SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Rosja wykluczona z udziału w konkursie piosenki Eurowizji

Europejska Unia Nadawców (EBU) poinformowała w piątek, że wykluczyła Rosję z tegorocznego konkursu piosenki Eurowizji, którego EBU jest organizatorem. Powodem jest inwazja Rosji na Ukrainę. Konkurs odbędzie się w maju w Turynie na północy Włoch.

Article

Wcześniej z wnioskiem o wykluczenie Rosji z tegorocznej Eurowozji wystąpili do EBU nadawcy publiczni z krajów skandynawskich, a także Ukrainy.

Gdy w piątek pojawiły się pierwsze informacje o tym, że Rosja może zostać wyrzucona z udziału w imprezie, zarówno władze regionu Piemont, jak i samego Turynu podkreślały, że decyzje w tej sprawie nie należą do nich, a do kompetentnych instytucji.

Jeszcze w czwartek w wydanym oświadczeniu EBU przekazała, że udział reprezentanta Rosji w konkursie pozostaje aktualny, a "Eurowizja to apolityczne wydarzenie kulturalne, które jednoczy kraje".

Skandynawskie telewizje publiczne domagały się wykluczenia Rosji

W piątek władze telewizji publicznych w Szwecji, Danii oraz Norwegii domagają się wykluczenia Rosji z konkursu piosenki Eurowizji. Fiński nadawca zagroził, że nie wyśle swojego reprezentanta do Turynu, gdzie w maju ma odbyć się finał, jeśli wystąpi rosyjski artysta.

"Atak Rosji na Ukrainę jest sprzeczny ze wszystkimi wartościami, za którymi opowiadamy się (...). Nie możemy wziąć udziału w wydarzeniu, które Rosja może wykorzystać do własnych interesów" - oświadczył w piątek dyrektor kreatywny fińskiej telewizji publicznej Yle, Ville Vilen.

Wcześniej z wnioskiem do organizatora konkursu Eurowizji, Europejskiej Unii Nadawców (EBU), o wykluczenie Rosji wystąpiła prezes szwedzkiej telewizji publicznej SVT Hanna Stjaerne. "Podoba mi się podstawowa idea Eurowizji o apolityczności, ale sytuacja w związku z rosyjską inwazją jest bardzo poważna, przekracza wszelkie granice" - podkreśliła Stjaerne.

W piątek podobne stanowisko zajęły władze duńskiego nadawcy publicznego DR oraz norweskiego NRK.

66. Konkurs Piosenki Eurowizji odbędzie się od 10 do 14 maja w hali PalaOlimpico w Turynie. To trzeci konkurs organizowany we Włoszech. Jego współorganizatorem będzie publiczna telewizja RAI.

W maju ub. roku finał 65. Konkursu Piosenki Eurowizji obejrzało w TVP1 i TVP Polonia 1,48 mln widzów, o 330 tys. osób więcej niż zeszłoroczny finał. Występ naszego reprezentanta Rafała Brzozowskiego w drugim półfinale śledziło 2,97 mln osób. Brzozowski z piosenką „Ride” nie awansował do finału.

Dołącz do dyskusji: Rosja wykluczona z udziału w konkursie piosenki Eurowizji

15 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Trzeźwy
To Putina musiało zaboleć...
odpowiedź
User
M.
Myślenie nie boli. Zaboli ludzi, którzy głosują na tą kreaturę.
odpowiedź
User
Telewidz
Odsunąć Rosję od wszystkich wydarzeń kulturalnych i sportowych.
odpowiedź