SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Rodzice-influencerzy ukarani za pracę dziecka w social mediach

Na Słowenii inspekcja nałożyła grzywnę 1500 euro na rodziców dziecka, którego wizerunek wykorzystywali do zarabiania pieniędzy na swoich profilach w social mediach. Urzędnicy powołali się na zakaz pracy dzieci do lat 15.

Słoweńska inspekcja pracy po raz pierwszy w swojej historii ukarała grzywną rodziców prowadzących działalność influencerską za nielegalne wykorzystywanie pracy swojego dziecka. Grzywnę w wysokości 1500 euro została wystawiona, ponieważ influencerzy nie otrzymali pozwolenia na pracę swojego dziecka. Tamtejsze prawo zakazuje pracy dzieci do 15. roku życia z pewnymi wyjątkami, przewidzianymi np. dla młodocianych aktorów grających w reklamach, filmach, lub wykonujących zajęcia związane ze sportem czy marketingiem.

Słoweński kodeks pracy bezwzględnie zabrania natomiast dzieciom pracy w nocy między godziną 20.00 a 6.00 i zapewnia się im dzienny okres odpoczynku trwający co najmniej 14 kolejnych godzin w każdym dniu.

Każdorazowo jednak słoweńska inspekcja pracy musi wydać odpowiednie pozwolenie. Takie wnioski kierują przeważnie agencje marketingowe czy aktorskie, które angażują dzieci.

Opisywany przypadek jest pierwszym, gdzie ukarano rodziców wykonujących pracę influencerów wspólnie z dziećmi bez uzyskania urzędowego pozwolenia.

https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/prokuratura-krajowa-influencer-reklama-alkohol-social-media-uokik

Grzywna za pracę dziecka w social mediach

Rodzice dziecka złożył już skargę na decyzję inspektoratu pracy, co oznacza, że sprawa zostanie rozpatrzona przez sąd. Zdecyduje on, czy grzywnę uchylić czy utrzymać.

Praca dzieci jest zakazana m.in. według Konwencji Praw Dziecka czy czy Karty praw podstawowych Unii Europejskiej.

Jednakże w systemach prawnych wielu krajów nie jest uregulowana kwestia tego, czy pracą można określić wykorzystywanie wizerunku dziecka przez rodziców do celów zarobkowych w mediach społecznościowych czy też jak traktować działalność (najczęściej kontrolowaną przez opiekunów) tych dzieci, które zarabiają na reklamowaniu produktów na Instagramie czy TikToku na własnych profilach.

Dołącz do dyskusji: Rodzice-influencerzy ukarani za pracę dziecka w social mediach

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
absurd
a młodociani aktorzy,konkretniej dzieci już mogą?
odpowiedź
User
Dorota
Ta kara to jakaś parodia. Sąd powinien odebrać prawa rodzicielskie obojgu rodzicom.
odpowiedź