SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Roaming, SMS-y premium, mikropłatności - jak korzystają z nich Polacy?

Z SMS-ów premium korzysta 5,9 proc. Polaków mających telefon komórkowy, a z mikropłatności - 2,1 proc. Natomiast roaming wykorzystuje prawie 60 proc. użytkowników wyjeżdżających za granicę w obrębie Unii Europejskiej.

Roaming, SMS-y premium, mikropłatności - jak korzystają z nich Polacy?

Badanie przeprowadzone przez PBS DGA i CBM Indicator pokazuje, że co czwarty użytkownik telefonii komórkowej korzystający z SMS-ów premium robi to przynajmniej raz w tygodniu, a ponad połowa - co najmniej raz na kwartał.Ponad połowa tych użytkowników wysyła SMS-y w konkursach, a prawie 45 proc. bierze w ten sposób udział w akcja charytatywnych. Za muzykę albo gry płaci SMS-ami po ponad 15 proc. osób z tej grupy.


Połowa użytkowników SMS-ów premium jest co najmniej raczej zadowolona z ich cen. Z kolei wystąpienie problemów z tymi usługami deklaruje co dziewiąty ich użytkownik, a co trzynasty twierdzi, że zareklamował je u operatora lub dostawcy.  


Z kolei wśród 2,1 proc. użytkowników telefonii komórkowej, którzy korzystają z mikropłatności, ponad 60 proc. płaci w ten sposób za dostęp do stron internetowych.


Mniej niż połowa użytkowników mikropłatności korzysta z nich przynajmniej raz w miesiącu. Problemy z nimi związane deklaruje tylko 2,9 proc. tych osób.


Aż 82,5 proc. wszystkich użytkowników telefonii komórkowej nie wyjechała w ciągu ostatniego roku do innych krajów Unii Europejskiej. Spośród 17,5 proc., którzy wyjeżdżali, z roamingu skorzystało 59,8 proc.


W ramach roamingu Polacy częściej wykonują połączenia i wysyłali SMS-y niż je odbierają.


Zastępowanie połączeń SMS-ami to najczęściej stosowana metoda ograniczenia kosztów roamingu.

Reklamację na wysokość rachunku za roaming złożyło kiedykolwiek tylko 2,4 proc. jego użytkowników. Mniej więcej tyle samo - po prawie 50 proc. - osób korzystających z roamingu potrafi i nie potrafi zmienić w telefonieoperatora tej usługi. 

Badanie zostało przeprowadzone na zlecenie Urzędu Komunikacji Elektronicznej przez firmy PBS DGA i CBM Indicator od 22 listopada do 2 grudnia br. Sondaże - w formie bezpośrednich wywiadów kwestionariuszowych twarzą w twarz - zrealizowano w całym kraju na grupie 1,6 tys. osób w wieku minimum 15 lat reprezentatywnej pod względem miejsca zamieszkania. 1356 z nich zadeklarowało korzystanie z telefonii komórkowej.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Roaming, SMS-y premium, mikropłatności - jak korzystają z nich Polacy?

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Eldo
Roaming zależy przede wszystkim od cen w jakich jest oferowany, w T po rebrandingu obniżono stawki i na koniec roku jesli dobrze pamiętam mieli 12% wzrost w wykorzystaniu tego typu połączeń.
8 8
odpowiedź
User
Fredericko
Operatorzy chyba w ogóle zarzucili hasło- obniżajmy roaming - i to raczej dobrze dla wszystkich :) Patrzyłem ostatnio przed wyjazdem zagranicę ile kasuje np PLUS i muszę powiedziec że jest całkiem nieżle :)
8 8
odpowiedź
User
Marcin K.
"Fredericko" napisał(a): Operatorzy chyba w ogóle zarzucili hasło- obniżajmy roaming - i to raczej dobrze dla wszystkich :) Patrzyłem ostatnio przed wyjazdem zagranicę ile kasuje np PLUS i muszę powiedziec że jest całkiem nieżle :)


Szczerze mówiąc, nie wiem, czy w Plusie jest tak 'nieźle', skoro kasują za połączenia przychodzące w UE aż 0,53 zł z VAT, a za wykonywane 1,70 zł z VAT. I to naliczane za rozpoczęte pierwsze 30 sekund, a następnie już za każdą rozpoczętą sekundę.

Dla odmiany w Heyah mamy do UE stawki roamingowe rzędu 0,49 PLN/min za połączenie przychodzące i zaledwie 1 PLN/min za połączenie wychodzące. Warto podkreślić, że tu jest mowa o naliczaniu minutowym, a nie sekundowym jak w Plusie. Dlatego na tym tle oferta Plusa wygląda słabo.

Pozdrawiam
8 8
odpowiedź
User
Fakturowy
Marcin K. - pod tym się podpisuję – w Heyah wychodzi najtaniej. Tylko mała poprawka – za przychodzące 59 gr, nie 49. Wychodzące – złotówka.
8 8
odpowiedź