SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Robert Lewandowski pozwany przez byłego menedżera o 39 mln zł, chodzi m.in. o umowy reklamowe

Najlepszy polski piłkarz Robert Lewandowski został pozwany przez swojego byłego menedżera Cezarego Kucharskiego o zapłatę 39,1 mln zł za udziały w spółce RL Management. Za pośrednictwem tej spółki Lewandowski podpisywał m.in. kontrakty reklamowe.

fot. EurosportArticle

Cezary Kucharski był menedżerem Roberta Lewandowskiego od początków jego seniorskiej kariery, współpracę zakończono kilka lat temu. Kucharski w zamian za prowizję negocjował nie tylko kontrakty piłkarza z kolejnymi klubami, lecz także umowy marketingowe. Menedżer w ramach umowy miał zapewnione na wiele lat prawa do wizerunku Lewandowskiego.

W ostatnich dniach „Spiegel” poinformował, że były menedżer skierował przeciw Robertowi Lewandowskiemu pozew, w którym domaga się zapłaty ok. 39 mln zł. Chodzi o udziały w spółce RL Management, którą założyli w 2014 roku (piłkarz przeszedł wtedy z Borussii Dortmund do Bayernu Monachium, w którym gra do dziś) na potrzeby kolejnych kontraktów. Kucharski wniósł do niej prawa do wizerunku zawodnika wycenione wówczas na 3,5 mln zł. Otrzymał w zamian 2 proc. udziałów firmy, pozostałe 98 proc. należy do Lewandowskiego.

Początkowo milionowe zyski, w ub.r. strata

Atrakcyjność Roberta Lewandowskiego zarówno pod względem marketingowym, jak i sportowym wystrzeliła w górę wiosną 2013 roku, kiedy w półfinale Ligi Mistrzów strzelił cztery gole Realowi Madryt. Potem zawodnik jeszcze zyskał na popularności po transferze do Bayernu.

Efektem były kolejne umowy marketingowe, m.in. z Coca-Colą (ta umowa już wygasła, od początku 2018 roku Lewandowski promuje Oshee), Nike i Procter&Gamble (Lewandowski promuje maszynki do golenia Gillette). Według „Spiegla” wartość każdej z tych kilkuletnich umów wynosiła ok. 1 mln euro.

Przełożyło się to na duże przychody RL Management, które przy niewielkich kosztach dawały wysokie zyski: 9,9 mln zł w 2015 roku, 8,5 mln zł w 2016 roku i 7,3 mln zł w 2017 roku.

Jednocześnie według doniesień mediów Lewandowski zaproponował Kucharskiemu obniżenie jego prowizji z 30 do 17 proc., na co menedżer się nie zgodził. Wtedy zawodnik wypłacił mu ok. 2 mln zł tytułem wynagrodzenia za lata 2014-2015 i chciał zakończyć współpracę także przy RL Management.

Prezesem spółki w miejsce Kucharskiego został Kamil Gorzelnik, prawnik blisko współpracujący z Lewandowskim. Równocześnie mocno zmalała rentowność firmy: do 150 tys. zł w 2018 roku i 12 tys. zł straty w ub.r., mimo że Lewandowski podpisywał kolejne duże umowy marketingowe (został m.in. międzynarodowym ambasadorem reklamowym Huawei, pod koniec 2018 roku umowę przedłużono na kolejne lata). Te umowy nie były już jednak zawierane za pośrednictwem RL Management, co według Kucharskiego jest naruszeniem praw tej spółki do wizerunku piłkarza.

„Kucharski usiłuje wymusić zapłatę nienależnych mu środków”

W tej sytuacji Cezary Kucharski w ub.r. wypowiedział umowę, w ramach której był wspólnikiem w RL Management i domaga się zapłaty za 2 proc. udziałów. Na jego zlecenie specjaliści z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie oszacowali wartość tych udziałów na 39,14 mln zł i to tej kwoty dotyczy pozew.

Kucharski od prawnika Roberta Lewandowskiego otrzymał jedynie propozycję zbycia 2 proc. udziałów za symboliczne 100 zł, na co oczywiście się nie zgodził.

W pozwie Cezary Kucharski zarzuca Lewandowskiemu, że celowo zaniżył w ostatnich latach wyniki finansowe RL Management, żeby nie musieć dzielić się z nim dużymi zyskami spółki. Twierdzi, że zawodnik z pieniędzy firmy finansował swoje prywatne wydatki, m.in. sprzęt domowy i loty samolotem. Ponadto kwestionuje transakcję opartą na wekslu o wartości 10,7 mln zł ze spółką Blue Oyster należącą do Anny Lewandowskiej.

Co na to piłkarz i jego żona? - Pan Cezary Kucharski próbuje wymusić na Robercie Lewandowskim zapłatę nienależnych mu środków. Ustosunkowywanie się do ewentualnych zarzutów na łamach mediów traktujemy jako próbę wywierania nacisku na nas poprzez szkalowanie reputacji Roberta Lewandowskiego i tworzenie fikcyjnego wyobrażenia o sprawie co miałoby w przyszłości wpływać na postrzeganie tejże sprawy przez sąd - stwierdziła w oświadczeniu Monika Bodnarowicz, rzeczniczka prasowa Lewandowskich.

Zaznaczyła, że według ich wiedzy pozew nie został jeszcze złożony przez Kucharskiego w sądzie. - Jeśli jednak jest założona sprawa sądowa, to wszelką dokumentację przekażemy do sądu. Prawdziwą ocenę i wnioski można wyciągnąć tylko i wyłącznie na podstawie pełnej dokumentacji i wszystkich informacji związanych z rozliczeniem. Pojedyncze wątki zaburzają prawdziwy obraz sprawy i całej sytuacji - oceniła.

Lewandowskimi zainteresuje się niemiecka skarbówka?

W „Spieglu” napisano, że w związku z zastrzeżeniami wyrażonymi w pozwie przez Kucharskiego sprawą może zainteresować się niemiecka skarbówka. Chodzi o uszczuplenie dochodów uzyskiwanych przez Roberta Lewandowskiego w Niemczech poprzez wytransferowanie ich do spółek zarejestrowanych w Polsce.

- Wszelkie rozliczenia podatkowe zarówno osobiste jak i spółek Roberta Lewandowskiego prowadzone są zawsze zgodnie z prawem. Prawidłowością rozliczeń w Niemczech zajmuje się licencjonowany, niemiecki doradca podatkowy, który dba o to, aby wszelkie wymagane dokumenty były zawsze przedstawione organom podatkowym w Niemczech, a podatek prawidłowo rozliczony i zapłacony w terminie - skomentowano w oświadczeniu rzeczniczki Lewandowskich.

Lewandowski uruchomił Stor_9 i RL Media, zaczął współpracę z Lagardère Sports

W 2017 roku Robert Lewandowski razem ze swoim współpracownikiem Tomaszem Zawiślakiem uruchomił agencję marketingową - agencję Stor9_. Odpowiada ona przede wszystkim za strategię komunikacji piłkarza i jego żony, działa zupełnie niezależnie od RL Media.

Z kolei jesienią 2017 roku ruszył dom mediowy RL Media, który zajmuje się przede wszystkim planowaniem i zakupem mediów na potrzeby wszystkich obszarów komunikacji Roberta i Anny Lewandowskich. Zapowiedziano też, że w podobnym zakresie będzie obsługiwać innych znanych sportowców. 51 proc. udziałów RL Media ma holding marketingowy Group One, do którego należą też m.in. agencje Change/Serviceplan i Gong oraz dom mediowy Value Media. Właścicielem pozostałych udziałów jest firma Roberta Lewandowskiego RL Investments. W 2018 roku RL Media osiągnął 2,23 mln zł przychodów sprzedażowych i 281,2 tys. zł zysku netto.

W połowie 2018 roku Robert Lewandowski podpisał umowę z globalną agencją marketingu sportowego Lagardère Sports. Spółka odpowiada za komercyjne wykorzystywanie wizerunku piłkarza poza Polską.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Robert Lewandowski pozwany przez byłego menedżera o 39 mln zł, chodzi m.in. o umowy reklamowe

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
rfr
Takie menagery to zaraza w piłce
odpowiedź
User
fakt
to pierwszy pozew beda nastepne
odpowiedź
User
lewy
Takie menagery to zaraza w piłce

Dokładnie, taki skuteczny a wymarzonego Realu nie potrafił dograć :D
odpowiedź