SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Robert Lewandowski zarzuca swojemu byłemu menedżerowi szantaż z użyciem „Der Spiegel”

Prawnik Roberta Lewandowskiego złożył skargę karną na byłego menedżera piłkarza Cezarego Kucharskiego. Zarzuca mu próbę szantażu Lewandowskiego opartą na groźbie publikacji przez „Der Spiegel” artykułu o domniemanym nieprawidłowościach dotyczących m.in. wpływów reklamowych zawodnika. Pismo w tej sprawie skierowano także do redakcji „Der Spiegel”.

Robert Lewandowski w barwach Bayernu MonachiumArticle

W drugiej połowie września „Der Spiegel” w obszernym artykule opisał, że Cezary Kucharski skierował przeciw Robertowi Lewandowskiemu pozew. Domaga się zapłaty ok. 39 mln zł. Chodzi o udziały w spółce RL Management, którą założyli w 2014 roku (piłkarz przeszedł wtedy z Borussii Dortmund do Bayernu Monachium, w którym gra do dziś) na potrzeby kolejnych kontraktów. Kucharski wniósł do niej prawa do wizerunku zawodnika wycenione wówczas na 3,5 mln zł. Otrzymał w zamian 2 proc. udziałów firmy, pozostałe 98 proc. należy do Lewandowskiego.

W latach 2015-2017 RL Management osiągała milionowe wpływy i zyski (po 7-10 mln zł zysku netto rocznie). Jednocześnie Robert Lewandowski zaproponował Kucharskiemu obniżenie jego prowizji z 30 do 17 proc., na co menedżer się nie zgodził. Wtedy zawodnik wypłacił mu ok. 2 mln zł tytułem wynagrodzenia za lata 2014-2015 i chciał zakończyć współpracę także przy RL Management.

Rentowność RL Management mocno zmalała: do 150 tys. zł w 2018 roku i 12 tys. zł straty w ub.r., chociaż Robert Lewandowski podpisywał kolejne duże umowy marketingowe. W tej sytuacji Cezary Kucharski w ub.r. wypowiedział umowę, w ramach której był wspólnikiem w RL Management i domaga się zapłaty za 2 proc. udziałów. Na jego zlecenie specjaliści z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie oszacowali wartość tych udziałów na 39,14 mln zł i to tej kwoty dotyczy pozew.

Kucharski od prawnika Roberta Lewandowskiego otrzymał jedynie propozycję zbycia 2 proc. udziałów za symboliczne 100 zł, na co oczywiście się nie zgodził.

Na łamach „Spiegla” zarzucono też piłkarzowi nieprawidłowości podatkowe. Opisano, że środki RL Management były przeznaczane na prywatne wydatki Roberta Lewandowskiego i jego żony Anny oraz przekazywane jej spółce Blue Oyster (chodzi m.in. o transakcję opartą na wekslu o wartości 10,7 mln zł, którego Blue Oyster nie spłaciła).

Lewandowski zarzuca Kucharskiemu szantaż z wykorzystaniem „Spiegla”

Według „Die Welt” dwa tygodnie temu reprezentujący w tej sprawie Roberta Lewandowskiego Tomasz Siemiątkowski w liście do redaktora naczelnego „Der Spiegel” list stwierdził, że ma dowody na to, że Cezary Kucharski szantażował piłkarza z użyciem możliwej publikacji w tym tygodniu.

Prawnik Lewandowskiego utrzymuje, że Kucharski przez wiele miesięcy pozostawał w kontakcie z dziennikarzem „Spiegla” Rafaelem Buschmannem, przekazywał mu materiały mające obciążać zawodnika. Równocześnie domagał się od Lewandowskiego zapłaty kilku mln euro w zamian za nienagłaśnianie tej sprawy w mediach. Piłkarz nie zapłacił żądanej kwoty.

W tym świetle według prawnika Roberta Lewandowskiego publikacje „Spiegla” (po ujawnieniu sprawy tygodnik kontynuował ten temat w kolejnym numerze) można traktować jako realizację szantażu sformułowanego wobec zawodnika przez Cezarego Kucharskiego.

Sprawa w polskiej prokuraturze

Na początku października media informowały, że Tomasz Siemiątkowski w imieniu Roberta Lewandowskiego złożył w prokuraturze w Polsce zawiadomienie o podejrzeniu popełnieniu przez Cezarego Kucharskiego przestępstwa. Chodzi o szantaż możliwą publikacją tekstu w „Spieglu”, dowodem ma być m.in. nagranie rozmowy piłkarza i jego byłego menedżera.

Przedstawiciele Lewandowskiego nie ujawniają szczegółów sprawy. - W tej chwili mogę jedynie powiedzieć, że sprawa jest bardzo poważna. Na tym etapie mogę stwierdzić, że Rober Lewandowski będzie w tej sprawie współpracował z prokuraturą. To jest dla nas oczywiste - powiedział Tomasz Siemiątkowski „Super Expressowi”.

Dołącz do dyskusji: Robert Lewandowski zarzuca swojemu byłemu menedżerowi szantaż z użyciem „Der Spiegel”

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
AW
Zerwij z Chińczykami, Lewy!!!
odpowiedź
User
j
Kucharski wycenia 2% na 40 mln czyli cała spółka warta 2 mld??!? Fajni ci specjaliści z UE w Poznaniu. Nie przesadzają z rzetelnością.
odpowiedź
User
part
Mały geszefciarz w tej wojence straci wszystko, co na Lewym zarobił. "Nie grozi się państwu z bronią atomową"
odpowiedź