SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Rosjanie wyłączają internet na Ukrainie. Kierują ruch do własnych operatorów

W trakcie wojny w Ukrainie Rosjanie spowodowali prawie całkowite odcięcie Chersonia od internetu i połączeń komórkowych. Kiedy sieć została przywrócona, ruch w niej jest kierowany jest do rosyjskich operatorów.

Article

Elementem obecnej agresji rosyjskiej na Ukrainę są działania w cyberprzestrzeni. Rosja prowadzi je już od kilku miesięcy atakując wybrane elementy ukraińskich systemów informatycznych, próbując je wyeliminować lub zbadać słabe punkty konkretnej infrastruktury.

Chersoń: Internetowy blackout

Ukraińscy urzędnicy oraz firma Netblocks, monitorująca dostęp do internetu, poinformowały, że w sobotę w zajętym przez Rosjan Chersoniu doszło do niemal całkowitej awarii internetu, co uniemożliwiło łączność z ukraińskimi dostawcami takimi jak Ukrtelecom, Kyivstar i Volia.

Państwowa Służba Łączności Specjalnej i Ochrony Informacji Ukrainy (SSSCIP) podała, że odłączenie zostało spowodowane przerwaniem linii w światłowodowych sieciach szkieletowych oraz przerwą w dostawie prądu do urządzeń operatorów w wybranych regionach kraju.

Usługi powróciły w niedzielę, ale łączność z regionalnym ukraińskim dostawcą Skynet (Chersontelecom) jest teraz przekierowywana przez rosyjskie sieci Miranda i Rostelecom.

Chersoń był pierwszym dużym ukraińskim miastem zajętym przez siły rosyjskie po inwazji rozpoczętej w lutym br.  SSSCIP poinformowała, że oprócz Chersonia zakłócenia przełączeń dotknęły także części Zaporoża.

Czytaj także: Microsoft: rosyjskie cyberataki wspierały działania militarne na Ukrainie

Według komunikatu celem działań było uczynienie z rosyjskiej fałszywej propagandy niekwestionowanego źródła informacji, a siły rosyjskie chciały również pokazać pewne oznaki sukcesu w konflikcie.

 - Nic dziwnego, że zaraz po wyłączeniu sieci wrogie media zaczęły rozpowszechniać fałszywe wiadomości, że to rząd Ukrainy nakazał odciąć połączenie. Jest to kłamstwo, ponieważ zawsze opowiadaliśmy się za maksymalnym dostępem do wszelkich środków komunikacji dla wszystkich Ukraińców - zaznacza SSSCIP.

Wyłączenie ukraińskiej łączności jest częścią rosyjskich wysiłków stworzenia pozorów nowego quasi-państwa na okupowanych terenach, aby pokazać Rosjanom, że Kreml czyni postępy w wojnie. Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii poinformowało, że Rosja próbuje legitymizować swoją kontrolę nad Chersoniem poprzez instalowanie u władzy rosyjskich urzędników państwowych i zmianę lokalnej waluty z ukraińskiej hrywny na rosyjskiego rubla.

Czytaj także: Cyberwojna w sieci coraz ostrzejsza. Na celowniku infrastruktura krytyczna, w tle wojna w Ukrainie

Dołącz do dyskusji: Rosjanie wyłączają internet na Ukrainie. Kierują ruch do własnych operatorów

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl