SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Rosną wpływy z opłaty cukrowej. Ponad 79 mln zł w lutym

Wpływy do skarbu państwa z tytułu opłaty cukrowej za luty wyniosły 79,2 mln zł - wynika z informacji przekazanych portalowi Wirtualnemedia.pl przez Ministerstwo Finansów. To o ponad trzy miliony więcej niż w styczniu.

fot. Shutterstock.comfot. Shutterstock.com

Obowiązująca od stycznia br. opłata cukrowa składa się z 2 części - stałej i zmiennej. Część stała wynosi 50 gr za każdy litr napoju słodzonego oraz dodatkowo 10 gr za każdy litr napoju z dodatkiem tauryny lub kofeiny. Część zmienna to 5 gr za każdy 1 gram cukru w napoju powyżej 5 gramów na 100 ml napoju. Część stała w wysokości 50 gr/ 1 l dotyczy także napojów słodzonych słodzikami.

Więcej z podatku cukrowego w lutym

Jak dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl, wpływy z tytułu opłaty cukrowej za luty 2021 r. wyniosły dokładnie 79 172 043,99 zł. Ministerstwo Finansów przekazało nam, że w lutym podatek wpłynął od 533 podatników. Najwyższa wpłata z tytułu opłaty od środków spożywczych za luty 2021 r. wyniosła 24 822 909 zł (nazwa podmiotu, który wniósł opłatę, objęta jest tajemnicą skarbową).

W porównaniu ze styczniem, czyli pierwszym miesiącem obowiązywania daniny, wpływy za luty wzrosły o 3 207 733,87 zł. Opłatę wniosło o dziesięć firm więcej niż w styczniu.

Średnia kwota opłaty cukrowej z dwóch pierwszych miesięcy wynosi 77 568 177,01 zł.  Zakładając, że wpływy utrzymają się na podobnym poziomie, do budżetu wpłynie 930 818 124,66 mln zł.

Napoje droższe przez opłatę cukrową

Na łamach Wirtualnemedia.pl pisaliśmy, że skutkiem wprowadzenia opłaty cukrowej są skokowe podwyżki cen napojów słodzonych. Jak pokazały badania platformy Moja Gazeta, od nowego roku napoje gazowane podrożały średnio o 29,53 proc., napoje energetyczne o 11,35 proc., a izotoniki o 8,13 proc.

Jak wynika z kolei z danych NielsenIQ, do stycznia do lutego br., uśredniona cena wszystkich produktów napojowych objętych podatkiem wzrosła prawie o 10 proc. przy jednoczesnym spadku wolumenu o 14 proc. Najmocniejsze spadki dotknęły napojów gazowanych. Średnia cena za litr produktu wzrosła o 26,5 proc., a wolumen kategorii spadł o 16 proc. (styczeń-luty 2021 vs rok wcześniej). W efekcie, Polacy kupili najmniej napojów gazowanych (w litrach) od dwóch lat.

Dołącz do dyskusji: Rosną wpływy z opłaty cukrowej. Ponad 79 mln zł w lutym

6 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Matematyka trudna rzecz
930 818 124,66 mln zł. ... Duże wpływy się szykuja...
odpowiedź
User
fj
Trudno żeby nie rosły, skoro "opłata cukrowa" obejmuje nawet słodziki, w tym te naturalne. To nie jest żadna opłata, tylko podatek dla osób, które chcą pić cokolwiek oprócz wody.
odpowiedź
User
Olo
Będzie na limuzyny
odpowiedź