SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Dziennikarze RMF FM przypomną o miejscach pamięci związanych z Powstaniem Warszawskim

W niedzielę, 1 sierpnia, dziennikarze RMF FM wraz z harcerzami z ZHP będą ustawiać znicze przy wszystkich miejskich tablicach, upamiętniających walkę Polaków w trakcie Powstania Warszawskiego. Przez cały dzień w Faktach RMF FM reporterzy będą też opowiadać o stołecznych tablicach i wydarzeniach związanych z walkami 1944 roku.

W ten sposób reporterzy chcą zwrócić uwagę słuchaczy na miejsca pamięci związane z Powstaniem i przypomnieć tragiczne wydarzenia z lata’44. O wielu z miejsc pamięci dziennikarze opowiedzą w Faktach, przypominając o poświęceniu bohaterów i o tragicznych epizodach walki 1944 roku. Rozgłośnia zaprosi także słuchaczy do dawnej pracowni Karola Tchorka, twórcy tablic, by opowiedzieć, jak one powstawały. Natomiast o godzinie 17, w „Godzinę W” na antenie RMF FM rozlegną się syreny.

W Warszawie znajduje się obecnie około 160 charakterystycznych tablic, zaprojektowanych przez rzeźbiarza Karola Tchorka. Jego projekt wygrał konkurs ogłoszony w 1948 roku przez Stowarzyszenie Architektów Polskich. Tablice to płaskorzeźby wykute w szarym piaskowcu, z krzyżem maltańskim pośrodku. Tarcze zazwyczaj zdobi napis: „Miejsce uświęcone krwią Polaków poległych za wolność ojczyzny”. Na tablicach znajduje się także krótki opis wydarzenia, które ono upamiętnia: masową egzekucję Powstańców, rozstrzelanie mieszkańców, zbombardowanie szpitala, mord na dzieciach.

RMF FM było liderem rynku radiowego w Polsce w II kwartale br. Udział stacji pod względem słuchania w okresie od kwietnia do czerwca 2021 roku w grupie wiekowej 15-75 lat wyniósł 29,2 proc.

Dołącz do dyskusji: Dziennikarze RMF FM przypomną o miejscach pamięci związanych z Powstaniem Warszawskim

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
pracownik biurowy niższego szczebla
Akcja na plus. Trzeba pamiętać o pomordowanych Polakach i tych, którzy oddali życie za wolność Polski.
odpowiedź
User
wiseman
RMF potrafi. Dobrze zorganizowane i przemyślana akcja.
odpowiedź