0
odpowiedź
User
M
najbardziej opiniotwórczA TVN24,JO CIE PROSZa
0 0
odpowiedź
Zobacz więcej w kategorii: Reklamy / Marketing