SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Do końca 2024 roku telewizja analogowa przejdzie do historii

Rosyjska Komisja ds. Częstotliwości Radiowych (SCRF) przedłużyła do końca 2024 roku zgodę na działalność naziemnych analogowych nadajników telewizyjnych. Za rok częstotliwości mają trafić na potrzeby multipleksów naziemnej telewizji cyfrowej oraz operatorów (5G). To problem dla widzów z odludnych zakątków Rosji.

Tunery do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej obsługujące standard DVB-T2/HEVC (fot. Adrian Gąbka)Article

Decyzja jest efektem porozumienia z ministerstwem rozwoju cyfrowego, które chce szybkiego przekazania pasma 700 MHz telekomom. Aleksiej Malinin, prezes Krajowego Stowarzyszenia Nadawców Telewizyjnych i Radiowych (NAT) cytowany przez agencję Interfax zauważył, że „władze nie mogą przedłużać nadawania analogowego w nieskończoność”.

- Wyłączenie analogu jest nieuniknione. Przede wszystkim musimy wywiązać się z naszych zobowiązań wobec operatorów telekomunikacyjnych. Wszyscy rozumiemy, że technologie cyfrowe w zakresie transmisji sygnału zostały wynalezione między innymi w celu jak najefektywniejszego wykorzystania widma częstotliwości radiowych. Operatorzy nie otrzymali żadnej z częstotliwości, na które liczyli – stwierdził szef NAT.

Problem na rosyjskiej prowincji

W Rosji działa naziemna telewizja cyfrowa. Co więcej, niektóre multipleksy można odebrać w Polsce, mimo zakazu rozpowszechniania tych stacji wydanego przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji oraz Komisję Europejską. Na przykład w Kowalach Oleckich, oddalonych blisko 30 km od granicy z obwodem królewieckim, są dostępne dwa rosyjskie multipleksy nadawane w standardzie DVB-T2. W skład MUX-1 wchodzą: Pierwyj Kanał, Rossija 1, Match!, NTV, Piatyj kanał, Rossija-K, Rossija 24, Karusel, OTR, TV Centr, Mayak Radio, Radio Rossii, Vesti FM. Z kolei MUX-2 obejmuje: Ren TV, Spas, STS, Domanshniy, TV3, Pyatnitsa, Zvezda, Mir, TNT i Muz TV.

W ramach pasma 700 MHz w Rosji w przeszłości były prowadzone emisje analogowe. Po uruchomieniu multipleksów cyfrowych, część nadawców ich nie zwolniła. W wielu częściach kraju emisje analogowe są prowadzone także na niższych częstotliwościach. Wyłączenie nadajników analogowych przyniesie dodatkowe pasmo na multipleksy. Możliwe będzie więc zwolnienie 700 MHz. 

Obecnie w Rosji 27 nadawców ma prawo do korzystania z 1629 analogowych częstotliwości. Emisję prowadzi 21 z nich. - Nadawanie analogowe jest dla nas ważne i potrzebne. Sposób, w jaki naziemna telewizja cyfrowa została uruchomiona w Federacji Rosyjskiej to wykluczenie cyfrowe - stwierdził w rozmowie z comnews.ru Ilshat Aminov, dyrektor generalny kanału TNV.

Zauważył, że na przykład w niespełna 40 tys. Zaińsku w Tatarstanie podjęto próbę wyłączenia analogu. Spotkało się to z protestami mieszkańców i trzeba było wznowić nadawanie w starym systemie. - W takich miejscowościach nie ma LTE, ani nawet 3G, nie ma telewizji kablowej, a większości ludzi nie stać na platformy satelitarne. Do każdego mieszkańca Tatarstanu docieramy z darmową telewizją – dodał przedstawiciel TNV. W azjatyckiej części Rosji, w tym na Syberii, podobnych miejsc jest znacznie więcej. W najbliższych miesiącach rosyjscy regulatorzy i nadawcy będą musieli rozwiązać ten problem.

W Polsce sieci kablowe wyłączają analog

Nad Wisłą ostatnie nadajniki analogowej telewizji naziemnej wyłączono w 2013 roku, czyli dekadę temu. W I połowie 2022 roku odbył się refarming pasma 700 MHz. MUX-1, MUX-2 i MUX-4 z głównymi kanałami komercyjnymi opuściły te częstotliwości i przeszły na nowszy standard DVB-T2 z kodekiem HEVC.  W połowie grudnia podobna operacja czeka MUX-3 z czołowymi stacjami Telewizji Polskiej.

Emisja analogowa funkcjonuje tylko w przypadku niektórych sieci kablowych, ale i one odchodzą od tego przekazu. Ostatnio z analogu zrezygnował operator UPC Polska (Play) w Katowicach. W lutym podobną operację przeprowadzono w Krakowie. Z kolei przed rokiem konkurencyjna Vectra wyłączyła analog w Trójmieście. Telewizja cyfrowa pozwala na emisję znacznie większej liczby kanałów i świadczenie dodatkowych usług, takich jak wideo na żądanie. W czasach świetności analogu większość operatorów oferowała ponad 60 kanałów. Obecnie pakiety analogowe zostały mocno uszczuplone, aby zachęcać klientów do przejścia na ofertę cyfrową z kilkuset kanałami. Operatorzy nie wyznaczyli jednak dat całkowitego wyłączenia analogu.

Już 20 lat temu działające w Polsce sieci kablowe zaczęły wprowadzać telewizję cyfrową. Jej odbiór odbywa się za pośrednictwem dekodera, przystawki lub modułu CI+ zamiast kabla podłączonego bezpośrednio do telewizora. Platformy satelitarne już od początku działalności, czyli końca lat 90. były oferowane w Polsce cyfrowo. 

Dołącz do dyskusji: Do końca 2024 roku telewizja analogowa przejdzie do historii

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
darekrych
Fascynujący temat o rosyjskiej telewizji analogowej. Naprawdę nie ma już o czym
pisać ?
odpowiedź
User
Gdzie W24
Gdzie są te Wydarzenia 24 na MUX-1? Mówili 1 grudnia że za 10 dni czyli 10 grudnia. Jest 11 grudnia i gdzie to jest?
odpowiedź