SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Robert Wardak nowym prezesem Ruchu, Artur Sierant oddelegowany do zarządu

Rada nadzorcza Ruchu na prezesa spółki powołała Roberta Wardaka oraz oddelegowała ze swojego składu do zarządu na trzy miesiące Artura Sieranta. Poprzednio prezesem spółki przez ponad pięć lat był Igor Chalupec.

Article

- Do moich zadań należeć będzie dbanie o to, żeby działania podejmowane w Ruch w restrukturyzacji realizowały zakładany plan i wytyczone cele – dokończenie procesu restrukturyzacji, przywrócenie płynności w spółce oraz docelowo znalezienie inwestora. W najbliższym czasie przedstawię szczegółowe plany dotyczące dalszych działań zmierzających do poprawy kondycji spółki - zapowiada Robert Wardak.

- Powołaliśmy nowych członków zarządu, których nadrzędnym celem jest nadzór nad procesem restrukturyzacji. Zdecydowaliśmy się powierzyć to wyzwanie w ręce doświadczonych menedżerów, którzy wywodzą się ze środowiska biznesowego. Jednym z kluczowych zadań, z którymi będą się mierzyć, jest przede wszystkim przygotowanie odpowiedniego planu restrukturyzacji spółki - dodaje Seweryn Kowalczyk, przewodniczący rady nadzorczej Ruchu.

Członkami zarządu Ruchu pozostają Marek Podstawa oraz Bogumiła Rak.

Kim są Robert Wardak i Artur Sierant?

Poprzednio, od stycznia 2016 roku do połowy br., Robert Wardak był członkiem zarządu Państwowej Wytwórni Papierów Wartościowych. Przez większość tego okresu prezesem PWPW był Piotr Woyciechowski, współpracownik Antoniego Macierewicza.

Wcześniej Wardak pracował m.in. w departamencie skarbu państwa i prywatyzacji Najwyższej Izby Kontroli. Jako starszy inspektor odpowiadał za kontrolę przedsiębiorstw państwowych i jednoosobowych spółek Skarbu Państwa. Był też związany m.in. z Generalnym Inspektoratem Celnym i Państwową Agencją Radiokomunikacyjną.

Na początku lat 90. Robert Wardak pracował w wydziale studiów gabinetu ministra spraw wewnętrznych, kiedy tę funkcję pełnił Antoni Macierewicz. Gabinetem kierował wtedy Piotr Woyciechowski.

Z kolei Artur Sierant poprzednio był prezesem firmy Notoria Serwis, a wcześniej m.in. wiceprezesem Presspubliki (obecnie Gremi Media), wydawcy „Rzeczpospolitej”. Pisał teksty o tematyce rynku kapitałowego do „Gazety Bankowej”, „Rzeczpospolitej”, „Parkietu” oraz „Dziennika Gazety Prawnej”.

Igor Chalupec nie jest prezesem, ale pozostaje właścicielem

Na początku października br. z funkcji prezesa Ruchu zrezygnował Igor Chalupec. Pełnił ją od połowy 2013 roku, a przedtem był szefem rady nadzorczej firmy.

Ustąpienie Chalupca z funkcji prezesa był jednym z warunków porozumienia zawartego przez Ruch z Alior Bankiem, największym wierzycielem spółki. Firma kolportażowa ustaliła z bankiem, że będzie dalej pracować nad restrukturyzacją oraz szukać inwestora. Natomiast bank zobowiązał się do przedłużenia terminu spłaty udzielonego jej finansowania

Od ponad dwóch lat należąca do Igora Chalupca spółka Lurena Investments jest właścicielem Ruchu. Przejęła go w ramach wykupu menedżerskiego od amerykańskiego funduszu Eton Park, który z kolei kupił Ruch w 2010 roku od Skarbu Państwa.

Ruch ma 600 mln zł zobowiązań

Na początku września br. sąd zgodził się na rozpoczęcie przyspieszonego postępowania układowego przez Ruch. Spółka wnioskowała o to ze względu na duże zadłużenie, przede wszystkim wobec wydawców i kredytującego ją Alior Banku.

W sierpniu i na początku września część wydawców mocno ograniczyła współpracę z Ruchem, a Agora i Grupa ZPR Media wypowiedziały umowy z nim. Niedługo potem wznowili współpracę z kolporterem, ale na podstawie nowych, krótkoterminowych umów.

Obecnie Ruch ma ok. 280 mln zł zobowiązań wobec wydawców (m.in. ponad 13 mln zł dla Agory i 10 mln zł ZPR Media) oraz 82,2 mln zł zadłużenia wobec Alior Banku (w ub.r. zmalało ono o 6,7 mln zł dzięki środkom ze sprzedaży 11 nieruchomości).

W ub.r. Ruch zanotował 1,34 mld zł wpływów, wobec 1,46 mld zł rok wcześniej. Zarząd Ruchu podkreśla że segment detaliczny jest rentowny - EBITDA za 2017 r. wyniosła 19,2 mln zł.

Sieć Ruchu obejmuje ponad 2 tys. kiosków i saloników prasowych, w tym ok. 1,7 tys. własnych. Firma dostarcza też prasę (ok. 3,7 tys. tytułów) do kilkunastu tys. innych punktów sprzedaży, m.in. małych sklepów i supermarketów (od niedawna do ponad 2 tys. sklepów Biedronka).

Kolporter liderem dystrybucji prasy

Kolporter jest największym dystrybutorem prasy w Polsce - ma 51 proc. udziału w rynku dystrybucji prasy  - Ruch ma 30 proc.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Robert Wardak nowym prezesem Ruchu, Artur Sierant oddelegowany do zarządu

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Marek
Fundusz podjął jedyną, słuszną decyzję. Trzeba próbować się nacjonalizować. Wrzucimy więc na prezesa jakiegoś PiSowskiego kacyka i niech próbuje wydobyć jak najwięcej kasy od Morawieckiego. A Morawiecki lubi takie klimaty jak repolonizacja. Czyli fundusz pozbędzie się trupa i pewnie jeszcze na tym zarobi, Morawiecki ogłosi sukces a PiS będzie miał kolejne miejsce gdzie będzie mógł szerzyć program Koryto+. A suweren będzie płacił i się cieszył jak foka licząc swoje 5 stówek co miesiąc.
18 17
odpowiedź
User
OrzełSam
Fundusz podjął jedyną, słuszną decyzję. Trzeba próbować się nacjonalizować. Wrzucimy więc na prezesa jakiegoś PiSowskiego kacyka i niech próbuje wydobyć jak najwięcej kasy od Morawieckiego. A Morawiecki lubi takie klimaty jak repolonizacja. Czyli fundusz pozbędzie się trupa i pewnie jeszcze na tym zarobi, Morawiecki ogłosi sukces a PiS będzie miał kolejne miejsce gdzie będzie mógł szerzyć program Koryto+. A suweren będzie płacił i się cieszył jak foka licząc swoje 5 stówek co miesiąc.


Jesteś głupi, ale kto ci zabroni. W końcu mamy demokrację.
11 11
odpowiedź