SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Robert Socha: z TVN do Google News Lab

Robert Socha, były dziennikarz śledczy TVN, został nowym teaching fellow na Europę Środkowo-Wschodnią w Google News Lab.

Robert SochaArticle

Robert Socha na nowo objętym stanowisku będzie prowadził szkolenia dla dziennikarzy i pracowników mediów z wykorzystywania narzędzi cyfrowych do tworzenia jakościowych materiałów prasowych i weryfikacji informacji. 

Będzie uczył o praktycznych sposobach ich zastosowania w codziennej pracy oraz w prowadzeniu np. researchu i śledztw dziennikarskich.

Robert Socha 18 lat w TVN

Robert Socha przez 18 lat związany był z TVN, pracując jako reporter w redakcji “Superwizjera”.

W 2019 roku Robert Socha został laureatem nagrody MediaTory w kategorii ReformaTOR za materiał ,,To było niby samobójstwo. Tajemnica śmierci 19-letniego Jakuba”. W latach 2016-2017 był stypendystą Fundacji Niemana na Uniwersytecie Harvarda, gdzie zajmował się badaniem relacji mediów, prawa i technologii. Z wykształcenia jest prawnikiem po aplikacji i egzaminie prokuratorskim.

Napisał dwie książki: „Piórem i Paragrafem. Praktyczny przewodnik dla dziennikarzy” oraz „Nie chodziło o okup. Kulisy porwania Krzysztofa Olewnika”. W 2021 roku uczestniczył w programie dla europejskich liderów Leadership Academy for Poland. Z wykształcenia jest prawnikiem po Uniwersytecie Jagiellońskim.

- Z mojego dziennikarskiego doświadczenia wynika, że najlepsze efekty osiągają dziennikarze, którzy potrafią łączyć klasyczne umiejętności, w tym przede wszystkim umiejętność słuchania i rozmowy, z kompetencjami cyfrowymi, w tym analityką danych. Coraz więcej tak pogłębionych materiałów i śledztw, jak i krótkich artykułów prasowych opiera się na powszechnie dostępnych narzędziach cyfrowych. Właśnie to będę starał się przekazać na szkoleniach oraz doradzać redakcjom, jak te narzędzia mogą pomóc im zrealizować naprawdę przełomowe materiały - powiedział Robert Socha.

Poprzednio rolę teaching fellow w Google News Lab pełnili kolejno: Beata Biel, Daniel Rząsa, Marek Miller, a ostatnio Piotr Zieliński.

Google News Lab to dział Google, którego celem jest dostarczanie mediom wiedzy na temat innowacyjnych rozwiązań wspierających nowoczesne i jakościowe dziennikarstwo. Organizowane przez Google bezpłatne warsztaty dla dziennikarzy szerzą wiedzę o wykorzystywaniu technologii i danych do odkrywania tematów, uatrakcyjniania materiałów dziennikarskich, prowadzenia śledztw reporterskich i weryfikacji treści.

Dołącz do dyskusji: Robert Socha: z TVN do Google News Lab

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl