SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Rosja będzie karać zagraniczne serwisy, którym zarzuca dyskryminację jej mediów. Chodzi o Google,Twitter i Facebook

Grupa rosyjskich posłów wniosła w czwartek do parlamentu projekt ustawy proponującej sankcje wobec zagranicznych serwisów internetowych, które "dopuszczają się dyskryminacji" mediów z Rosji. Deputowani wymieniali w tym kontekście m.in. Twittera i Facebooka.

Władimir Putin / fot. Shutterstock.comArticle

Projekt przewiduje, że rosyjski regulator mediów, urząd Roskomnadzor, będzie mógł ograniczyć, a nawet zablokować dostęp do takich serwisów. Może to nastąpić w przypadku, gdy serwis "ogranicza dostęp do informacji o znaczeniu społecznym, ze względu na narodowość, język czy w związku z wprowadzeniem sankcji wobec Rosji i jej obywateli". Serwisom grozić też będą grzywny w wysokości nawet do 3 mln rubli (blisko 40 tys. USD).

Dyskryminowanie materiałów mediów rosyjskich na Twitterze, Facebooku i YouTube

W uzasadnieniu projektu deputowani niższej izby parlamentu, Dumy Państwowej, ocenili, że prace nad nim rozpoczęły się z powodu "licznych faktów nieuzasadnionego ograniczenia dostępu obywateli Federacji Rosyjskiej do informacji mediów rosyjskich". Parlamentarzyści zapewnili, że od kwietnia br. doszło do 20 przypadków dyskryminowania materiałów mediów rosyjskich ze strony Twittera, Facebooka i serwisu YouTube.

"Poddawano cenzurze takie środki masowego przekazu, jak Russia Today, RIA Nowosti i Krym 24" - oświadczyli deputowani.

Russia Today to wspierana przez władze Rosji telewizja dla odbiorców zagranicznych w różnych wersjach językowych, oskarżana przez kraje zachodnie o nieobiektywność i manipulowanie informacjami. RIA Nowosti to rosyjska agencja informacyjna należąca do tego samego holdingu. Krym 24 to kanał telewizyjny działający na anektowanym przez Rosję Krymie.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział w czwartek, komentując projekt ustawy, że konieczne są "mechanizmy przeciwdziałania" dyskryminacji mediów rosyjskich. Pieskow zapewnił, że w ostatnich miesiącach doszło do "działań dyskryminujących w odniesieniu do rosyjskich klientów" takich serwisów i że nastąpiło "ograniczanie interesów użytkowników z Rosji".

Roskomnadzor kontra Google

Roskomnadzor w środę skierował do koncernu Google list z żądaniem cofnięcia ograniczeń nałożonych w serwisie YouTube na materiały programu telewizyjnego Sołowiow LIVE. Materiały te przestały być wyświetlane w zakładce "na czasie", co rosyjski regulator uznał za próbę ograniczenia wzrostu ich oglądalności.

Przychód Facebooka sięgnął w II kwartale 2020 r. 18,69 mld dol. To o 11 proc. więcej w porównaniu z analogicznym okresem roku 2019 (16,89 mld dol.). Przychód z reklam firmy wyniósł 18,32 mld dol., co oznacza wzrost o 10 proc. w ujęciu rocznym. Facebook zanotował w II kwartale zysk netto w wysokości 5,18 mld dol., w porównaniu do 2,62 mld dol. zysku w II kwartale roku 2019 (+98 proc.).

W drugim kwartale 2020 roku Twitter zanotował spadek przychodów rok do roku o 19 procent, zaś strata netto spółki wyniosła 127 mln dolarów. Obecnie z serwisu korzysta na świecie 186 mln tak zwanych monetyzowalnych użytkowników

Zysk netto Alphabet (właściciela Google) wyniósł w III kwartale 2020 roku 11,25 mld dolarów, w porównaniu do 7,07 mld dolarów zysku w analogicznym okresie roku 2019. W tym samym czasie o 14 proc. zwiększył się przychód holdingu - z 40,5 mld dolarów do 46,17 mld dolarów. Samo Google zanotowało przychód w wysokości 46,02 mld dolarów, co także oznacza wyraźny wzrost rok do roku (z 40,23 mld dolarów), a zysk operacyjny zwiększył się z 9,18 mld dolarów do 11,21 mld dolarów.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Rosja będzie karać zagraniczne serwisy, którym zarzuca dyskryminację jej mediów. Chodzi o Google,Twitter i Facebook

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl