SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Rocznica Cudu nad Wisłą i święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w TVP

W piątek 15 sierpnia Telewizja Polska pokaże relacje z obchodów Święta Wojska Polskiego. Widzowie obejrzą transmisje uroczystości kościelnych, a także debaty, filmy dokumentalne i reportaże poświęcone wydarzeniom z 1920 roku.

Kadr z dokumentu „Na plebanii w Wyszkowie 1920”, fot tvp Article

TVP1

Telewizyjna Jedynka o godz. 7.00 będzie transmitować mszę świętą z Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. Godzinę później widzowie obejrzą film dokumentalny pt. „Połączył nas Papież” (w reżyserii Krzysztofa Tadeja), który opowiada, w jaki sposób Jan Paweł II wpłynął na środowisko dziennikarzy, operatorów i realizatorów, pracujących w Telewizji Polskiej.

Od godz. 11.35 do 13.15 TVP1 (wspólnie z TVP Historia i TVP Polonia) transmitować będzie uroczystości Święta Wojska Polskiego z udziałem prezydenta Bronisława Komorowskiego. Widzowie obejrzą m.in. defiladę wojskową, a telewizyjną relację poprowadzi Marek Zając.

Wieczorem Jedynka zaproponuje widzom dwa polskie filmy fabularne: „Cudownie ocalony” z cyklu „Polskie miłości” w reż. Janusza Zaorskiego (godz. 22:15) oraz „Przybyli ułani” (godz. 00:00) Sylwestra Chęcińskiego z cyklu „Święta polskie”. O 1.45 stacja pokaże relację z wizyty papieża Franciszka w Korei, który bierze udział w VI Dniu Młodzieży Azji.

TVP2

Świąteczny dzień rozpocznie w TVP2 obszerna relacja ze spotkania papieża z młodzieżą w Korei (godz. 10:25). O godz. 14.00 Dwójka zaprezentuje specjalny odcinek „Familiady” poświęcony polskim walkom o niepodległość w 1920 i 1939 roku. Występują w nim dwie drużyny zajmujące się rekonstrukcją wydarzeń historycznych: Muzealna Grupa Rekonstrukcji Historycznej im. Batalionu 18 Pułku Piechoty z Sochaczewa oraz Stowarzyszenie Historyczne „Pionierzy 40 Pułku Piechoty Dzieci Lwowskich”.

O 20.25 na antenie TVP2 obejrzeć można będzie film Jerzego Hoffmana pt. „1920. Bitwa Warszawska”.

TVP Historia

TVP Historia, o godz. 14.45, pokaże debatę „Spór o historię: 1920 - Przyjaciele i wrogowie”, w której rozmawiać będą: prof. Grzegorz Nowik, prof. Janusz Odziemkowski i dr Zbigniew Wawer.

Na godz. 15.50 zaplanowano emisję odcinka programu „Sensacje XX wieku” pt. „Tajna sprawa” (kolejny odcinek „Wojna polsko-bolszewicka 1920 rok” zostanie wyemitowany o godz. 21.35). O 18.05 widzowie obejrzą dokument z cyklu Kalendarium historyczne - „Bitwa Warszawska 1920” (reż. Zbigniew Wawer). Film przedstawia genezę, przebieg i konsekwencje bitwy, która w sierpniu 1920 roku zaważyła na losach wojny polsko - sowieckiej i zadecydowała o utrzymaniu niepodległości Państwa Polskiego.

Wieczorem o godz. 19.45 TVP Historia przypomni film Romana Załuskiego „Pożegnanie cesarzy”, a dzień zakończy (godz. 01.15 ) emisja filmu dokumentalnego Piotra Boruszkowskiego pt.  „Zapomniany generał. Tadeusz Jordan Rozwadowski”.

TVP Polonia

Oprócz transmisji z uroczystości Święta Wojska Polskiego, TVP Polonia przygotowała fabularyzowany film dokumentalny Lucyny Smolińskiej i Mieczysława Sroki „Na plebanii w Wyszkowie 1920”, który widzowie obejrzą o godz. 22.45. Obraz ten jest inspirowany opowiadaniem Stefana Żeromskiego „Na probostwie w Wyszkowie” i opowiada o próbie powołania przez Juliana Marchlewskiego, Feliksa Kona i Feliksa Dzierżyńskiego fikcyjnego polskiego rządu bolszewickiego.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

najnowsze wiadomości

Dołącz do dyskusji: Rocznica Cudu nad Wisłą i święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w TVP

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl